Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
כחותם על לבך
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 528
כחותם על לִבֶּךָ, רומן היסטורי. ירושלים, 1560. בין חומות העיר והסמטאות המתפתלות, החצרות והבתים הצפופים, בין דוכני התבלינים הריחניים והאריגים המרהיבים בשוק מוכרי הכותנה, מתפתחת אהבה אסורה על רקע חרם משפחתי ישן, שאיש אינו יודע את מקורו. ספרד, 1494. כשנתיים לאחר גירוש היהודים מהממלכה. ראובן דנינו, רופא מצליח השומר בסתר על יהדותו, מנהל חיי משפחה שלווים, אך המציאות טופחת על פניו והוא משלם מחיר אישי איום. הוא יוצא למסע הישרדות ברחבי הממלכה ובנדודיו מגיע לקאזה דה-פאז, אחוזה מפוארת מוקפת חומות וכרמים פוריים המשמשת לו מקום מקלט. בעודו חי בשקר בצל הצלב המאיים, הוא פוגש באיזבלה דה-פאז היפהפייה והנחשקת, המעמידה אותו בניסיונות של גוף ונפש והופכת שוב את עולמו. כמו ראובן, הניצב בפני החלטות מכריעות, גם חוספינה דה-פאז החסודה והרחומה, אחותה של איזבלה, נמצאת בצומת דרכים בחייה. היא שוקלת להצטרף אל מסדר הקלאריסות העניות ולהיכנס למנזר, אך האם תגבר האדיקות הדתית שלה על הפיתוי להיות נאהבת על ידי רודולפו לופז, לוחם נועז ויקירן של נשות חצר המלוכה? בשפתה הציורית והסוחפת לוקחת הילה את הקוראים למסע אל העבר ומובילה אותם בינות נופים ומחוזות רחוקים וקרובים בנפתולי עלילה מלאת סכנה, שקרים, תשוקות אסורות ותקוות כמוסות. סיפורי האהבה הבלתי אפשריים, שתוצאותיהם מהדהדות כמה דורות קדימה, פותחים צוהר אל חייהם של האנוסים בספרד. זהו ספרה השלישי של הילה ארוון, בעלת תואר ראשון בהיסטוריה כללית מאוניברסיטת בר-אילן. ספריה הקודמים סודות באחוזת השושנים והדרך הביתה זכו להצלחה רבה בקרב הקוראים ולשבחי המבקרים.

חייבת לציין שנהניתי להיכנס למנהרת הזמן ולהיסחף בסיפור הרומנטי והנוגע ללב הזה.
הספר נפתח בסיפור מסגרת שמתרחש בירושלים במאה ה- 16 בזוג אוהבים שאינם יכולים לממש את אהבתם בשל וחרם משפחתי ישן.

שאול אטיאס מחפש את דרכו לתפילת שחרית , טרוד במחשבותיו הוא הולך לאיבוד בין סמטאות העיר והינה ליד בור המים הוא פוגש את אסתר לבית דנינו.
עיניה הירוקות היפנטו אותו, אך לצערו הוא מגלה שהנערה אשר כבשה את ליבו היא ממשפחת דנינו עליהם הטילה אם סבו, רבקה אטיאס, חרם.
שאול לא מקבל את רוע הגזרה ומקיים מפגשים גנובים עם אסתר ומנסה להבין מה קרה בעבר ומהו פשר החרם המשפחתי שמתקיים מזה דורות, אבל לאף אחד מבני משפחתו אין תשובה והכל מפנים אותו
אל הסבתא רבא שלו רבקה, אשר אצלה טמונה התשובה.

כדי לפענח את מהות החרם, הילה לקחה אותי במסע אל העבר כמה עשרות שנים קודם למפגש האוהבים של שאול ואסתר בירושלים, והפעם אל ספרד שלאחר הגירוש.
בשלב זה אין יהודים בממלכת ספרד, הכל המירו את דתם לנצרות או עזבו בגירוש של 1492. מי שנותר היה אנוס. אלו יהודים שקיימו בסתר את מצוות הדת היהודית ולמראית עין התנהגו כנוצרים.
יצאתי למסע משותף עם ראובן דנינו יהודי אנוס, חוויתי איתו את תלאות הדרך, הסכנה והאימה כשהאינקוויזיציה בעקבותיו.
ראובן איבד את כל עולמו. עברתי איתו את יסוריי הנפש, החיבוטים והספקות. האם ה' עימו או נגדו? ואיך יתכן שאלוהים הציל אותו אבל לקח ממנו את כול בני ביתו, ומה הטעם להמשיך ולשמור את מצוות ה' ??!
כאישה מאמינה אני לא יכולה לשפוט את ראובן על פקפוקיו באלוהים, בגלל שהוא עבר מבחן אמונה אכזרי ביותר וניסיונות שאני לא מאחלת לאף אחד לעמוד בפניהם.
שמחתי למצוא גיבור שצומח וקם מתוך ההריסות של חייו. המאבק שלו לחזור לשפיות ולהיאבק על עקרונותיו גם כנגד כל הסיכויים, הוא מסר שאני לוקחת לחיים.

במקביל לסיפורו של ראובן מתרחשת עלילה שלמה שהגיבורה שלה היא חוספינה דה-פאז, נערה מבית עשיר, קאתולית אדוקה ובנוסף לכל חסודה ורחומה השוקלת להצטרף אל מסדר הקלאריסות.
חיי האהבה שלה הם אסון, זיווגים לא הולמים שמציעים עבורה להוריה או שאין כלל הצעות, לעומת אחותה הצעירה והיפיפיה איזבלה, שמצליחה לסובב את כל הגברים על האצבע הקטנה שלה.
תוסיפו על זה דודה מתחסדת, בעלת עין צרה שאוהבת להביך את חוספינה בפומבי ותבינו שחוספינה היא בעלת נפש עדינה וביטחון עצמי נמוך מאוד, שהחיים לא ממש מקלים עליה.
היא גם צריכה להתמודד עם ההתנגדות של הוריה לרעיון שתיכנס למנזר. בקיצור, כל העולם נגדה והנחמה היחידה שלה היא בטיפול ביתומים שבמנזר.
בנוסף לכל הצרות, קצין יפה תואר שהיא פוגשת במסיבת האירוסין של אחותה הגדולה מקניט אותה וחוזה בכל הרגעים המביכים שלה. אני בטוחה ששמעתם כבר את השם שלו.
אההה, מי? רודולפו לופז כמובן.
השניים נפגשים באופן אקראי עוד מספר פעמים וחוספינה מקבלת את הרושם שהוא משחק ברגשותיה וכוונותיו לא רציניות. מה שנקרא צ'ארמר.
היא מרחיקה אותו ולא נותנת לליבה ליפול ברשתו, אבל ללב יש רצון משלו. האם חוספינה תיפגע או תמצא אהבה?

איך שני הסיפורים קשורים זה לזה? ומה הקשר לסיפור המסגרת בחרם המשפחתי של זוג האוהבים בירושלים מספר דורות קדימה? אתן לכם לגלות בעצמכם.
"כחותם על לבך" הוא רומן היסטורי משובח ומרתק, מלא תשוקה, סודות ודילמות של הגיבורים הראשיים ושלושה סיפורי אהבה גדולים מהחיים.
וכל היופי בסיפור הקסום הזה שבסוף כל הקצוות מתחברים.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן