Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כליא ברק
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 320
"ילדים שעשו כסף חדש נהרו אל העיר, ושינו את שער החליפין לנדל"ן ולסקס. היו להם תספורות מוקפדות, חולצות נקיות ופה מטונף, והם היו אכזריים לכל מה שהריח מחולשה. היא ניסתה להימנע מהם, אבל ברגע שעשתה את זה עם כמה גברים, היה קשה יותר לשלוט במצב, והמלחמה הוציאה מכולם את השדים הכי מכוערים שלהם." בקיץ הישראלי החם ביותר זה חמישים שנה, ועל רקע מטחי טילים מעזה, יוצאת החוקרת הפרטית מזי מוריס — האישה שאין לה כלום, למצוא את יסמין שכטר – האישה שיש לה הכול. מוריס היתה עד לא מזמן בלשית־כוכבת בימ״ר תל אביב, שפוטרה עקב התנהגות לא הולמת. את חקירת יסמין שכטר היא מנהלת בלי משאבים ובלי תעודת שוטר. אבל בהדרגה מתגלות המגבלות האלה כיתרון; בשטח ההפקר של החברה הישראלית, שבו לאנשים עם ממון מותר הכול, דווקא נוח לשחק בלי חוקים. מהלך החקירה פוגשת מזי ידידים שהיה עדיף להשאיר מאחור, גברים שהיה מוטב לא להכיר, נשים עם זיכרון סלקטיבי ואויבים רבי־עוצמה. וגם את השדים של עצמה, שמאיימים להגיח ולהטביע אותה. בהופעת בכורה עוצרת נשימה מפגישה אותנו דריה שועלי עם גיבורה חדשה, שלא משחקת לפי הכללים הישנים. כליא ברק הוא ניאו־נואר מקומי ומיוזע, ששומר על קצב רצחני ומהודק תוך שהוא נע בין מוסכים משומנים לווילות מטופחות, עושה דרכו בסבך של חטאים, סודות ותשוקות עד לסופו המפתיע והבלתי נמנע. דריה שועלי נולדה בתל אביב וגדלה בתל אביב, בראשון לציון ובעוד כל מיני מקומות. היא שירתה בחיל האוויר ולמדה באוניברסיטת תל אביב. במשך שנים עבדה בתקשורת (ראש מערכת החדשות ב״וואלה!״, סגנית עורך מוסף ״הארץ״, כתיבת סדרה ל״יס״). לאחר מכן ייסדה שתי חברות סטארט־אפ, ונשארה לעבוד בתחום. התנדבה ב״יד שרה״ ובתיכון ״מוזות״. כיום מתנדבת ב״סלעית״ — מערך סיוע לנשים במעגל הזנות. היא אוהבת לקרוא, לכתוב, ים וסנובורד. היא שונאת לרוץ, אבל היא רצה בכל זאת.

יסמין שכטר נעלמה פתאום, ככה באמצע היום כשהיא בעלה וילדתה הקטנה יושבים להנאתם בבית קפה. בעלה הלך להביא נייר לשתיה שנפשכה ובזמן הזה היא נכנסה למכונית ספורט כסופה ונעלמה כאילו בלעה אותה האדמה.

משפחת שכטר היא לא משפחה רגילה. הם יושבים טוב, יש להם לא מעט עסקים, ספק מפוקפקים וכל אחד מהם יותר חלקלק מהשני.
בעלה של יסמין, דודי, אובד עצות ופונה לחוקרת פרטית בשם מזי מוריס לנהל חקירה ולאתר את מקום הימצאה של אישתו האהובה.

מזי מוריס, האישה והאגדה. היא פוטרה מימ"ר תל אביב עקב התנהגות לא הולמת, אין לה מעצורים, יש לה חברים במקומות הנכונים, היא לא בוחלת באמצעים, היא אשת שטח מעולה.

היא מתחילה בחקירה ומגלה שרב הנסתר על הגלוי, זה לא הולך להיות פשוט. כמובן שהיא מתחילה לחקור את הקרובים של יסמין וכבר בתחילת החקירה היא מבינה שגם הקרובים ביותר יכולים להיות בעלי מניע.
עם התקדמות החקירה הקורא נחשף לעוד ועוד תכחים, המיסתורין עולה ועולה, שחיתות וגם נקמה.

הדמות של מזי צבעונית ומרתקת גם בזכות ההתמכרות שלה לסקס ובעיקר בזכות האישיות המיוחדת והרעיונות שלה לפתרון התעלומה. היא מלאת תושיה, אמיצה ומגניבה.

לא אוסיף עוד על מה שקרה בסיפור כדי לא לחטוא בספויילר, רק אומר שקרה הרבה אין רגע דל בסיפור.

אם אתם רוצים לגלות מה עלה בגורלה של יסמין והאם מזי תצליח לעלות על עקבותיה, מוזמנים לקרוא את ספר המתח הישראלי שלפנינו. הכתיבה של משעלי מרשימה, העובדה שזהו סיפרה הראשון אינה ניכרת, העלילה מפותלת (לעיתים מידי) ועוד ועוד דמויות וחזיתות מצטרפות לסיפור.
מודה שתחושותי לספר מעורבות מאחר ומצד אחד אהבתי את הדמות הראשית, העלילה התחילה מעניין אבל מאמצע הספר הרגשתי שהעלילה לא מתרוממת ופחות התחברתי לסיפור.

אולי זאת אני ולא הספר?
יש מצב. בכל אופן ממליצה לקרוא ולנסות בעצמכם.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן