Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כל השקרים היפים
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 334
כמה ימים לפני שהארי אקרסון מסיים את לימודיו בקולג', הוא מקבל הודעה שאביו מת ושהמשטרה מעריכה שמדובר בהתאבדות. הוא חוזר שבור-לב אל בית ילדותו במיין, שם ממתינה לו אליס, אמו החורגת המוזרה והחושנית, שהוא מעולם לא הצליח להכיר היטב. ביחד הם מנסים להבין מה באמת קרה לאביו של הארי. זמן קצר לאחר הגיעו, הארי פוגש בחורה מסתורית בשם גרייס מקגאוון. לטענתה היא חדשה באזור, אך הארי חושד שגרייס אינה זרה לחלוטין למשפחתו. האם היא הכירה את אביו? שתי הנשים, גרייס מצד אחד ואליס מצד שני, מערערות לאט לאט את עולמו של הארי. ככל שהוא מתקרב אליהן, הוא מוצא עצמו בודד ומבולבל, בטוח שהן מסתירות סודות מסוכנים, אפילו קטלניים... ואז מתגלה גופה נוספת, והארי מבין שהרשת הנפרשת סביבו הולכת ומתהדקת. פיטר סוונסון הוא השם החם ביותר בתחום ספרי המתח הפסיכולוגיים. כתיבתו מלאה בתפניות עלילתיות ובמניפולציות רגשיות, והקורא מיטלטל ללא הרף בין הזדהות עם גיבוריו ובין הפחד מהם. שני ספריו הקודמים, "רצח ראוי" ו"כל הפחדים בעולם" יצאו אף הם בהוצאת "דני ספרים" והפכו מיד לרבי מכר. הם תורגמו ליותר מ-30 שפות וזכו בשלל פרסים.

הארי, סטודנט צעיר, גר הרחק מבית אביו. הוא בונה לעצמו חיים הרחק מהמשפחה הקטנה שנותרה לו. אימו נפטרה מסרטן כשהיה צעיר, ובסופו של דבר אביו התחתן שוב עם בחורה בשם אליס. אביו של הארי מנהל עסק של ספרים נדירים, כל עולמו הם הספרים והוא מחליט לפתוח שתי חנויות – האחד ליד הבית, והשנייה בניו יורק.

כשאליס מבשרת להארי שאביו נפטר, הוא ממהר לשוב לבית, ואף בוחן את התנהגותה של אימו החורגת. הוא שם לב לכל מיני אירועים מוזרים, מחוות לא מתאימות וקצת שונות שהיא עושה, ומתחיל לחשוד בה. במקביל, בהלוויה, הוא פוגש בבחורה בשם גרייס. שאין לו מושג מה הקשר בינה לבין אביו, אך אט אט היא מתחילה לצוץ בכל מקום בו הוא נמצא. בסופו של דבר גרייס מספרת לו שהיא מכירה את אביו מהחנות השנייה שהייתה בבעלותו, אך אין היא מסוגלת לספר לו את כל הסיפור.

הסיפור מתרחש בשני זמנים, היום ועבר. אנחנו קוראים פרק אחד מהיום ופרק אחד מהעבר. וכך העלילה ממשיכה ומתערבבת לה תוך כדי. היום אנו שומעים את סיפורו של הארי, ואילו בעבר את סיפורה של אליס, אימו החורגת, החל מילדותה. השילוב של שני הצירים גם יחד גורם לנו להתחיל להסיק מסקנות אט אט, להרגיש שאולי יש לסיפור הרבה יותר עומק ממה שנדמה.

המתח אכל אותי, כל פעם חשדתי במישהו אחר. הפתרון התגלה כ-60 עמודים לפני סוף הספר, ותהיתי מה יש עוד לסופר לחדש לנו, כלומר מדוע כתב עוד 60 עמודים? גיליתי שבעצם יש לגמרי על מה לדבר. הוא השאיר אותנו במתח עד הסוף, וסגר עוד הרבה "חורים" שהיו יכולים להיות לנו בעלילה. אחרי שסגרתי את העמוד האחרון של הספר, עוד התבקשתי להרים את הלסת שלי מהרצפה.

הספר כתוב טוב, מלא בפרטים מעניינים. השילוב בין שני הסיפורים פשט מנצח. זה ספר קצרצר, כ-300 עמודים. פשוט מהספרים האלו שנגמרים מהר ואי אפשר להניח אותם מהיד עד שהם נגמרים. אני מאוד אוהבת את הסופר, קראתי גם את  "כל הפחדים בעולם" ומאוד מאוד אהבתי אותו. ללא ספק אמשיך לקרוא עוד ספרים של פיטר סוונסון.

נוי פישמן

חייבת לתקן כל שגיאה לשונית בקול רם או בלב, כיאה לעורכת לשון. מאוהבת בבני הקטן ובקריאת ספרים

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן