Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כל האור שאיננו רואים
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2015
מס' עמודים: 543
מארי־לוֹר ל‘בלאן, גדלה בפריז עם אביה, המנעולן הראשי של מוזיאון הטבע. מיום שהיא מתעוורת מבלה מארי־לור את כל זמנה עם אביה במוזיאון כשהיא חוקרת באצבעותיה, באוזניה ובאפה את עשרות אלפי המוצגים המדעיים. כדי שתוכל להתמצא בסביבתה אביה בונה עבורה דגם של שכונת מגוריה, ששינון קפדני שלו מאפשר לה להגיע בכוחות עצמה למוזיאון. עם כיבוש פריז על ידי הצבא הגרמני ב-1940 נשלח אביה של מארי־לור להעביר מהמוזיאון לחוף מבטחים אבן־חן נדירה, וכך האב ובתו מוצאים את עצמם בביתו של הדוד אֶטיין בסן מאלו, בה מארי־לור צריכה ללמוד להתמצא. וֵרנֶר פְּפֵניג גדל יחד עם אחותו בבית־יתומים בעיירת כורים בגרמניה. ביום שהוא מוצא מַקלט רדיו שבור ומצליח לתקנו ולקלוט באמצעותו שידורים מצרפת, נקבע עתידו. הוא נשלח לאחד מבתי־הספר היוקרתיים של הרייך השלישי, ובמהרה מנותבים כישוריו למעקב אחר שידורים מחתרתיים בכל אזורי הכיבוש הגרמני. ורנר קטן הגוף, שהשתוקק כל כך להשתייך למערכת ההיטלראית האדירה, מוצא עצמו באוגוסט 1944 קבור במרתף הרוס בסן מאלו שבצרפת, כשמכשיר רדיו פגום הוא הסיכוי היחיד שלו ליצור קשר עם העולם.
2 מתבגרים, 2 אויבים (באופן לא מודע) בתקופת מלחמת העולם השנייה , האחת בצרפת השני בגרמניה- כל אחד מייצג צד אחר במלחמה. לשניהם חיים לא שגרתיים ,היא יתומה מאם והוא יתום משני הוריו. המלחמה משנה את חייהם.
מארי לור גדלה בפריז עם אביה, המנעולן הראשי במוזיאון הטבע הלאומי, בגיל 6 היא מאבדת ראייתה. יום יום היא מתלווה לאביה, לומדת וסוקרת את פריטי המוזיאון באמצעות חוש הריח והמישוש. אביה לכל אורך הדרך מנסה לחזק לה את הביטחון, הוא מכין לה מיניאטורה של פריז בכדי שתוכל להתמצא לבד ברחובות, רוכש לה ספרים בכתב ברייל, ומפתח אצלה את יצר הסקרנות והדמיון. יחד הם חיים בהרמוניה של אב מסור וביתו.
אז מתחילה המלחמה ואיתה מגיעים הגרמנים, מארי לור ואביה בורחים לסאן מאלו לבית דודו של האב – אטיין.
בתרמילו של האב נמצאת אבן יקרה מהמוזיאון , מאחורי האבן יש מיתוס על קללה ישנה, אך אין הוא יודע אם היא האבן מקורית או רק העתק שלה…
תקופת המלחמה עוברת עליהם בחברת הדוד ומדאם מאנק עוזרת הבית שלו. הם כמעט כלואים בביתם- הדוד  בשל האגרופוביה שלו ומארי לור ששומרים עליה מוגנת ומוסתרת מהעולם שבחוץ. יחד הם מנסים לשמור על שפיות בעולם עוין, ובהמשך הם גם מצליחים לסייע מעט למאמץ המלחמתי.
בעולם מקביל, ורנר פפינג נולד בעיירת כורים בגרמניה, הוא גדל עם אחותו יוטה בבית יתומים. מנהלת בית היתומים – פראו אלנה, היא אישה חמה ואוהבת המהווה לו תחליף אם במעט. ורנר הוא ילד חכם, לא מסתפק בתשובות פשוטות ואוהב לחקור את העולם.
הייעוד שלו כמו כל תושבי העיירה, להיות כורה פחם, פועל פשוט, אך ורנר  הסקרן חוקר כל מכשיר חשמלי לעומק, מצליח להחיות מכשירים ש"מתו" מזמן,  ושמו עובר מפה לאוזן כמתקן מכשירי רדיו מכל הסוגים . בזכות הכישרון הזה הוא מתגלה ע"י גרמני נאצי שמחליט לעזור לו לשנות את עתידו ושולח אותו לפנימיה יוקרתית לנערים, שם מאמנים את הנערים להיות גרמנים למופת – נערי היטלר, המוכנים להילחם ולמות למען הפיהרר.
הספר מתנהל לאורך כעשר שנים והוא מספר לסירוגין את סיפורה של מארי לור ואת סיפורו של ורנר פפינג, כשהסיפור נע בין העבר לבין ימי המלחמה האחרונים . .
מארי לור הופכת מילדה לנערה לאורך הספר. איבוד הראייה הופך אותה לילדה חסרת בטחון, אך בזכות אביה המסור לומדת להאמין בעצמה וביכולותיה. היא מגלה תושייה ואומץ בסיטואציות מורכבות ומלחיצות ומצליחה לסייע למאמץ המלחמתי על אף הקושי הפיזי שלה. קשה שלא לאהוב את דמותה הרגישה, התמימה והאמיצה.
ורנר שייעודו לכאורה ידוע מראש, מצליח לשנות את גורלו בזכות חכמתו וסקרנותו. הוא חולם להיות מהנדס, לבנות מטוסים ולהמציא המצאות שישנו את העולם. בילדותו הוא מתגלה כילד בוגר ואחראי הדואג לאחותו יוטה, הוא ילד עדין ומתואר גם כקטן גוף ולבן שיער.
הדיסוננס מתגלה כשהוא מגיע לפנימיה לילדי הרייך, שם הניהול נוקשה וחסר רחמים, אין מקום לחלשים, כולם מיועדים להיות בחורים מושלמים, חזקים, ללא שום מום וללא חמלה אנושית, רובוטים של הגזע הארי. כישרונו מוביל אותו לשרת כחייל העוסק באיתור שידורים מחתרתיים. במהלך שירותו, בולטת מעט האנושיות שלו לעומת האכזריות של שותפיו הרוצחים בדם קר, הוא מצליח לגלות מעט חמלה בתוך הרוע של המלחמה.
מה הקשר בין השניים? את זה כמובן תבינו רק אם תקראו את הסיפור.. אני התרגשתי מהחלק הזה.
ההכרעה שלי:
זהו ספר מיוחד ואיכותי, לא מתחברים אליו בקלות, וגם קשה מאוד לקרוא אותו ברצף – לקח לי למעלה משבוע! הוא מלא בפרטים ותיאורים, אך בעיניי, תיאורים אלו הם המחיים את העלילה ותורמים לתחושת ההזדהות. ברגע שעוברים את מחסום ההתחלה ומבינים את ההתנהלות בספר, קשה שלא להישאב לעלילה.
הסופר מצליח להמחיש את המציאות של אותה תקופה תוך תיאור תחושת הרעב, הקור, חוסר האימון בבני האדם, חוסר האונים, האכזריות והפחד, וכן את העיוורון של מארי לור, כך שהכל הופך כמעט למוחשי.
הספר חודר ללב של הקורא, אי אפשר להישאר אדישים. מעבר לפן ההיסטורי יש כאן סיפור על בחורה עיוורת – על ההתמודדות היומיומית שלה, על התסכול וההצלחות, על איבוד חוש הראיה ומנגד חידוד החושים האחרים.

זהו ספר שלא יתאים לכל אחד, אבל מי שמחפש ספרות איכותית וחובב את הז'אנר ההיסטורי חייב לקרוא!

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן