Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כמעט נגיעה
תגיות: ,
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 388
ג'ובילי סובלת מאלרגיה נדירה במיוחד – היא אלרגית לבני אדם. כל מגע עם אדם אחר עלול להביא למותה... כשג'ובילי חווה חוויה של כמעט–מוות ולגמרי–השפלה רגע לפני סוף התיכון, ואימהּ מתחתנת ועוברת דירה, ג'ובילי מפסיקה לצאת מהבית, מנתקת קשר עם העולם החיצון ושוקעת לתוך עצמה. לאחר עשר שנים של בדידות, למרות הסכנה, ג'ובילי מחליטה לצאת אל העולם. חמושה בכפפות, שרוולים ארוכים ובאופניים היא יוצאת מבעד לדלת ביתה וצועדת לעבר העתיד. היא מוצאת עבודה בספרייה, שם היא מקווה לפגוש יותר ספרים מבני אדם. גם חייו של אריק קיגן עתירי בעיות. לאחר שנישואיו נכשלו והוא התגרש, בתו מנתקת עימו קשר, חברו הטוב מת והוא מאמץ את בנו המבריק אך הסובל מבעיות נפשיות. אריק מנסה נואשות להבין מה עליו לעשות כדי להיות אב טוב ואדם טוב. כאשר הוא פוגש בספרייה את ג'ובילי, הספרנית היפה אך מוזרה, היא מעוררת את סקרנותו, והוא עושה הכול כדי להיות קרוב אליה, אבל לא מבין למה היא נרתעת ממנו כל כך. קולין אוקלי יוצרת תערובת מתוקה–מרירה של רגש והומור, עם דמויות אמינות שנוטלות סיכונים על מנת לחיות את החיים במלואם.

ג'ובילי ג'נקינס היא צעירה בת 27 שנולדה עם מחלה נדירה, היא סובלת מאלרגיה לאנשים וכל מגע עם אנשים אחרים יכולה לגרום לה להתנפחות, הלם אינפלקטי, גירודים, פריחה קשה בעור, קשיי נשימה ואפילו מוות.
רק כשהייתה ג'ובילי בת שש התגלתה הסיבה לאלרגיה ומאז אמא שלה דאגה שהיא תהיה מכוסה מכף רגל ועד הראש כשג'ובילי היתה יוצאת מהבית ועלולה לבוא במגע עם אנשים מבחוץ.
האלרגיה שינתה את חייה של ג'ובילי וגרמה לה להיות ילדה ובהמשך לאישה סגורה ומבודדת מהחברה.
כשהיתה ג'ובילי בת 18, אמא שלה נישאה לגבר חדש בשם לני ועזבה את העיר וג'ובילי הפסיקה לצאת מהבית.
במשך תשע שנים היא ניהלה את כל חייה דרך הבית ועשתה הכל כדי שלא תצטרך להתחבר לעולם החיצון, אמא שלה היתה שולחת לה צ'קים כל חודש שבזכותם היא הצליחה להתקיים ולא נאלצה לצאת לעבוד לפרנסתה ובהמשך היא אפילו פיתחה אגרופוביה אבל כשלני התקשר יום אחד והודיע לה שאמא שלה מתה, ג'ובילי הבינה שימי העצלנות שלה באו לקיצם והיא תהיה חייבת לצאת מהבית ולעבוד.

ג'ובילי מנסה למצוא עבודות שלא יאלצו אותה לצאת מהבית אבל היא לא מצליחה ולאחר מפגש אקראי עם חברה מהתיכון היא מוצאת את עצמה עובדת כספרנית בספריה הציבורית.
בספריה היא פוגשת ערב אחד את אריק קיגן, גבר גרוש ואב לאלי, נערה מתבגרת בת 14 שלא מדברת איתו כבר ארבעה חודשים.
אריק עזב את ניו המפשיר ועבר להתגורר בניו ג'רזי עם אג'ה ילד הודי בן עשר שהוא אימץ לאחר שהוריו שהיו חבריו הקרובים נהרגו בהתרסקות מטוס.
אריק מנסה להתמודד עם הגעגוע העמוק לבתו וגידול אג'ה שלא ממש עושה את חייו קלים ושלווים.
בעקבות אירועים לא צפויים, חייה של ג'ובילי מתחברים לחייהם של אריק ואג'ה וכך האישה המתבודדת, האב החד הורי שמאבד שליטה על שני ילדיו והילד המוזר, מתאחדים ולומדים משהו על עצמם וגם מנסים להתמודד עם מה שיש לחיים להציע להם אבל האם הם יצליחו לעמוד במשימה הקשה בהצלחה?

העלילה מסופרת דרך קולה של ג'ובילי וקולו של אריק.
הסיפור של ג'ובילי הוא בדיוני אבל לא רחוק מהמציאות, שמעתי רבות על אנשים שסובלים מאלרגיות שונות שמקשות עליהם לחיות חיים סדירים, אמנם היום יש שיטות לגלות מה גורם לאלרגיה ובכך להימנע מתופעות הלוואי שלה אבל עדיין היא פוגעת באיכות החיים של אנשים שסובלים מאלרגיות וחייהם מלווים בחשש יום יומי.
הספר הזכיר לי מאד ספרים באותו סגנון כמו "הכל הכל" ו"במרחק נגיעה", לחיות ללא מגע אנושי זה כמו לחיות בתוך בועה שמנותקת מהעולם.
אהבתי מאד את דמותה של ג'ובילי, היא אמנם הייתה מרוחקת פיסית מאנשים אבל דמותה הייתה מיוחדת ונוגעת ללב, היא ידעה איך לגרום לאנשים להיפתח אליה ולהתאהב באישיות הקסומה שלה, אהבתי את התמימות שלה, היא היתה משעשעת והתנהגה כמו ילדה קטנה שמגלה את העולם.
אהבתי גם את דמותו של אג'ה שהיה ילד שנון ומאד חד וחכם לגילו הצעיר, היתה לו אינטליגנציה רגשית מאד גבוהה.
ואילו אריק לא היה אבא מושלם, הוא היה מנותק רגשית אבל הערצתי את היכולת שלו לנסות כל הזמן להשתפר.

"כמעט נגיעה" זהו ספר על חברות אמת, קבלת השונה, אהבה אחרת, הורות, כוחה של משפחה, אומץ לחיות ללא פחדים ולמצות את החיים במלואם גם אם לא בדיוק קיבלנו את מה שרצינו.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן