Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
כחותם על לבך
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 528
כחותם על לִבֶּךָ, רומן היסטורי. ירושלים, 1560. בין חומות העיר והסמטאות המתפתלות, החצרות והבתים הצפופים, בין דוכני התבלינים הריחניים והאריגים המרהיבים בשוק מוכרי הכותנה, מתפתחת אהבה אסורה על רקע חרם משפחתי ישן, שאיש אינו יודע את מקורו. ספרד, 1494. כשנתיים לאחר גירוש היהודים מהממלכה. ראובן דנינו, רופא מצליח השומר בסתר על יהדותו, מנהל חיי משפחה שלווים, אך המציאות טופחת על פניו והוא משלם מחיר אישי איום. הוא יוצא למסע הישרדות ברחבי הממלכה ובנדודיו מגיע לקאזה דה-פאז, אחוזה מפוארת מוקפת חומות וכרמים פוריים המשמשת לו מקום מקלט. בעודו חי בשקר בצל הצלב המאיים, הוא פוגש באיזבלה דה-פאז היפהפייה והנחשקת, המעמידה אותו בניסיונות של גוף ונפש והופכת שוב את עולמו. כמו ראובן, הניצב בפני החלטות מכריעות, גם חוספינה דה-פאז החסודה והרחומה, אחותה של איזבלה, נמצאת בצומת דרכים בחייה. היא שוקלת להצטרף אל מסדר הקלאריסות העניות ולהיכנס למנזר, אך האם תגבר האדיקות הדתית שלה על הפיתוי להיות נאהבת על ידי רודולפו לופז, לוחם נועז ויקירן של נשות חצר המלוכה? בשפתה הציורית והסוחפת לוקחת הילה את הקוראים למסע אל העבר ומובילה אותם בינות נופים ומחוזות רחוקים וקרובים בנפתולי עלילה מלאת סכנה, שקרים, תשוקות אסורות ותקוות כמוסות. סיפורי האהבה הבלתי אפשריים, שתוצאותיהם מהדהדות כמה דורות קדימה, פותחים צוהר אל חייהם של האנוסים בספרד. זהו ספרה השלישי של הילה ארוון, בעלת תואר ראשון בהיסטוריה כללית מאוניברסיטת בר-אילן. ספריה הקודמים סודות באחוזת השושנים והדרך הביתה זכו להצלחה רבה בקרב הקוראים ולשבחי המבקרים.

ספרד, יולי 1494
רודריגו מרטינז הוא רופא שחוזר הביתה לאחר מסע בו הצטייד בתרופות שרכש עבור מטופליו.
כשהוא פותח את דלת ביתו הוא נחרד לגלות את אשתו האהובה מריה ושני בניו תלויים על תקרת המטבח ובנו התינוק יצחק, נעלם מעריסתו.
רודריגו הוא יהודי ששמו האמתי הוא ראובן דנינו, הוא נאלץ לברוח עם משפחתו מטולדו לאחר שיצא צו גירוש ליהודים על ידי ממלכת ספרד בשנת 1492.
בתחילה החליטו הוא ומשפחתו להישאר בטולדו, להתנצר ולקיים את המצוות שלהם כיהודים בסתר, אבל במשך הזמן הבין ראובן שהוא מסכן את חייו ואת חיי משפחתו והם עקרו לבית בכפר שקט הרחק מהעיר והרחק מעינם של אנשי האינקוויזיציה.
לאחר רצח משפחתו מבין ראובן שחייו בסכנה והוא אורז כמה חפצים שיקרים לליבו ובורח באישון לילה מביתו.

ראובן רץ בין עצי היער בחשכת הליל היורד,  נשימתו נעתקה, הלחץ בחזהו גבר.  הוא ביקש את נפשו למות,  קרא לאל שבמרומים שיאסוף אותו אל אבותיו.  אשתו וילדיו אבדו לעד והוא נותר ערירי.  בלעדיהם הוא איבד כל רצון לחיות. (עמ' 47)

ראובן יוצא למסע נדודים ברחבי ספרד, מסע השרדות שמטלטל את נפשו וגורם לו לפקפק באלוהיו ובאמונתו אבל בראש מעיניו יש לו רק מטרה אחת-למצוא את בנו יצחק, הניצול היחיד מבני משפחתו שנותר בחיים.
יד הגורל מפגישה אותו עם תרזה דה-וגה שמזמינה אותו לעבוד כפועל בחווה החקלאית המשגשגת שברשותה בזמן שבעלה נמצא במסע מעבר לים.
ראובן נענה להצעתה מחוסר ברירה וכך ניצלים חייו מעוני ומרדיפה של אנשי האינקוויזיציה.
ראובן מתאקלם בחוה של משפחת דה-וגה, הוא עובד עבודה פיזית קשה ועם הזמן מעמדו משתפר אך הוא לא בטוח אם עליו להשאר בחוה עוד זמן רב או להמשיך בדרכו ולנסות לאתר את בנו, הוא נאבק עם עצמו כשהוא מנסה לשמור על המסורת היהודית בסתר ועם זאת לחיות כקתולי כדי לשרוד.

מועד חג הפסח הגיע, אבל לא היו לראובן התנאים למלא אחר מצוות החג הקפדניות, מובן שקיום אפילו אחת המצוות הללו היה כרוך בסכנת נפשות, שלא לדבר על הכשרת כליו לפסח או ביעור החמץ מביתו. (עמ' 173)

 ראובן מרגיש שלא הגיע למנוחה ולנחלה שלו וגם בחווה הוא נאלץ להזהר מצוות המשרתים הרכלני ומבעלי הבית שעלולים לגלות את זהותו האמיתית, הוא לא מוצא שלווה ומשהו גורם לו לעזוב בחיפזון.

הצטלבות דרכים עם בני משפחת דה-פאז גורמת למהפך בחייו והקערה שוב מתהפכת על פיה.
בני המשפחה מזמינים את ראובן להתארח באחוזתם המפוארת ואף מציעים לו משרה נחשקת.
באחוזה פוגש ראובן באיזבלה, הבת הצעירה היפיפייה והמפונקת של המשפחה ובאחותה חוספינה טובת הלב שכל רצונה בחיים הוא להיות נזירה ולתרום מזמנה למעוטי יכולת והיא מעבירה את ימיה עם הנזירות במנזר סנטה קלרה ומטפלת בילדים יתומים.
איזבלה, שרגילה שכל הגברים נופלים לרגליה, אינה מוכנה לקבל את יחסו הקר של ראובן כלפיה ומנסה לעשות הכל כדי לשבות את ליבו שעדיין נתון לאשתו המתה.
ראובן נמשך לנערה היפייפיה ולמרות הניצוצת שעפים ביניהם וצחצוח החרבות (תרתי משמע) הוא לא נותן לעצמו לשכוח את המטרה שבשבילה הוא מאמין שנותר בחיים-מציאת בנו, והוא דוחק את כל תשוקותיו הצידה.
לעומת איזבלה, אחותה חוספינה, בורחת ממשחקי החיזור והגברים שהוריה מנסים לשדך לה ומתלבטת בין חיי סגפנות במנזר לבין חיזוריו של רודולפו לופז, לוחם יפה תואר שכל הנשים חפצות בקירבתו.
ראובן שחייו נכנסים לשיגרה ברוכה בתוך אחוזת דה-פאז לא נרגע על מי מנוחות ויש לו חשש קיומי לגבי יהדותו והוא חש שבכל רגע חייו עלולים להיות שוב בסכנה.

האם יצליח ראובן לשרוד כיהודי בארץ שהשינאה זרועה בה? האם יצליח להתאחד עם בנו? ומה יעלה בגורל חוספינה, האם תהפוך לנזירה או שתכנע לחיזוריו של רודולפו? ואיך תתגבר איזבלה על אהבתה החד צדדית כלפי ראובן?

קראתי את הספר 'כחותם על לבך' בשקיקה ולא יכולתי להוריד אותו מהיד, העלילה מרתקת ושואבת את הקורא פנימה, הספר הזכיר לי מחדש מדוע אני אוהבת כל כך את כתיבתה הקולחת והרהוטה של הסופרת הילה ארוון, כמו תמיד היא מצליחה לסקרן עם עלילה היסטורית בשילוב רומנטיקה שמשאירה הרבה מקום לדימיון.

זהו ספרה השלישי של הילה ארוון שאהבתי, אחרי "הדרך הביתה" ו"סודות באחוזת השושנים" וכמו בספריה הקודמים הרגשתי שהעלילה מחזירה אותי לשורשים היהודיים שלי, הספר נגע בי אישית והתרגשתי לקרוא על ההסטוריה של יהודי ספרד ולגלות עוד נופך מכל הטלטלות שעברו בני משפחתו של אבי היקר משה בן חור (חורדה).

אוהבי הרומנים ההיסטוריים יתענגו על הספר הזה, 500 עמודים טסו לי כמו כלום…מומלץ ביותר.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן