Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כל השקרים היפים
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 334
כל השקרים היפים" מאת פיטר סוונסון בהוצאת "דני ספרים", הוא ספר מתח פסיכולוגי מרתק. כמה ימים לפני שהארי אקרסון מסיים את לימודיו בקולג', הוא מקבל הודעה שאביו מת ושהמשטרה מעריכה שמדובר בהתאבדות. הוא חוזר שבור-לב אל בית ילדותו במיין, שם ממתינה לו אליס, אמו החורגת המוזרה והחושנית, שהוא מעולם לא הצליח להכיר היטב. ביחד הם מנסים להבין מה באמת קרה לאביו של הארי. זמן קצר לאחר הגיעו, הארי פוגש בחורה מסתורית בשם גרייס מקגאוון. לטענתה היא חדשה באזור, אך הארי חושד שגרייס אינה זרה לחלוטין למשפחתו. האם היא הכירה את אביו? שתי הנשים, גרייס מצד אחד ואליס מצד שני, מערערות לאט לאט את עולמו של הארי. ככל שהוא מתקרב אליהן, הוא מוצא עצמו בודד ומבולבל, בטוח שהן מסתירות סודות מסוכנים, אפילו קטלניים... ואז מתגלה גופה נוספת, והארי מבין שהרשת הנפרשת סביבו הולכת ומתהדקת. פיטר סוונסון הוא השם החם ביותר בתחום ספרי המתח הפסיכולוגיים. כתיבתו מלאה בתפניות עלילתיות ובמניפולציות רגשיות, והקורא מיטלטל ללא הרף בין הזדהות עם גיבוריו ובין הפחד מהם. שני ספריו הקודמים, "רצח ראוי" ו"כל הפחדים בעולם" יצאו אף הם בהוצאת "דני ספרים" והפכו מיד לרבי מכר. הם תורגמו ליותר מ-30 שפות וזכו בשלל פרסים.

להארי, סטודנט צעיר, כבר לא נותרה משפחה מלבד אביו שנשוי בפעם השניה לאליס. אימו מתה מסרטן שהיה בן 15. כשהוא מאבד עם את אביו, הוא "אורז את עצמו" ומגיע לבית של אביו ושל אליס בעיירה קטנה שבה הם חיו. אביו, בעל חנות לספרים נדירים, היה בדרכו הביתה, הוא נפל ומת. ככה ללא הסבר.

כשהארי חוזר לביתו של אביו המנוח ושל אליס הוא רואה שאליס מתאבלת על אביו. לאחר ימים ספורים בהחבא, הוא רואה אותה רוקדת לצלילי מוזיקה במטבח ו"נדלקת לו נורה אדומה". כששוטר מקומי פונה אל הארי ומספר לו שאביו מת מחבלה בראש ולא נפל ומת סתם ככה הארי מבין שמשהו חשוד, אבל אינו יודע להצביע על מה בדיוק.

בחורה צעירה בשם גרייס מגיעה לחנות הספרים של אביו שהיא מחפשת עבודה. הארי מזהה אותה כמי שנכחה גם בהלוויה של אביו והוא חושד בה שהיא לא מספרת את כל האמת. בלוויה היא עמדה בצד ולא היתה קשורה לכל הסובבים. הארי מזמין את גרייס למשקה בבר מקומי כדי לפטפט איתה ו"לתהות על קנקנה" והמסתורין עולה כשארי מרגיש שהיא משקרת. בסוף השיחה, כשהיא הרגישה שהארי חושד בה, היא הודתה שהכירה את אביו מחנות הספרים השניה שבבעלותו שם נפגשו. הארי מרגיש שהיא מספרת רק חלק מהאמת ומתחיל לנסות לחקור אודותיה. מיהי גרייס והאם היא קשורה למוות של אביו של הארי?

במקביל לסיפורו של הארי, יש ציר זמן נוסף בסיפור חייה של אליס. אליס גדלה ללא אבא. כשאמה חיה עם גבר מאוחר יותר, אליס כבר היתה נערה מתבגרת והקשר ביניהם היה "לא בריא" בלשון המעטה. אליס עשתה לא מעט מעשים שגרמו לי "להרים גבה" ולהבין שהיא לא נורמלית (שלא לומר פסיכית). ציר הזמן הנוסף מוסיף הרבה למתח של הסיפור שנבנה מפרק לפרק במלאכת מחשבת של הסופר.

אז מי האחראי למותו של אביו של הארי?

לא אוסיף עוד על העלילה כדי לא לפגום לכם בהנאה מקריאת הספר המצויין הזה. נהנתי ממנו מאוד, הוא הצליח להחזיק אותי דרוכה ובמתח ממש עד הסוף.

זהו הספר הראשון של הסופר שיצא לי לקרוא, אין לי צל של ספק שאקרא את הספר האחר שתורגם בשם "רצח ראוי".

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן