Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כחותם על לבך
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 528
כחותם על לִבֶּךָ, רומן היסטורי. ירושלים, 1560. בין חומות העיר והסמטאות המתפתלות, החצרות והבתים הצפופים, בין דוכני התבלינים הריחניים והאריגים המרהיבים בשוק מוכרי הכותנה, מתפתחת אהבה אסורה על רקע חרם משפחתי ישן, שאיש אינו יודע את מקורו. ספרד, 1494. כשנתיים לאחר גירוש היהודים מהממלכה. ראובן דנינו, רופא מצליח השומר בסתר על יהדותו, מנהל חיי משפחה שלווים, אך המציאות טופחת על פניו והוא משלם מחיר אישי איום. הוא יוצא למסע הישרדות ברחבי הממלכה ובנדודיו מגיע לקאזה דה-פאז, אחוזה מפוארת מוקפת חומות וכרמים פוריים המשמשת לו מקום מקלט. בעודו חי בשקר בצל הצלב המאיים, הוא פוגש באיזבלה דה-פאז היפהפייה והנחשקת, המעמידה אותו בניסיונות של גוף ונפש והופכת שוב את עולמו. כמו ראובן, הניצב בפני החלטות מכריעות, גם חוספינה דה-פאז החסודה והרחומה, אחותה של איזבלה, נמצאת בצומת דרכים בחייה. היא שוקלת להצטרף אל מסדר הקלאריסות העניות ולהיכנס למנזר, אך האם תגבר האדיקות הדתית שלה על הפיתוי להיות נאהבת על ידי רודולפו לופז, לוחם נועז ויקירן של נשות חצר המלוכה? בשפתה הציורית והסוחפת לוקחת הילה את הקוראים למסע אל העבר ומובילה אותם בינות נופים ומחוזות רחוקים וקרובים בנפתולי עלילה מלאת סכנה, שקרים, תשוקות אסורות ותקוות כמוסות. סיפורי האהבה הבלתי אפשריים, שתוצאותיהם מהדהדות כמה דורות קדימה, פותחים צוהר אל חייהם של האנוסים בספרד. זהו ספרה השלישי של הילה ארוון, בעלת תואר ראשון בהיסטוריה כללית מאוניברסיטת בר-אילן. ספריה הקודמים סודות באחוזת השושנים והדרך הביתה זכו להצלחה רבה בקרב הקוראים ולשבחי המבקרים.

הסיפור מתחיל על רקע אהבה אסורה, ומדוע? בגלל חרם משפחתי. מה יש מאחורי החרם הזה?
נהנתי ברמות שאי אפשר לתאר נשאבתי לתוך העלילה הדמויות והתקופה.

הכתיבה הכל כך מיוחדת של הילה שבדרכה סחפה אותי לתוך ספר שהוא יצירת מופת, סיפור מעניין השואב את הקורא  לשני סיפורי אהבה נדירים. לא ניתן להניח את הספר כל דף שהפכתי היה מסקרן ומותח מקודמו .

אנוסי ספרד עברו זוועות ולמרות הכל רבים מהם כיבדו את מצוות התורה היהודית, כיצד עשו זאת? האם כל היהודים השתדלו לכבד את התורה ומצוותיה? על מה הם היו צריכים לוותר?

הדמויות שפוגשים לאורך הספר מתוארות בצורה כל כך מפורטת ויפה, שממש חשתי שאני צופה בסרט, נמצאת בתוך עולם אחר. המקומות, הבתים, החורשה, כל מקום ומקום תואר בפרטים ומולי הצטיירה תמונה שלמה. הדמויות משתנות, מתפתחות, חוות חוויות של צער, של שמחה, של עצב. הרגשתי את עצמי שמחה או עצובה איתן במסע.

יש ערך שעומד מאחורי האנשים. רודולפו הלוחם האמיץ, אי אפשר שלא להתאהב בו.
חוספינה, טובת הלב עם נפשה הרגישה.
איזבלה המיוחדת, השובבה שבתוך ליבה מסתתרת אהבה גדולה.
ראובן דנינו בעל לב, חכמה ואיזה ייסורים הוא עובר עד ש…..
ספר שיוצאים ממנו עם ערך מוסף של אהבה, היסטוריה ויהדות, שילוב מנצח.

הילה הסופרת הכשרונית שמטיבה לכתוב, כתיבה משובחת, בוחרת בקפידה את המילים היפות, ואפילו עושה תחקיר רציני לפני שהיא נגשת לכתוב ספר, ידעתם?? המילים נארגות וזורמות. על אף שהספר ארוך, לא הרגשתי בכך, קראתי אותו בשקיקה, רוצה לדעת מה יקרה בהמשך, אך לא רוצה שהספר יגמר.

בכל פרק יש התקדמות, ועוד דבר קורה, עוד מתח. אני ממליצה בכל פה לקרוא את הרומן ההיסטורי, המעשיר כל כך.

הלוואי והיו מקריאים אותו לנערים לפני מבחני בגרות, הם היו זוכרים את ההיסטוריה ונהנים. בהזדמנות זו, אני מבקשת מהסופרת, לחשוב על סרט בעקבות הספר, ממש מתבקש.

אורלי בן נון

סבתא, מחנכת ביסודי לשעבר וכיום יועצת זוגית, אוהבת לקרוא ולפסל בחימר. לתיאום פגישת ייעוץ - 050-3143411

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן