Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
כל השקרים היפים
תגית:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 334
כמה ימים לפני שהארי אקרסון מסיים את לימודיו בקולג', הוא מקבל הודעה שאביו מת ושהמשטרה מעריכה שמדובר בהתאבדות. הוא חוזר שבור-לב אל בית ילדותו במיין, שם ממתינה לו אליס, אמו החורגת המוזרה והחושנית, שהוא מעולם לא הצליח להכיר היטב. ביחד הם מנסים להבין מה באמת קרה לאביו של הארי. זמן קצר לאחר הגיעו, הארי פוגש בחורה מסתורית בשם גרייס מקגאוון. לטענתה היא חדשה באזור, אך הארי חושד שגרייס אינה זרה לחלוטין למשפחתו. האם היא הכירה את אביו? שתי הנשים, גרייס מצד אחד ואליס מצד שני, מערערות לאט לאט את עולמו של הארי. ככל שהוא מתקרב אליהן, הוא מוצא עצמו בודד ומבולבל, בטוח שהן מסתירות סודות מסוכנים, אפילו קטלניים... ואז מתגלה גופה נוספת, והארי מבין שהרשת הנפרשת סביבו הולכת ומתהדקת. פיטר סוונסון הוא השם החם ביותר בתחום ספרי המתח הפסיכולוגיים. כתיבתו מלאה בתפניות עלילתיות ובמניפולציות רגשיות, והקורא מיטלטל ללא הרף בין הזדהות עם גיבוריו ובין הפחד מהם. שני ספריו הקודמים, "רצח ראוי" ו"כל הפחדים בעולם" יצאו אף הם בהוצאת "דני ספרים" והפכו מיד לרבי מכר. הם תורגמו ליותר מ-30 שפות וזכו בשלל פרסים.

החושך טרם ירד, אבל זה רק עניין של זמן.

הארי אקרסון, הוא סטודנט שעומד לסיים את לימודיו בקולג' מאדר אשר בקונטיקט.
מספר ימים לפני טקס סיום לימודיו, הארי מקבל שיחת טלפון מאליס, אשתו השניה של אבא שלו שמספרת לו שאבא שלו, ביל, נהרג בתאונה לאחר שמעד ונפל מצוק.
הארי ההמום והנסער מגיע מיד לסנפורד שבמיין כדי להשתתף בהלוויה ולחלוק כבוד אחרון לבן אדם היחיד בחייו שהוא באמת אהב.
הוא משחזר את צעדיו של ביל לפני מותו ומתקשה להאמין שהוא החליק מהצוק ומשהו בסיפור לא מסתדר לו, גם אליס מתנהגת מוזר ולא נראית כמו אישה שזה עתה עומדת לקבור את בעלה האהוב.
ביל ניהל שתי חנויות למכירת ספרים נדירים והיה מסתובב הרבה ברחבי ארה"ב כדי לצוד אותם. כמה שנים לאחר שאמו של הארי נפטרה מסרטן, ביל הכיר את אליס.
אליס שהיתה צעירה מביל ב 13 שנה ומבוגרת מהארי ב 13 שנה, עבדה כסוכנת נדל"ן וגידלה את הארי כאילו היה בנה כאשר אבא שלו נהג להיעדר מהבית.
הארי תמיד נמשך לאליס אבל ניסה ככל יכולתו להדחיק את התחושה המביכה הזאת.
לאחר מותו של אביו, הארי מותיר מאחור את כל החלומות שלו ומחליט אחרי ההלוויה, להישאר לגור בבית ולתמוך נפשית באליס וגם לנהל את חנות הספרים של המשפחה עד שיחליט סופית לאין פניו מועדות.
בהלוויה הוא פוגש בחורה צעירה ומסתורית בשם גרייס והוא מסתקרן לגביה.
גרייס מחפשת עבודה בחנות הספרים וטוענת שהיא תושבת חדשה במקום והכירה את אבא שלו דרך החנות בניו יורק אבל הארי מרגיש שהיא משקרת ומסתירה משהו.
לאחר שהמשטרה קובעת שאביו מת בנסיבות מחשידות, הארי פותח בחקירה משל עצמו ומחליט לנבור בעבר של אביו, וככל שהוא חוקר יותר, הוא מבין שהוא לא באמת הכיר את אבא שלו והוא תוהה מי היא באמת גרייס והאם אליס גם מסתירה שלדים בארון.
העלילה נעה בין ההווה של הארי לעבר של אליס. אליס גדלה במיין יחד עם אמה חד ההורית שהיתה אלכוהוליסטית ואישה לא פשוטה והיא מסתירה מאחוריה עבר אפל.
כשדברים מתחילים לצאת מכלל שליטה ועוד אנשים נמצאים בסכנה, הארי מבין שהוא חייב לפעול.


ניתן גם להאזין לביקורת שמע על הספר 

לכתיבתו של הסופר פיטר סוונסון נחשפתי לראשונה לאחר שקראתי את ספר המתח שלו "רצח ראוי", ספר שהציב רף מאד גבוה לכל ספרי המתח באשר הם.
לפני מספר חודשים, הסופר פיטר סוונסון התארח בוידאו צ'אט בקבוצת הפייסבוק פרלמנט הספרים ושם הוא אמר שכשהוא מתחיל לכתוב ספר מתח אז הוא קודם כל מתחיל עם הנחת יסוד של העלילה, בונה את הדמויות ואז נותן לאט לאט לדמויות להשתלט על העלילה באופן טבעי וכך הספר נבנה לטוב ולרע ואני מאמינה שגם בספר הזה, הדמות המרכזית היתה אמורה להיות הארי אבל בהמשך, דמותה של אליס השתלטה על העלילה ואישית הסתקרנתי יותר לקרוא את הפרקים שדיברו על העבר שלה ופחות על ההווה בחייו של הארי.
סוונסון גם ציין בוידאו שהוא מאד מושפע מספריה של אגתה כריסטי אותם קרא בילדותו ובספר הזה הוא עושה סוג של מחווה לספרים אלו, כאשר הוא מזכיר כמה מספריה ומשלב אותם בתוך העלילה בתור הספרים המועדפים על דמותו של הארי.
עלילת הספר הזה פחות הפתיעה אותי, הוא היה איטי והיו מעט מאד טוויסטים בעלילה שגם אותם צפיתי מראש אבל עדיין מאד נהנתי ממנו בזכות כתיבתו הנפלאה של סוונסון. אפשר לומר שהספר הזה הוא יותר דרמה פסיכולוגית מאשר ספר מתח מורט עצבים ובכל זאת הוא מומלץ לקריאה.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן