Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כל עולמי
תגית:
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 378
האנה תיכננה לומר לבעלה שהיא עוזבת אותו. אבל אז הוא קיבל שבץ. עכשיו היא לכודה בחיים שכבר לא רצתה בהם. אבל כשהכול משתנה בן רגע, הכול עוד יכול להשתנות… טום הוא בן 32 בסך הכול. אתמול עוד היה גבר חסון, שאפתן ורעב לכסף ולהצלחה. כעת הוא יושב בכיסא גלגלים, אינו מסוגל לאכול לבדו, להשתמש בטלפון או במחשב, ובוודאי שלא לחבק אותה בזרועותיו. טום לכוד, והאנה אשתו לכודה גם כן. אחרי שנים של ניכור היא עמדה להיפרד ממנו  כדי להגשים סוף־סוף את חלומה לטייל בעולם. אבל איך אפשר לעזוב את בעלך כשהוא הופך לחסר ישע? אולם דווקא בשעת המשבר הקשה ביותר האנה מגלה שהגבר שלו נישאה הוא האמיץ ביותר שפגשה מימיה.  ובעודו נאבק על חייו, טום מבין מהם הדברים החשובים באמת. ברגליים רועדות, בידיים רפות, הוא יוצא לקרב חייו על האישה שאיכזב, נחוש להשיב לו את אהבתה. אם עוד לא מאוחר מדי.

האנה וטום הכירו בדיינר בסוהו בקיץ של שנת 2006, היא הייתה אז מלצרית חייכנית, פטפטנית ומלאת שמחת חיים והוא סטודנט למשפטים שקט ורציני.
טום חיזר אחריה מרחוק זמן רב עד שהאנה שמה לב אליו אבל הסבלנות השתלמה.
הם מתאהבים, חולקים יחד את החלומות והשאיפות שלהם ומשתפים את סיפוריהם האישיים: טום מאד קשור לאמו ואחותו ג'ולי – נערה מתבגרת שלא מוצאת את עצמה והאנה לא מצליחה לרצות את אמה שחושבת שהיא מגושמת ולא מוצלחת.
חלומה הגדול של האנה הוא ללמד ילדים בטנזניה ולעשות שינוי בעולם.

כל החברים שלה הלכו לעבוד בארגוני צדקה או הפכו למוזיקאים אחרי האוניברסיטה.  כמה זה קל כשיש לך גישה חופשית אל חשבון הבנק של אבא ואמא. (עמ' 44)

שמונה וחצי שנים לאחר מכן האנה וטום הם זוג נשוי, האנה היא מורה בתיכון וטום עורך דין מצליח וטרוד בעבודתו התובענית.
הזוגיות שלהם רחוקה מלהיות פורחת והאנה מרגישה שמשהו ביניהם נגמר, הפערים ביניהם הלכו וגדלו עם השנים, טום הופך להיות מכור לעבודה שלו ובקושי מקדיש זמן להאנה והאנה רוצה לעזוב אותו ולעבור לגור עם חברתה סטף אבל כמו שאומרים: בן אדם מתכנן ואלוהים צוחק, טום חוטף לפתע שבץ מוחי ונאלץ להתאשפז בבית החולים ולעבור שיקום ארוך ומייגע ולבה של האנה לא נותן לה לנטוש אותו במצבו הנוכחי, למרות שנפשית היא כבר מזמן לא שם ואם זה היה תלוי בה היא הייתה בורחת למחוזות אחרים.

הכעס שלה עדיין שם. עדיין בוער.  למרות השבץ. למרות ההתנצלות שלו.  היא יודעת שהיא חייבת להתגבר על הכעס הזה.  למענו. למענם. (עמ' 73)

כשטום חוזר הביתה, האנה צריכה להתמודד עם טיפול בגבר שנמצא במצב סיעודי, גבר שעד לא מזמן היא בקושי ניהלה איתו שיחה שלמה ושלא נדבר על שינה משותפת ויחסי אישות.
בנוסף לכל הצרות, ג'ולי עוברת לגור איתם כדי לעזור עם הטיפול בטום והיא לא מפסיקה להזכיר את החבר התורן שלה זאק, שאף אחד מעולם לא ראה אותו ויש סיכוי סביר שהוא בכלל דמות וירטואלית שהיא המציאה והיא ממשיכה להחליף עבודות כמו גרביים.
האנה מרגישה לכודה, מתוסכלת, חייה נלקחו ממנה והיא הפכה למטפלת סיעודית בעל כורחה.
היא נמצאת בצומת דרכים ובדילמה קשה, האם היא צריכה להמשיך ולטפל בבעלה למרות שהיא כבר לא בטוחה שהיא בכלל אוהבת אותו או שעליה להשאיר הכל מאחור ולצאת לחיי חופש ועצמאות? סטף חושבת שהיא צריכה להציל את חייה ולהעמיד אותם במקום הראשון.

רק תשימי לב שמרוב שאת חושבת על טום,  לא תתעוררי בעוד עשר שנים ותשאלי את עצמך לאן נעלמו החיים שלך. (עמ' 182)

האנה כל כך עסוקה בלרצות את כל העולם שהיא שוכחת לרצות את עצמה.
היא מתוסכלת בעבודה וגם בבית המצב לא מזהיר, הכל סוגר אליה.
האנה יודעת בתוך תוכה מה היא באמת רוצה לעשות עם חייה אבל האם תעז להגשים את התשוקות הכמוסות שלה למרות המחיר הכבד שתצטרך לשלם? האם הזוגיות תשרוד את המשבר או שכל אחד מהצדדים יילך לדרכו?

הספר מחולק לפרקים שרצים קדימה ואחורה בזמן (לפני השבץ של טום ואחריו), הזדהיתי עם הדמות של האנה ולא פחות עם דמותו של טום, כאבתי את כאבם ביחד ולחוד.
הייתי במקום של להיות בתוך זוגיות לא מספקת וגם במקום של מוגבלות ותלות בבן הזוג ולכן הרגשתי שבכל אחד מהם יש חלק ממני.
ספר כואב, רומנטי ומציאותי מאד על פשרות, ויתורים ובחירות שאנחנו עושים בחיים…מומלץ ביותר.
זהו ספרה הראשון של קייטי מארש, שעבודתה עם נפגעי שבץ מוחי נתנו לה השראה לספר זה.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן