Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כל המקומות המוארים
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 327
כשוויולט ופינץ´ נפגשים על מעקה מגדל הפעמון של התיכון — בגובה שש קומות — לא ברור מי מציל את מי. האם ויולט מצילה את פינץ´ שחושב בכל יום על המוות, אבל מוצא שוב ושוב משהו שמשאיר אותו כאן, חי וער? או שדווקא הוא מציל את ויולט, שסופרת את הימים עד סוף התיכון, כשתוכל לברוח מהעיירה הקטנה באינדיאנה ומהאבל הכבד על אחותה. כשהשניים יוצאים לעבוד על פרויקט לימודי משותף הם מגלים שרק בחברת ויולט פינץ´ יכול להיות הוא עצמו — נער נועז, מצחיק ולא מתפשר, ורק בחברת פינץ´, ויולט שוכחת לספור את הימים ומתחילה לחיות אותם. האם אהבת הנעורים באמת תוביל אותם אל כל המקומות המוארים? כל המקומות המוארים היה לרב־מכר בינלאומי, תורגם ל־41 שפות ומעובד בימים אלה לקולנוע. נבחר לספר השנה של ״טיים מגזין״, ״גרדיאן״, ״בארנס אנד נובלס״ ו״פבלישרז ויקלי״. זהו ספרה הראשון לנוער של ג´ניפר ניבן, שכתבה רומנים למבוגרים וכן  ספר זיכרונות על חוויותיה בתיכון. היא גדלה באינדיאנה, והיום מתגוררת בלוס אנג´לס, המקום האהוב עליה ביותר לשיטוטים.

תאודור פינץ' הוא תלמיד כיתה י"ב שחי באינדיאנה ומואס בחיים, כשהוא עולה למגדל הפעמון של התיכון כדי לקפוץ למטה ולשים קץ לחייו, הוא פוגש על המעקה את וויולט מארקי, אחת מהבנות היותר פופולריות בשכבה.
כולם בטוחים שוויולט עלתה למגדל כדי להציל את תאודור ושבזכותה הוא עדיין חי ובועט אבל האם זאת האמת? בדקות הספורות ששניהם בילו למעלה, היה ברור להם שלכל אחד מהם היה אינטרס משלו כדי להימצא שם וזה לא היה כדי להציל את האחר.
בית הספר מלא בספקולציות לגבי הסיבות של תיאודור להתאבד וכיצד וויולט באמת הצילה אותו.

מתברר שאני טראגי ומסוכן.  בכיתה אני מתיישב ומרגיש ידוע לשמצה ובלתי מנוצח וחסר מנוח ומלא מרץ, כאילו בדיוק ניצלתי מ …טוב,  ממוות. (עמ' 30)

עד לא מזמן היתה וויולט נערה מלאת שמחת חיים ואחת המעודדות של בית הספר, היא נהנתה ממוזיקה טובה, עמדה להתקבל לכל מוסדות הלימוד הכי גבוהים במדינה, יצאה עם הבחור הכי שווה בשכבה, כתבה המון ואפילו ניהלה בלוג אופנה מצליח עם אחותה אלינור אבל אז קרתה תאונה איומה בה נהרגה אלינור ומאז לא חזרה וויולט לעצמה.
בשיעור גאוגרפיה מקבלים תלמידי הכיתה מהמורה שלהם פרויקט שמטרתו לשוטט ברחבי אינדיאנה ולצלם לפחות שלושה מקומות מפלאי המדינה, במחווה ספונטנית מציע תאודור שוויולט תבצע איתו את הפרויקט.
וויולט לא מעוניינת לבצע את הפרויקט הזה ופחות מזה מעוניינת להיות קרובה לתאודור ההזוי אבל תאודור לא מוותר, הוא רוצה לדעת עליה הכל ובמיוחד לשמוע מה גרם לה לנסות להתאבד.

אני מזהה קריאה לעזרה כשאני נתקל בה, והייתי אומר שלעמוד על מדף הגג נחשב ובגדול. את היית על המדף כי לא ידעת לאין ללכת ומה לעשות. את איבדת תקווה.  ואז כמו אביר על סוס לבן, אני הצלתי את החיים שלך. (עמ' 56)

תיאודור וויולט יוצאים יחד למסע סביב אינדיאנה ובתוך כך הם גם מגלים את עצמם ואת הסיבות שיש להם בשביל מה להמשיך ולהתעורר לחיים כל בוקר.
שניהם מרגישים שקופים, תיאודור מרגיש הילד הלא רצוי מאז שהוריו התגרשו וויולט "הולכת על ביצים" מאז שאחותה נהרגה והחיים בבית הפכו להיות בלתי נסבלים.
כל אחד מהם הוא נפש אבודה שמשוועת לסיים את חייה אבל יחד הם מהווים כח שנותן להם תקווה ורצון לקום בבוקר ולהמשיך לחיות את החיים.
האם זה מספיק כדי להמשיך הלאה? האם הקשר ביניהם יגרום לחיים להיות אופטימיים יותר או שהגורל יסתום עליהם את הגולל ומה שצריך לקרות בסופו של דבר, יקרה?

הספר רשום מנקודת מבטה של וויולט ומנקודת מבטו של פינץ', היה לי מאד קשה ועצוב לקרוא את כל מה שעבר עליהם, בגיל ההתבגרות כל דבר נראה כמו סוף העולם ואם אין הכוונה של מישהו מבוגר אז אין ספק שהחיים יכולים להוביל למקומות מאד חשוכים.
הספר הזה מתאים מאד למתבגרים אבל לא פחות מזה, הוא ספר חובה לכל הורה כדי שכולנו נתעורר ונקשיב באמת לילדים שלנו ומה עובר על הנפש שלהם.
זהו ספר הנוער הראשון של הסופרת ג'ניפר ניבן, שנכתב כתוצאה מדברים אישיים שעברה עם בן זוגה שהיה דו קוטבי ושם קץ לחייו. הספר תורגם ל 41 שפות ובימים אלה הוא מועבד לסרט קולנוע.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן