Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כל הדברים הטובים
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגה:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 278
בגיל עשרים ואחת בת' מוצאת את עצמה בכלא. היא עשתה משהו כל כך רע עד שנדמה לה שלא מגיע לה להרגיש טוב. לעולם. העובדת הסוציאלית שלה, אריקה, מבקשת ממנה להכין רשימה של כל הדברים הטובים בחייה. בת' חושבת שזה רעיון ממש גרוע ולא מאמינה שתצליח למצוא אפילו משהו טוב אחד בחיים הדפוקים האלה. אבל אריקה לא מוכנה להרים ידיים, ובת' מתחילה לכתוב את סיפורה. מהו הפשע שבגללו היא בכלא? והאם לכל אחד — גם לבן אדם שהוא מאה אחוז רע, כמו שבת' רואה את עצמה — יכול להיות גם טוב? "כל הדברים הטובים" הוא ספר מרגש ומעורר מחשבה על משפחה, על התבגרות ועל הזכות לאושר, שתורגם לשפות רבות וזכה לשבחי הביקורת.

קשה לכתוב על הדברים הטובים, כי במוקדם או במאוחר מגיעים לקצה, ואם לא נזהרים, נופלים.

רוב האנשים הנורמלים יודעים להבחין בין טוב לרע ורוב האנשים האופטימיים יודעים למצוא את הטוב גם ברגעים הקשים ביותר אבל לצערנו לא כל האנשים שפר עליהם מזלם והם גדלו כילדים מאושרים המוקפים בחום ואהבה ויש גם כאלה שגדלו במשפחות מוכות גורל או ללא הורים ביולוגיים מפנקים וכל זה מעצב את אישיותם גם בבגרותם להיות מבוגרים אלימים או בעלי הפרעות מסוימות בנפש, כמובן שזה גם משהו מולד אך כשאין סביבה תומכת וטיפול הולם אז מכאן ההידרדרות במדרון היא קצרה.

בתאני (בת') עברה ילדות לא פשוטה כאשר אמה לא הצליחה לגדל אותה עקב מחלת נפש והיא עברה מבית אמנה אחד למשנהו.
בת' מלאה כעסים ונוטה להתקפי זעם בלתי נשלטים שמקשים על משפחות אמנה להחזיק בה לאורך זמן.
הקשר עם אמא שלה מתסכל אותה כי בכל פעם שהיא מנסה להיפגש איתה, זה לא באמת קורה והדחייה של אמה מעוררת את כל השדים שנמצאים בתוכה.
בת' בטוחה שהיא רעה וגם לא מהססת להצדיק את התואר הזה בכך שהיא משתדלת לעשות מעשים רעים בבית הספר כדי למשוך תשומת לב אבל מידי פעם בתוך כל הרוע מגיחים אנשים טובים באמצע הדרך שמאמינים בה ונותנים לה קרן אור להמשך החיים.

בזמנים כאלה הכי חשוב להתמקד בטוב. כדי להוכיח לעצמך שהוא באמת שם. (עמ' 66)

בת' עוברת תלאות רבות וכך היא מוצאת את עצמה בגיל 21 יושבת בכלא לאחר שביצעה פשע נורא.
בת' לא מוכנה לסלוח לעצמה ולמרות שהיועצת שלה בכלא, אריקה, מבקשת ממנה שתנסה להביט על הצד החיובי בחיים ולעשות רשימה של כל הדברים הטובים שמקיפים את חייה, עדיין, בת' מרגישה שהרוע משתלט על הכל ומה שנותר לה זה עצבות תהומית ובדידות קשה.
בת' זקוקה לעזרה אך היא לא אחת שתבקש אותה וככל שהזמן עובר והיא מנסה להדחיק את הקשיים שמציפים אותה, המצב הנפשי שלה רק הולך ומחמיר ואין דרך חזרה ממה שכבר נעשה.
בת' צריכה ללמוד להתמודד עם הפחדים שלה ועם הפשעים שלה אבל איך ממשיכים מכאן?

הספר הקשה הזה טלטל את נפשי, ניסיתי בכל כוחי לקרוא אותו בלב נקי ובלי לשפוט את מעשיה של בת', היו רגעים שריחמתי עליה ורגעים אחרים שהרגשתי כעס עמוק כלפי ההתנהגויות שלה.
עצוב שגלגל החיים חוזר על עצמו ומעשי אבות סימן לבנים וההיסטוריה חוזרת על עצמה.
זהו ספר לא קל לקריאה אבל אין ספק שהוא ספר חזק ועוצמתי.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. מיכאלה מאור

    סקירה נהדרת! מפורטת שופכת אור על העלילה בלי לחצות את גבול הספויילרים. מעוררת רצון חהסתער על הספר! ארוץ לרכוש תודה.

  2. חגית בן חור

    תודה רבה מיכאלה על הפרגון, הספר לא קל להכלה והוא מעורר המון רגשות בלב הקורא. בת' היא דמות שנויה במחלוקת, היו רגעים שנרתעתי ממנה והיו רגעים שריחמתי עליה, מעניין אותי מה תרגישי בסוף הקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן