Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כי כסתה פניה
תגיות: ,
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 340
תמר, נערה כנענית שהתאלמנה פעמיים, מפתה את חמיה יהודה מבלי שידע מי היא והרה ממנו. מהלך זה ישנה את חייה ולימים את פני ההיסטוריה של העם היהודי. איך נקלעה תמר למצב הנואש שבו לא ראתה מוצא מלבד מעשה עורמה נועז כזה? מהיכן מצאה את העוצמה למרוד במוסכמות המקובלות? וכיצד העזה לצאת נגד חוקים בלתי צודקים תוך סיכון חייה? כאשר יהודה שומע על הריונה, הוא גוזר עליה מוות בשרפה. איך הצליחה תמר להינצל מגורל זוועתי זה? והאם אף שהרתה לאחר, תוכל לשקם את חייה ולחיות עם אהוב לבה? כִּי כִסְּתָה פָּנֶיהָ מקים לתחייה את אחת הפרשיות התנ"כיות הדרמטיות ומעניק לה פירוש מקורי מבלי לסטות מרוח המקרא. תמר היא אחת מנשי התנ"ך שקולותיהן נישאים אלינו ממרחק אלפי השנים שחלפו, ומספרים על תעצומות הנפש שלהן. אף כי חיו בחברה הנשלטת בידי גברים, הן לא ישבו בחיבוק ידיים וקוננו על מר גורלן, אלא עשו מעשה ועיצבו את חייהן לפי ראות עיניהן.

תמר היא נערה כנענית, צעירה ויפת מראה בת 14 שמתגוררת עם משפחתה בעיר תמנה.
תמר ובני משפחתה הם אנשים קשיי יום שחיים בעוני והם בקושי שורדים בעודם חיים מהיד לפה.
תמר היא נערה מתוקה אבל גם דעתנית שלא מהססת להביע את רצונותיה ודעתה מבלי להתבייש.
יום אחד, תמר מגלה שהוריה שידכו אותה לבחור צעיר בשם ער שהוא גם בנו של יהודה, כדי להנצל מחיי העוני.
תמר לא מרוצה מהתוכנית שרקחו הוריה מאחורי גבה והיא תוהה מדוע יהודה הגיע כל כך מרחוק רק כדי לקחת לבנו אישה פשוטה ועניה, ומה המסתורין שאופף את בואו לביתה.
לאחר התלבטות קשה, תמר מחליטה להגיע עם יהודה לביתו כדי להכיר את ער ולתהות על קנקנו.
כשהיא מגיעה למחנה, היא מגלה ש-ער (שמרבה לישון) הוא לא הגבר שציפתה לו אבל בלית ברירה היא מחליטה להנשא לו ואף נקשרת אליו אבל ער נפטר לבסוף ומותיר את תמר אלמנה צעירה.

כחודשיים וחצי לאחר שהייתה לער לאישה, הייתה הנערה לאלמנה, והיא בת ארבע עשרה שנים בלבד. ומאותו יום אף גברו עליה התלאות. (עמ' 87)

תמר נאלצת להתבגר טרם זמנה ואחרי מותו של ער היא לא יודעת מה יעלה בגורלה, האם היא צריכה לחזור לבית אביה ולחיי העוני שממתינים לה שם או להשאר עם בני משפחת יהודה?
לפי החוק היא צריכה להתחתן עם אחיו הצעיר של ער וכך היא מוצאת את עצמה נישאת בשנית לאח הזדוני ששמו אונן כדי שתוכל להביא לו בן ולהמשיך את השושלת.
אונן מקשה על חייה של תמר ובמהרה גם הוא מוצא את מותו. תמר חסרת אונים, והיא נדמת כלפי חוץ כמו מכשפה או אלמנה שחורה שגורמת לבעליה לקפד את חייהם.
מכיוון שהיא לא הצליחה להיכנס להריון ולהביא צאצא לשושלת בית יעקב, תמר מבינה שגורלה נחרץ והיא כנראה תיאלץ לחזור לבית אביה בבושת פנים.
תמר עומדת להישלח בחזרה הביתה כשהיא מובטחת לבן השלישי של יהודה כשיגדל אבל התלאות הרבות עוד ממתינות לה בפינה ותמר רוקחת תוכנית שתשאיר אותה בתוך התמונה וגם תותיר חותם לדורות הבאים.

אני כל כך אוהבת את ספריה ואת כתיבתה הקסומה של חוה עציוני-הלוי, כל ספר מביא איתו סיפור חדש על עוצמות נשיות עוד בתקופות שנשים לא יכלו להשמיע את קולן ואת דעתן כמו היום.
הספר "כי כסתה את פניה" אפוף בסודות ושקרים, בגידות וקנאת אחים, נשים חזקות ועוצמתיות ואהבות מורכבות.
אהבתי את דמותה של תמר שהיתה אישה חזקה והצליחה כבר בגיל צעיר להתנהג כמו אישה בוגרת שמנהלת את חייה בתבונה וברגישות…כולי צפיה לקריאת הספר הבא.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן