Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כחומה בצורה
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 692
"כחומה בצורה" – הוא רומן היסטורי מתקופת חורבן בית שני. הרומן מספר את סיפורה של שבויה יהודיה יפהפייה- מהכפר מהדרין שבהרי ירושלים- בשם בשמת. היא נלקחת לרומא ונרכשת על ידי סוחר עבדים בשם חמדאן. וירגיליוס– רופא יווני ששכל את אשתו בשעת לידתה, משתתף בקרב על יהודה כרופאו של אספסיאנוס. הלה בנדיבות ליבו וכהוקרה על שירותו הנאמן, מעניק מתנה לוירגיליוס - את ביתו שבעיירה בולינה ברומא. אנו פוגשים לראשונה את וירגיליוס בשוק העבדים ברומא. הוא מחפש עבד יהודי הדובר יהודית ורומית, כדי לשמש לו כמתרגם לעבדיו היהודים שרכש לא מזמן. בשוק פוגש וירגיליוס בחמדאן המציע לו את בשמת. זו יודעת רומית מעבד רומי שהיה בביתה שבמהדרין. וכך נפגשים שני גורלות, שני אנשים משני צידי המתרס- השבויה היהודייה והאדון הרומאי. וירגיליוס מתאהב בה מייד, אבל בשמת נרתעת ממנו בשל היותו רומאי ממחריבי ארצה. זהו רומן מרתק אשר אינו משאיר את הקורא אדיש. יש ברומן תפניות דרמטיות המשאירות את הקורא פעור פה, ויחד עם זאת ניכרת רגישות רבה לנפשות הפועלות. הרומן נמתח על פני כשישים וחמש שנה. מתקופת חורבן הבית-היינו שבעים לספירה, ועד חורבן ביתר בשנת מאה שלושים וחמש לספירה.

מאז ומתמיד נמשכתי לרומנים הסטוריים, כשסיימתי את הצבא והשלמתי בגרות במתמטיקה במכללת צפת אז ביקשו ממני להוסיף עוד חוג ובחרתי בלימודי בית שני.
אני חייבת לציין שהלימודים היו מרתקים ומהנים והרומן 'כחומה בצורה' החזיר אותי אחורה בזמן לתקופה שלמדתי על חורבן בית שני ורותקתי לסיפורים ולגלגוליו של העם היהודי מאז ועד היום.

הימים הם טרום ימי חורבן בית שני והעלילה מתמקדת בבשמת, נערה יהודיה ויפיפיה שגרה במקור בכפר מהדרין שבהרי ירושלים אך נפתולי הגורל מגלגלים אותה לרומא, שם היא חיה בעבדות אצל סוחר עבדים בשם חמדן יחד עם עוד נשים כמוה.
יום אחד חמדן נפגש בשוק ברומא עם וירגיליוס, רופא רומאי מכובד ואלמן שמחפש עבד יהודי שדובר יהודית ורומאית כדי שישמש לו כמתורגמן אל מול העבדים היהודים שאמורים לעבוד בכרם הענבים שנמצא ברשותו וחמדן מחליט להפקיד בידיו האמונות את בשמת הצנועה במידותיה ויפת המראה.
וירגיליוס נמשך לנערה הצעירה אך היא נרתעת ממנו אבל בכל זאת נפתחת בפניו ומספרת לו את סיפור חייה העצוב והמפותל.
כשידיעות קשות מגיעות מארץ יהודה, בשמת נסערת מאד לגלות שבית המקדש נחרב וירושלים נכבשה על ידי האויב הרומאי.

היא ידעה שהר הבית לא יחזיק מעמד נוכח צבאות רומי, ורק עניין של זמן עד שגם הר הבית ייחרב. נראה היה שההיסטוריה חוזרת על עצמה באופן מצמרר ביותר. ומה יהא עליה? אולי תמות ולא תספיק לראות שוב את בניין הארץ? (עמ' 131)

וירגיליוס מתאהב אהבת נפש בבושמת ואף היא מצידה לא נותרת אדישה כלפיו אך היא לא יכולה לתת לו את לבה כאשר היא נאמנה לדת שלה ולגבר לו היתה מאורסת לפני שנחטפה והגיעה לרומא.
בושמת הופכת להיות יד ימינו של וירגליוס ומתפקדת כמנהלת משק העבדים בביתו, מהר מאד היא מתערה בין העבדים ומתקבלת על ידי כולם בעין יפה, החיים מתחילים לחזור למסלולם אך יחד עם זאת היא עוברת חיבוטי נפש רבים בתחום הרגשי והרומנטי.
בדרכי נועם והרבה חוכמה מצליחה בושמת לנהל את משק הבית של וירגיליוס, היא נותנת עצות, מתחברת בדרכה הרגישה לעבדים היהודים ומביאה הרבה ברכה והצלחה לביתו.
וירגיליוס מצידו נלחם על לבה של בושמת אך דרך ארוכה עוד יש להם לעבור יחד ומהמורות קשות מחכות להם בדרך כשרוחשי רעה מהצד יעשו הכל כדי שהם לא יהיו יחד.

האם יצליחו בושמת ווירגליוס לממש את אהבתם? האם יגיעו העבדים היהודים לחופש שלהם וימצאו נחת ונחמה בגלות?

בכל שעל וצעד שעברתי במהלך חיי תמיד גדלתי בצל המשפט שהיתה אומרת אמא שלי: "הכל זה יד מכוונת מלמעלה ומישהו שם מסדר את הדברים." ולאורך כל עלילת הספר הרגשתי את המשפט הזה מהדהד לי בראש, כל דבר שעברה בשמת ובכלל שאר הדמויות בסיפור היו מלווים ביד מכוונת או כמו שאומרים אצל הטורקים: קיסמת (יד הגורל).
בעלילה שזורים סיפורים רבים ומרתקים, כל דמות עוברת תלאות ודרמות מרגשות משלה שהצליחו לסחוט ממני לא מעט דמעות.
נהנתי לקרוא על כל דמות ודמות, התאהבתי בדמותם של בושמת ווירגליוס, אהבתי את טוב לבם ורצונם לעזור לזולת ולא משנה אם הם יהודים או רומאים, דמותה של בושמת היתה מעוררת השראה בעיני, היא היתה אשת חיל חזקה ונחושה שאפילו בנכר לא הסכימה לוותר על יהדותה והקפידה על כל החוקים שנהוגים בתורה.
העלילה היתה מרתקת וסוחפת עם הרבה טוויסטים לא צפויים ובמיוחד אהבתי את סגנון הכתיבה של הסופרת יהודית כרמי, זהו ספר חובה לכל מי שסקרן לגבי תלאותיו של העם היהודי בנכר וכמו כן לאוהבי הרומנים ההסטוריים.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן