Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
כל הכוכבים שבשמים
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2015
מס' עמודים: 495
אדריאנה טריג'יאני, מחברת רב-המכר "אשת הסנדלר", חוזרת ברומן נוסף, גדול מהחיים, שעלילתו משלבת אמת ובדיה. בשנות השלושים של המאה העשרים, תור הזהב של הוליווד, היו האולפנים הגדולים של הוליווד ממלכות, והשחקנים שהופיעו בסרטים היו כוכבי ענק אשר חוללו קסמים על המסך ומאחורי הקלעים. לורטה יאנג, שחקנית יפיפייה ושאפתנית בת 21, משתוקקת להתפרסם ולזכות בתהילה בלוס אנג'לס. בשנת 1935 פוגשת לורטה את קלארק גייבל בן ה-34 על בימת הצילומים של הסרט "קריאת הפרא". גייבל הנשוי מתאהב מיד בשחקנית הצעירה ומלאת החיים ובין השניים מתפתח רומן לוהט.  הרחק מאורותיה המנצנצים של הוליווד נאלצת הנזירה אלדה דוצ'י לעזוב את המנזר שבו גדלה ולהתחיל במסע חייה, אשר מוביל אותה אל לורטה. אלדה הופכת למזכירתה האישית של השחקנית, והנזירה התמימה לומדת להתנהל בדרכיה העקלקלות של הוליווד, כשהיא מצוידת בנחישות עזה ובערכי מוסר הנובעים מחינוכה המחמיר והקפדני. לאורך עשרות שנים עוברות לורטה ואלדה זו לצד זו שערוריות והרפתקאות, בוחרות ללכת בעקבות האהבה והתשוקה, ויוצרות קשר איתן של חיבה ונאמנות שיעמוד במבחן, כשיהיה עליהן להתמודד מול האתגר האדיר ביותר של חיי שתיהן. טריג'יאני לוקחת את הקוראים למסע מהוליווד ועד לחופיה של דרום איטליה, עם גיבורים גדולים מהחיים, ביניהם: ספנסר טרייסי, מירנה לוי, דיוויד ניבן, האטי מק'דניאל ועוד. סיפורם של קלארק גייבל ולורטה יאנג הוא אחד מסיפורי האהבה הבלתי נשכחים של תולדות הקולנוע והעשייה הקולנועית בארצות הברית.

הספר 'כל הכוכבים שבשמיים' מבוסס על סיפור אמיתי ומתאר את אהבתם הגדולה של השחקנים קלארק גייבל ולורטה יאנג ומתואר דרך עיניה של אלדה דוצ'י, נזירה לשעבר שהייתה מזכירתה האישית של לורטה.
השנה היא 1934, אלדה דוצ'י היא נזירה בת עשרים וחמש, המתלמדת ומתנדבת בבית החולים לתינוקות סנט אליזבט בסן פרנסיסקו ועוזרת לאמהות לא נשואות בתפילות ועידוד רוחן אחרי שתינוקם נמסרים לאימוץ ע"י זוגות עמידים.
אחרי שש שנים בהם היא מקדישה את חייה למנזר היא מקבלת הצעה מאם המנזר לעזוב ולעבוד במקום אחר.
אלדה מקבלת הצעה לעבור ללוס אנג'לס כדי לגור שם עם משפחה קתולית טובה ולהיות מזכירה של אחת מבנות המשפחה. בחורה בשם לורטה יאנג שעובדת בתעשיית הסרטים.

אלדה הצטרפה למנזר כדי להתחבא, מתוך תקווה שחיים של התבוננות פנימית, תפילה ושירות יעניקו לה התחלה חדשה אחרי מה שעבר עליה באיטליה.  עכשיו היא שוב לבדה,  היה עליה להמציא לעצמה שוב חיים חדשים.

אלדה מגיעה לאחוזה של משפחת יאנג בבל אייר שבה גרות האם גלדיס וארבעת בנותיה ומהר מאד נכנסת לתפקיד חייה כמזכירתה של לורטה או בשמה האמיתי: גרטשן.​​
לורטה היא שחקנית קולנוע מגיל ארבע, אשר הספיקה להופיע בחמישים סרטים (הישג לא רע לבחורה בת 21) אלדה מוצאת חן בעיני לורטה והיא עוזרת לה להתאקלם בעיר הסרטים.
לורטה מתחילה להופיע בסרט חדש בשם: 'מבצרו של אדם' לצידו של השחקן ספנסר טרייסי, היחסים ביניהם מתהדקים למרות שספנסר נשוי עם ילדים ושרוי במשבר בחיי הנישואין שלו.
לורטה מתאהבת בו אבל מבינה שאין לה מקום בחייו.

בהמשך העלילה מצטרף לבית יאנג בשדרות סאנסט, דיוויד ניבן (ניבן הפך בהמשך לשחקן מוכר ושיחק בין השאר ב'פנתר הורוד' ו'מסביב לעולם בשמונים יום') נער סיפון ושחקן במשרה חלקית שהגיע מאנגליה ומנסה את מזלו בהוליווד.
גלדיס מזמינה אותו לבוא לגור בבית הבריכה שלהם והוא מכניס משב רוח צעירה ונעימה לבית.
בינואר 1935 נוסעות אלדה ולורטה להר בייקר בוושינגטון לצילומי הסרט: 'קריאת הפרא', הסרט בו אמורה לורטה לשחק לצידו של קלארק גייבל.
לורטה מחליטה להתרחק מגייבל הנשוי והפלרטטן אבל למרות זאת קשה לה לעמוד בקסמיו האישיים ובחיוכו הכובש.
אלדה שפוגשת אף היא מחזר איטלקי משלה על הסט, מביטה מהצד ביחסים הנרקמים בין גייבל ללורטה והיא לא שבעת נחת.

הדבר האחרון שגלדיס לחשה לה באוזן כשנכנסו למכונית כדי לנסוע לתחנת הרכבת היה, 'תרחיקי את גרטשן מקלארק גייבל'.  היה ברור לאלדה שכבר נכשלה.

הסרט מצולם בתנאים קשים של קור מקפיא, סופות שלגים, נהר גועש וסוער ועל הר מבודד מהציוויליזציה. כל אלו גורמים לשחקנים להתקרב ולהתאחד ולחפש חום אנושי כשהם רחוקים מהבית ומהקרובים להם.מה יקרה אחרי שצילומי הסרט יסתיימו? האם הרומנטיקה תסתיים שם או תמשיך לסיפור אהבה?
סיפור אהבתם של לורטה וקלארק גייבל סוחף ומטלטל ומשאיר אחריו כל הזמן קצוות פתוחים.

כל סט של סרט הוא חלופה לחיים האמיתיים.  ההבדל בין החיים לסט של סרט הוא שבסרט כולם מגיעים ביום הראשון בידיעה מה יהיה הסוף.  אנשי הצוות והשחקנים של 'קריאת הפרא' חיו על ראש הר,  בתוך כדור פתיתי שלג, מרוחקים מהעולם הרגיל,  בתוך עולם שיצרו לעצמם.

הסופרת אדריאנה טריג'יאני נותנת לנו הצצה לאחורי הקלעים של עולם הקולנוע, שם קורים הדברים האמיתיים והמעניינים שמתחילים אחרי שהבמאי צועק 'קאט' על הסט.
הזוהר והאיפור הם רק מסיכה למה שמסתתר מאחורי כל זה: סודות כמוסים, עצב, אהבות לא ממומשות, חוסר בטחון עצמי, פחד להביע רגשות ולאבד את הקיים, זה מה שמניע את השחקנים בעלילת הספר בחייהם האמיתיים.

זהו ספר מרגש ונפלא שזורק אותי אחורה בזמן לשנים שהייתי צופה בסרטים בשחור לבן ונהנית מסרט רומנטי עם סוף טוב.
אהבתי מאד גם את ספרה הקודם של הסופרת: 'אשת הסנדלר'…ספרים בניחוח איטלקי.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן