Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
כחול הירח
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 296
רומן היסטורי סוחף על רקע תקופה מרתקת בתולדות הולנד: תור הזהב שבו המסחר, המדע והאמנות החלו לפרוח. לאחר מות בעלה של קתרין, משפחת ואן נולנט שוכרת אותה לתפקיד מנהלת משק הבית. היא מרגישה בנוח שם, ואף מניחים לה להילוות לגברת הבית בשיעורי הציור שלה. אך כשהעבר של קתרין רודף אותה, היא נאלצת לעזוב ומוצאת את עצמה עובדת עבור אייברט ואן נולנט בבית המלאכה שלו לייצור כלי חרס בדלפט, שם מעריכים עד מאוד את כישרון הציור שלה. ואז הכול מתהפך. קתרין שורדת בקושי את הפיצוץ בעיר דלפט בשנת 1654 שהפך את מרכז העיר לעיי חורבות, ועומדת בפני בחירה שעתידה לשנות את חייה – בין הרגש לבין השכל. האם עליה לחכות לאהוב חייה שעומד לצאת למסע ממושך בים, או שמא עליה לבחור בגבר שיכול להציע לה ביטחון? סימונה ואן דר פלוכט היא סופרת הולנדית מהשורה הראשונה עטורת שבחים ופרסים.

הולנד 1694, בבילוי חד פעמי נכנסת קאת להריון והיא מתחתנת עם הבחור שהיה מבוגר ממנה בלא מעט שנים אבל עם נכסים לא רעים. כמה שבועות לאחר החתונה העובר נופל ולאחר זמן קצר גם בעלה. הוא מת והיא נשארת אלמנה עם הרכוש שלו.

יש לקאת חלום, לעבור לעיר, היא גם מגשימה אותו ומוכרת את כל הרכוש שלה ועוברת לעיר הגדולה שם היא תנהל משק בית באיזו אחוזה ותשנה את חייה. נמאס לה מהכפר הקטן בו היא גרה בו כולם מדברים עליה מאחורי גבה שהיא לא התאבלה מספיק על בעלה המנוח, היא רוצה לפרוש כנפיים ולעוף. משהו שקשור למותו של בעלה מלווה אותה וגורם לה לעזוב את מקום הולדתה בדחיפות, זה מרחף כמו עננה מעל ראשה והיא בורחת. היא מגיעה לאלקמר ומגלה שבעל הבית שאצלו היתה אמורה לעבוד כבר לא בחיים ושעליה למצוא לעצמה עבודה. פגישה מקרית בפונדק של חברתה מובילה אותה לאמסטאדם לניהול בית של סוחר עשיר. הסיפור מתחיל…

אחיו של בעל הבית מתיאס, הוא רודף שמלות לא קטן. לאחר שחוותה מקרה לא נעים בבית בו עבדה ומתיאס הציע לה לעבור לעבוד בעיר אחרת היא קפצה על המציאה. הוא מציע לה להשתכן אצל אחיו האחר וכך מפה לשם היא מצאה את עבודת חלומותיה בדלפט, מעטרת כלי חרס. סוף סוף היא יכולה לעסוק במה שהיא אוהבת ואפילו להתפרנס מכך. היא מוצאת מקום מגורים ויוצאת לדרך חדשה.

היה לך טוב במקום החדש, היא אהבה את העבודה, רכשה חברים והצליחה לגנוב את ליבו של בעל הבית ולהתחתן איתו. ממש כשהתחילה להיות מאושרת ואף הרתה, פרצה באיזור מחלת הדבר. בעלה ביקש ממנה לעזוב את הכל מחשש להדבקה והציע לה לחזור לבית הוריה עד יעבור זעם. כשחוזרת קאת לעיר הולדת, היא מגלה שהעננה שריחפה על ראשה לפני שני כשעזבה עדיין נמצאת שם. היא לא יכלה להשאר שם, העבר יכל לתפוס אותה והיא ממשיכה לברוח. אין לה רגע דל. אחיו של בעלה הראשון מוצא אותה בכל מקום אליו היא מגיעה ולא נותן לה מנוח, אין לה רגע דל.

מה יכלה בגורלה של קאת? האם תמצא את המנוחה והנחלה? האם תנצל ממגיפת הדבר?

זהו ספר שהיו לי איתו עליות ומורדות. התחיל טוב מבחינתי, מעניין, מעט מותח ומסקרן והמשיך פחות. פתאום הספר הפך לאיטי והעלילה לא ממש התפתחה. לקראת השליש האחרון, הספר תפס שוב תאוצה ועניין אותי מחדש. אהבתי במיוחד את התיאורים ואת האוירה של התקופה. כמי שביקרה בהולנד חלק משמות המקומות היכרתי וביקרתי מה שהעצים לי את חוויית הקריאה. הכריכה המצויירת הוסיפה מימד לסיפור וכאשר דובר על עיטור קרמיקה היא עמדה לנגד עיני. קראתי את הספר ודמיינתי את עצמי אי שם בהולנד של פעם, ברחובות, בבתי המלאכה, בתעלות ובסירות. בסך הכל נהנתי מהספר ובעיקר מהקפיצה הקטנה להולנד.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן