Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
כל מה שקרה שם באמת
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 442
"הקיץ גנב בשבילי זמן, הוא לקח דקה מפברואר, שלוש דקות משיעור ספרות במארס, עשר דקות שלמות מאחר צוהריים משעמם של יום חמישי באפריל. הקיץ גנב זמן כדי לתת לי עוד שעה עם קלן מתחת לכוכבים". וייבי בת השמונה לא בוטחת באיש, אפילו לא בהוריה. עדיף לשמור מרחק ולשתוק. אביה סוחר סמים, אימה נרקומנית, והיא – המבוגרת האחראית במשפחה – מגדלת לבדה את אחיה התינוק. בלילות היא יוצאת לשדה ומוצאת שלווה בשמי הלילה, בקבוצות הכוכבים ובשמותיהם. כשקלן, צעיר אבוד בן עשרים ואחת, רואה אותה בשדה, הוא מאבד שליטה על אופנועו, מתרסק ונפצע קשות. הילדה המלאכית למראה שגרמה לו להסיט את מבטו משגיחה שלא יאבד את ההכרה ויגיע לבית החולים. בין השניים נוצר קשר עמוק ממילים: היא הצילה את חייו, והוא מחליט להציל את חייה. הקשר ביניהם נעשה הדבר היפה היחיד בעולם מלא ניצול ואלימות. האם יצליחו לשמור זה על זה מן התהפוכות שבחוץ? האם יש לווייבי זכות לבחור באהבה? או שזו החלטה לבית המשפט? כל מה שקרה שם באמת מאת ברין גרינווד יצא לאור בקיץ 2016 ועורר עניין עצום ומחלוקת סוערת. הרומן היה ברשימות רבי־המכר של ניו יורק טיימס ושל יו־אס־איי טודיי, זכה לביקורות נלהבות והיה אחד הספרים האהובים על גולשי האתר "גודרידס" לשנת 2017.
שום דבר לא הכין אותי למה שקרה לי בהאזנה לספר הזה באפליקציית אייקסט, לא יכולה לקרוא לספר סיפור אהבה, חוויתי מנעד של רגשות לכאן או לכאן.
אמריקה של שנות ה 70-80 בשוליים של החברה האמריקאית, וייבי ילדה בת ה-8 ביתם של סוחר סמים ואמא נרקומנית, אח תינוק דונל שאותו וייבי מגדלת לבדה, כי אמה המכורה לסמים ולרוב לא מתפקדת זה מאוד תלוי על איזה צד היא קמה בבוקר, אם היא בכלל מצליחה לגרד את עצמה מהמיטה.
אביה ליאם, במראהו הוא סוג של "אל יווני" חוגג בצורה פרועה מתהולל עם נשים ושום דבר לא עוצר אותו.
כל חייה למדה וייבי לשרוד, לא לסמוך על אף אחד גם לא לקרובים לה ביותר, וייבי ילדה יפיפייה בלונדינית קטנה לממדים של גילה עדינה כמו פורצלן.
האיסורים של אמה הושרשו בה חזק מתחת לעורקים.
* אסור לדבר ולבטוח באביה. 
* שום דבר לא שייך לה. 
* הפה הוא מלוכלך. 
* הכל מלא בחיידקים. 
וייבי למדה בחייה לדבר רק מילים אחדות ורק כשהיא ממש צריכה, לרוב היא פשוט שותקת.
בגיל 8 היא רואה תאונת אופנוע שבה השותף של אביה קלן בן 21 נפגע, וויבי מגישה לו עזרה ומטפלת בפצעים והוא מחלים.
קלן מוקיר לוייבי תודה על עזרתה ודואג לדברים אלמנטריים עבורה, מה שעד היום היא לא נחשבת בפני הוריה, הוא לוקח על עצמו סמכות בוגרת עבורה כמו: לשלם את שכר הלימוד של וייבי להסיע או להחזירה מבית הספר מידי יום, ההתנהגות של קלן נתפסת בעיני ילדה קטנה כדבר אצילי, קלן מבין מהר מאוד לאן זה הולך, גם הוא חש אליה רגשות חיבה שמתנגשים בין המותר לאסור, את רוב זמנו הפנוי הוא מקדיש לה ואת כל תשומת הלב מעניק לה.
אם הבנתם נכון הקשר בין השניים לא הולך לכיוון טוב בכלל… וייבי, מפתחת רגשות אהבה לקלן ורואה בו את מושיעה הוא בשבילה כל עולמה היא מוכנה להעניק לו את גופה, הם נתפסים בשעת מעשה וקלן מואשם באונס קטינה ונגזר עליו 10 שנות מאסר בפועל.
האם אהבה תחזיק מעמד, הכיצד וייבי תצליח לשקם את עצמה ולהמשיך בחייה?! 
שהתחלתי להאזין לספר, שפטתי אותו לפי הכריכה שנבחרה לו כשבעצם לא משקפת את התוכן, הכריכה נראית אופטימית ותמימה מה שחוויתי זו הייתה רכבת הרים, הבטן התהפכה לי אלף פעמים מה שכן עם כל הקושי של התוכן ברגע שהתחלתי לא יכולתי להפסיק להאזין.
שורה תחתונה 
גילויים מצמררים הספר עבר כל גבול, הנורה האדומה בראש הבהבה לי לכל אורכו, בקטע פסיכי או שאני מזוכיסטית או שאני לא שפויה, המשכתי עד סופו במילה אחת היה קשה, ספר שליווה אותי הרבה אחרי שיסתיים.
אזהרה התכנים קשים לא לבעלי לב חלש.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. רוחה חן

    סקירה מעולה למרות הקושי אקרא אותו

    1. סוזן צדוק

      הספר לא קל בכלל, לעומת זאת כמה שהוא מטלטל ככה הוא חזק. קריאה נעימה ❤️

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן