Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כל הג'אז הזה
סופר/ת:
סוגה:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 308
אילו יכולתם לבודד רגע אחד מחייכם, ולהפוך אותו לערסל שתוכלו לשוב ולהתכרבל בו מתי שתרצו – באיזה רגע הייתם בוחרים? מה הייתם מוכנים לעשות כדי להשיב לרשותכם את הזיכרונות היקרים לכם ביותר, אם הייתם עלולים לאבד אותם לנצח? עם הדילמות האלה נאלצת להתמודד ליז פיין, צעירה רגילה, בת 23, עם חיים "לא כל כך רגילים", כדבריה. מסלול חייה המבטיח של ליז נקטע באופן פתאומי בעקבות תאונה, והיא מושלכת החוצה, אל החלל הריק, ללא נקודת אחיזה. יום אחד גם המחשב הנייד שלה נגנב, וזמן קצר לאחר מכן היא מקבלת מכתב סחיטה. הסחטן, "מישו", הוא גבר תל אביבי קל לשון וקהה חושים, המחזיק בחייה הווירטואליים של ליז כבבן ערובה. הוא דורש ממנה לכתוב לו 40 מכתבים שבהם תחשוף באותנטיות מוחלטת את חייה, את מחשבותיה ואת רגשותיה. אם לא תעשה זאת, הוא מאיים כי ימחק את התכנים שבמחשב שלה: מכתבים יקרים לליבה שאין להם תחליף ויומנים שבהם תיעדה את הזיכרונות החשובים לה ביותר. קולותיהם של ליז, של "מישו" ושל דמויות מחייהם נשזרים זה בזה בסיפור סוחף, שבמהלכו נחשפים סודות מכוננים. חליפת המכתבים ביניהם מגוללת בפני הקורא בהדרגה את סיפור חייהם המורכב מחוויות צבעוניות, מאהבות אבודות, מטרגדיות ומניסיונות להתאושש מהן. הרומן "כל הג'אז הזה" מציג דמויות אקסצנטריות שנעות בין העולם הווירטואלי לבין המציאות הפיזית, בין נעורים לבין חידלון. הוא נע עם גלי ההדף שמותיר אחריו האובדן, ומתחקה אחר תפקיד השפה בהתמודדות עמו. במקצב ייחודי הוא מתעד ללא פשרות את שבריריות הנפש האנושית החשופה לאקראיות החיים, ומנגד – את תעצומותיה.

ספר שהדמיות נוער אבל למבוגרים שבנינו, אל תתנו לכריכה לבלבל אתכם.

עליזה פיין (ליז-ליזי) נערה בת 23 מלאת שמחת חיים, קיבוצניקית עם לב חם ומכיל. ערב בנות עליז בפאב עם חברתה הטובה ואחרי תכנונים משותפים לטיול בחו״ל והגשמת חלומות, הופך לסיוט. ברגע אחד הכול משתנה תאונה שטורפת את הקלפים של חייה מחדש! 
החיים של ליזי לא פשוטים, היא מתחילה תקופת שיקום ובאקט של עצמאות היא עוזבת את בית הוריה בקיבוץ ועוברת לתל-אביב לדירה משלה. מכה נוספת נוחתת עליה כשהדירה נפרצת והמחשב האישי שלה נגנב .. בעצם כל החיים שלה עליו ללא גיבוי ונמצא פרוץ אצל מישהו אחר.

תתארו לעצמכם גנבה של האייפון/ סמרטפון שלכם?! באותו הרגע כאילו השמיים נופלים עליכם.

היא חוזרת עם "הזנב מקופל בין הרגליים" לקיבוץ ולפתע יוצר איתה קשר בחור ואומר לה שהמחשב שלה אצלו אבל..בתמורה להחזרתו הוא רוצה ממנה משהו. מה בדיוק יבקש ממנה תמורתו, היא מוכנה לשלם כל סכום שינקוב בו. אותו בחור קורא לעצמו ״מישו״. "מישו" המסתורי הוא גבר שחי בתל אביב עם לשון חדה ומחזיק בדבר הכי יקר לליז . הוא דורש ממנה לכתוב לו 40 מכתבים בני 500 מילים שבכל אחד בהם תחשוף את חייה, מחשבות והרגשות שלה. ואם לא תעשה זאת הוא מאיים שימחק דברים אישים ששמרה במחשב שלה! מכתבים וזיכרונות שיקרים לליבה וחשובים לה ביותר.

בואו נחזור לליזי לרגע, חייבת להתייחס לשפה בה היא משתמשת ולומר כי לא היה לי קל. היא בחורה צעירה שלא שמה רסן לפה שלה, בסגנון הדור הצעיר של ימינו שמדבר בפתיחות ושפה נועזת ואני כנראה הזדקנתי, אבל אל תגידו שלא הזהרתי.

הספר מגולל החלפת מכתבים בניהם שבהם נחשפים סודות אפלים של ״מישו״ ליז, מתחילה להיפתח לאורך הסיפור ולגלות על עצמה דברים שסגרה בליבה שאפילו היא לא רצתה להודות בהן בפני עצמה. היא עוברת תהליך ארוך ומשמעותי בחייה

הסיפור הלך ונבנה לאורך הספר אבל היה שלב שאני חייבת להודות שהרגיש לי שהוא לא מתקדם.. דרך במקום ממחציתו ועד כמעט סופו . לשמחתי הפרק האחרון הקפיץ את הספר כמה רמות למעלה ואפילו הצליח להפתיע אותי. וואווו זאת הייתה תפנית מצויינת. אבל הרגיש לי פספוס לתת לו רק את הפרק האחרון . הייתי נותנת לסוף יותר משקל ופורסת אותו על יותר פרקים. דווקא החלק המסקרן ביותר נגמר מהר וחבל ..

הרעיון שלעצמו מעולה הסוף היה לא צפוי ומפתיע.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

לפוסט הזה יש 3 תגובות

 1. קארין

  את אומרת ניבולי פה, ואני חושבת רגע, הגיבורה בת 23, למה צריכה להיות לה כזאת שפה.
  ואני חושבת על כך שכתוב שכל סיפור חייה/יומניה על אותו מחשב גנוב, אז למה לדרוש ממנה מכתבים על עצמה ועל חייה. הכל מופיע במחשב, לא?
  גם סיקרנת וגם יצרת אצלי תהיות….

  1. סוזן צדוק

   יש משהו שהנערה הצעירה מסתירה עמוק בלב, אותו מישהו מזהה את זה עפ"י מה שהוא מגלה במחשב שלה, הוא מבקש ממנה להיפתח ולרשום דברים על עצמה תמורת כך, יעביר לה חומר ששמור במחשב שנגנב ממנה. ובהחלט צריך לקרוא ולהבין. יצירה מיוחדת במינה

 2. סנונית

  היי קארין, לגבי הסיבה לדרישת החומרים מליז – לא ארחיב, אבל זו אחת מחידות הספר
  לגבי השפה, במהלך העריכה התלבטנו רבות, העורכת ואני, מהו האופן האותנטי שבו אישה צעירה בגיל זה תגיב לבקשת סחיטה ברשת, ובסופו של דבר הרגשתי שכך הדמות מגיבה – היא כועסת, מקללת, זועמת, ולאחר מכן נחשף צד אחר ורך יותר שלה.

  אם תקראי – אשמח לשמוע את דעתך על ספרי.
  בידידות, סנונית

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן