Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כל השקר והאמת
תגיות: ,
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 288
ויוויאן‭ ‬מילר‭ ‬היא‭ ‬אם‭ ‬לארבעה‭ ‬ילדים, ‬נשואה‭ ‬באושר‭ ‬ומנסה,‭ ‬כמו‭ ‬כולם,‭ ‬לתמרן‭ ‬בין‭ ‬הילדים,‭ ‬המשכנתא‭ ‬ועבודתה‭ ‬במדור‭ ‬רוסיה‭ ‬בסי‮–‬איי‮–‬אי. ‬תפקידה‭ ‬הוא‭ ‬לגלות‭ ‬תאים‭ ‬רדומים‭ ‬של‭ ‬סוכנים‭ ‬רוסים‭ ‬בתוככי‭ ‬ארצות‭ ‬הברית.‭ ‬היא‭ ‬מפתחת‭ ‬אלגוריתם‭ ‬פורץ‭ ‬דרך‭ ‬שאמור‭ ‬להביא‭ ‬לאיתורם‭ ‬של‭ ‬סוכנים‭ ‬כאלה,‭ ‬וכבר‭ ‬ביום‭ ‬שבו‭ ‬היא‭ ‬בודקת‭ ‬אם‭ ‬האלגוריתם‭ ‬שלה‭ ‬עובד‭ ‬היא‭ ‬מצליחה‭ ‬לפרוץ‭ ‬למחשב‭ ‬של‭ ‬אדם‭ ‬שעלול‭ ‬להתגלות‭ ‬כמפעיל‭ ‬סוכנים.‭ ‬היא‭ ‬מוצאת‭ ‬במחשב‭ ‬שלו‭ ‬תיקייה‭ ‬בשם‭ ‬‘חברים‮’‬,‭ ‬ובה‭ ‬חמש‭ ‬תמונות‭ ‬של‭ ‬אנשים‭ ‬שעשויים‭ ‬להיות‭ ‬מועמדים‭ ‬לגיוס,‭ ‬ואולי‭ ‬כבר‭ ‬מרגלים‭ ‬בפועל. ‬לתדהמתה‭ ‬אחת‭ ‬התמונות‭ ‬היא‭ ‬של‭ ‬בעלה.‭ ‬באותו‭ ‬רגע‭ ‬היא‭ ‬רואה‭ ‬כיצד‭ ‬כל‭ ‬חייה‭ ‬קורסים‭ ‬ומתנפצים‭ ‬לרסיסים‭.‬ כשסוף‮–‬סוף‭ ‬היא‭ ‬אוזרת‭ ‬אומץ‭ ‬להתעמת‭ ‬עם‭ ‬בעלה,‭ ‬היא‭ ‬מגלה‭ ‬שכל‭ ‬מה‭ ‬שהיא‭ ‬חשבה‭ ‬שהיא‭ ‬יודעת‭ ‬עליו‭ ‬הוא‭ ‬שקר,‭ ‬והיא‭ ‬מתייסרת‭ ‬בשאלה‭ ‬האם‭ ‬היא‭ ‬תוכל‭ ‬לחזור‭ ‬ולהאמין‭ ‬לו‭.‬ ויוויאן‭ ‬מחליטה‭ ‬לעשות‭ ‬ככל‭ ‬יכולתה‭ ‬לשמור‭ ‬על‭ ‬שלמות‭ ‬משפחתה‭ ‬ועל‭ ‬נאמנותה‭ ‬לארצה,‭ ‬אבל‭ ‬תוך‭ ‬כדי‭ ‬כך‭ ‬היא‭ ‬מסתבכת‭ ‬עם‭ ‬שירות‭ ‬הריגול‭ ‬הרוסי,‭ ‬עם‭ ‬הסי‮–‬איי‮–‬אי‭ ‬ועם‭ ‬האף‮–‬בי‮–‬איי,‭ ‬ומגלה‭ ‬שבמצב‭ ‬שבו‭ ‬היא‭ ‬נמצאת,‭ ‬כל‭ ‬התשובות‭ ‬לא‭ ‬נכונות‭.‬ "כל‭ ‬השקר‭ ‬והאמת"‭ ‬הוא‭ ‬מותחן‭ ‬עכשווי‭ ‬ומתוחכם‭ ‬המשלב‭ ‬עלילת‭ ‬ריגול‭ ‬קלאסית‭ ‬ודרמה‭ ‬משפחתית‭ ‬ומרתקת‭.‬

ויויאן נשואה למאט ולזוג ארבעה ילדים. הם נשואים באושר ומגדלים את ילדיהם הקטנים עם כל הקשיים שיש לזוגות צעירים: פרנסה, עומס, ילדים חולים, שחיקה ומה לא? ויויאן עובדת בסי. אי. איי ומפתחת אלגוריתמם מיוחד לאיתור סוכנים רוסים רדומים בארצות הברית. ממש כשהיא מסיימת לבנות אותו, היא צריכה  להריץ אותו לראשונה ומקבלת תוצאות. בין התמונות של הסוכנים הרוסים, עולה התמונה של בעלה היקר מאט. שוק! הלם! איך זה יכול להיות? האלגוריתם תקין?

אין לויואן זמן לחפור בזה, היא חייבת לצאת ממש באותו הרגע מהעבודה מאחר וקראו לה מגן הילדים שביתה חולה, היא לא יכולה להתעכב שניה נוספת. עם המטען הזה היא חוזרת הביתה ולא יודעת מה לעשות איתו. בסופו של דבר היא מספרת למאט והוא מודה באשמה. עולמה של ויויאן מתהפך עליה שכן היא מבינה שעשר שנים שלמות היא חייתה בשקר! לא רק שחייתה בשקר, היא הביאה לעולם יחד עם מאט ארבעה ילדים! מאט מספר לה שנולד ברוסיה, התייתם מהוריו בגיל 13 ומיד לאחר מכן גוייס ואומן להיות סוכן. הוא הכיר אותה בתור מטרה והם לא נפגשו במקרה… מאט מבטיח לה שהוא התאהב בה והיא והילדים הם כל עולמו ולרוסים הוא מעביר מידע חסר משמעות. הוא מבטיח לה שהוא אוהב אותה בכל ליבו. איך היא יכולה להאמין לו?
בסופה של השיחה הוא מבקש ממנה להסגיר אותו. האם היא מסוגלת להסגיר את אב ילדיה? איך יראו חייה אם תסגיר אותו?
דילמה קשה מאוד עומדת בפניה של ויויאן. אם היא תסגיר את מאט, יהרסו להם החיים והם יתקשו לטפל בארבעה ילדים שאחד מהם חולה לב, הרי היא תאבד את העבודה שלה שהיא ההכנסה העיקרית. אם היא לא תסגיר אותו היא תבגוד במדינה שלה, בעבודה שלה שמפרנסת אותם, בערכים שלה ותכשל לבטח בפוליגרף התקופתי. מה היא תעשה? מה אתם הייתם עושים במקומה??

אהבתי במיוחד את הדמות של ויויאן, דמות של אישה חזקה שדואגת למשפחה שלה ורוצה להשאר נאמנה לעצמה ולמדינה שלה. הקטעים ששולבו מעברם של הזוג תרמו נפח ועיניין לסיפור והפכו את ההסיפור לשלם. אהבתי שהיא לא ויתרה לעצמה ונלחמה עד הסוף כדי שהמשפחה שלה תהיה בטוחה. אני אוהבת לקרוא על דמויות נשיות חזקות שלוקחות את העיניינים לידיים. נהנתי גם מהכתיבה המשובחת וגם מהקצב המסחרר.

לא אוסיף עוד מילה על העלילה מחשש לספוליירים. רק אוסיף ואומר שהעלילה מתהפכת כמה פעמים במהלך הספר עד הרגע האחרון. אין רגע דל בספר הזה. היה לי תענוג לקרוא בו וסיימתי אותו בשלוק, לא יכולתי להניח מהיד. ספר קולח, כתוב היטב, עלילה רבת תהפוכות מתח במיטבו! טוסו לקרוא, אתם תודו לי! לאוהבי במתח וגם לאלה שלא.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. סימה אופיר

    נשמע מענ^ן

    1. שרון בצלאל

      אפילו מרתק!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן