Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
כחותם על לבך
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 528
כחותם על לִבֶּךָ, רומן היסטורי. ירושלים, 1560. בין חומות העיר והסמטאות המתפתלות, החצרות והבתים הצפופים, בין דוכני התבלינים הריחניים והאריגים המרהיבים בשוק מוכרי הכותנה, מתפתחת אהבה אסורה על רקע חרם משפחתי ישן, שאיש אינו יודע את מקורו. ספרד, 1494. כשנתיים לאחר גירוש היהודים מהממלכה. ראובן דנינו, רופא מצליח השומר בסתר על יהדותו, מנהל חיי משפחה שלווים, אך המציאות טופחת על פניו והוא משלם מחיר אישי איום. הוא יוצא למסע הישרדות ברחבי הממלכה ובנדודיו מגיע לקאזה דה-פאז, אחוזה מפוארת מוקפת חומות וכרמים פוריים המשמשת לו מקום מקלט. בעודו חי בשקר בצל הצלב המאיים, הוא פוגש באיזבלה דה-פאז היפהפייה והנחשקת, המעמידה אותו בניסיונות של גוף ונפש והופכת שוב את עולמו. כמו ראובן, הניצב בפני החלטות מכריעות, גם חוספינה דה-פאז החסודה והרחומה, אחותה של איזבלה, נמצאת בצומת דרכים בחייה. היא שוקלת להצטרף אל מסדר הקלאריסות העניות ולהיכנס למנזר, אך האם תגבר האדיקות הדתית שלה על הפיתוי להיות נאהבת על ידי רודולפו לופז, לוחם נועז ויקירן של נשות חצר המלוכה? בשפתה הציורית והסוחפת לוקחת הילה את הקוראים למסע אל העבר ומובילה אותם בינות נופים ומחוזות רחוקים וקרובים בנפתולי עלילה מלאת סכנה, שקרים, תשוקות אסורות ותקוות כמוסות. סיפורי האהבה הבלתי אפשריים, שתוצאותיהם מהדהדות כמה דורות קדימה, פותחים צוהר אל חייהם של האנוסים בספרד. זהו ספרה השלישי של הילה ארוון, בעלת תואר ראשון בהיסטוריה כללית מאוניברסיטת בר-אילן. ספריה הקודמים סודות באחוזת השושנים והדרך הביתה זכו להצלחה רבה בקרב הקוראים ולשבחי המבקרים.

הספר פותח בנדר עתיק יומין של רבקה, הנדר אינו מאפשר לנינה שאול לממש את אהבתו ולהתחתן עם בחירת ליבו ממשפחת דנינו ..

בנקודה זאת מתחיל סיפור הרקע לנדר החמור:
ראובן דנינו הוא רופא יהודי, הוא ומשפחתו מתחזים  לנוצרים חדשים בתקופת האינקוויזיציה בספרד. יום אחד הוא חוזר הביתה ומגלה את הנורא מכל, אך הוא מחליט למרות הכל להמשיך לחיות ולא להישבר.
מכאן מסתבכת עלילת הסיפור המתארת את בריחתו מציפורני האינקוויזיציה, את חייו בזהות שאולה, את הניסיון לשמור בסתר על יהדותו וכל זאת למען המטרה העיקרית למצוא את בנו. ברקע מסופר גם סיפורה של משפחת דה פאז העשירה, ההורים המחפשים שידוך טוב לבנותיהם מגלים לאכזבתם כי אחת הבנות רוצה להפוך לנזירה מן המניין והשנייה כלל לא מעוניינת בשידוכים המוצעים לה.

בסופו של דבר כל העלילות מתאחדות לסיפור אחד מרגש, מלא קסם ותיאורים אותנטיים של התקופה.
ישנן 2 דמויות עיקריות בסיפור – ראובן ואיזבלה. קשה שלא להזדהות עם דמותו של ראובן שאיבד כמעט הכל ,נלחם על חייו ואמונתו ועושה הכל כדי לשרוד ולהשתקם. לעומת דמותה של איזבלה ממשפחת דה פאז  שמתוארת כנהנתנית, אגואיסטית והפכפכה מעט ולכן לקח לי זמן כקוראת לתת את אמוני בה.
ספר מקסים, כתוב בשפה עשירה, מכיל היסטוריה, אהבה ועלילה מרתקת. ממליצה בחום.

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן