Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כותבת כדי לזכור
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 288
לסאמי הייתה תוכנית ברורה - לסיים את בית הספר כמצטיינת המחזור ולהסתלק מהעיירה הקטנה שלה מהר ככל האפשר. שום דבר לא יעמוד בדרכה - אפילו לא הפרעה גנטית, שלדברי הרופאים תגזול בהדרגה את זיכרונותיה ואחר כך את בריאותה. היא פשוט צריכה תוכנית חדשה. כך נולד הספר - רשומות שכותבת סאמי לעצמה, סאם העתידית, מסמך של רגעים גדולים וקטנים. שם היא תתעד כל פרט מושלם מהדייט הראשון שלה ושל סטוארט, סופר צעיר ומבריק שחוזר הביתה לחופשת הקיץ וגם - אהבתה הראשונה. ברשימות אלה היא גם תודה עד כמה היא מתגעגעת לקופר, חבר הילדות שלה, ואפילו תיקח על עצמה חלק מהאשמה במריבה ששמה קץ לחברותם. דרך רשומות יומן כנות, זיכרונות ורשומות אורח של חברים ושל בני משפחה, מתאהבים הקוראים בסאמי - נערה אמיצה ויוצאת דופן שלומדת לחיות ולאהוב את החיים במלואם, אף על פי שאלה לא החיים שתכננה.

את הספר הזה סביר מאד שהייתי מפספסת, אבל לשמחתי הוא מצא את דרכו אליי במקרה. כנראה שאין דבר כזה מקריות, כי הרווח היה כולו שלי. מעולם לא שמעתי על נימן פק. היא מסוג המחלות הנדירות הללו שאף אחד כמעט לא מכיר, ולכן הגעתי לספר הזה כמו דף חלק וללא ידע מוקדם. על אף הנושא הלא פשוט שהספר מטפל בו הוא אינו ספר קשה או מדכא. למעשה הוא ספר מלא באופטימיות ותקווה. זיכרון הוא עניין מתעתע. גם אנשים בריאים אינם יכולים לזכור את כל מה שמתרחש בחייהם, ואפילו אנשים שבורכו בזיכרון חד במיוחד לעיתים זוכרים רק את מה שהם רוצים לזכור.

סמנתה מקקוי, המכונה סאמי, היא נערה מתבגרת בשנתה האחרונה בתיכון. היא גרה בעיירה קטנה עם הוריה, אחיה ושתי אחיותיה הקטנות. סאמי היא תלמידה מצטיינת ומבלה את רוב זמנה בלימודים או בתחרויות דיבייטים – ויכוחים מאורגנים מראש בין זוגות ברחבי ארה"ב, עם בת זוגה לדיבייטים, מאדי. למרות שהיא שנונה מאד ומתווכחת להנאתה, דווקא בשיחות בין אישיות היא פחות חזקה, ולכן היא בודדה מבחינה חברתית. לא נראה כי הבדידות הזו מפריעה לה יותר מדי, היא עסוקה בלימודיה והחלום שלה הוא ללמוד באוניברסיטת ניו יורק ולעבוד יום אחד בעריכת דין. סאמי מתקבלת לאוניברסיטת ניו יורק והחלום נראה קרוב מתמיד, אך בדיוק כשנראה שהכל מתחיל להסתדר לה, היא מקבלת את הבשורה האיומה על מחלתה. מכיוון שזו מחלה שמאובחנת בדרך כלל אצל פעוטות או ילדים קטנים, אין הרבה מקרים של בני נוער בגילה שלקו בה. מצד אחד, הרופאים לא יודעים הרבה – מה שגורם לחשש גדול אצל הוריה, אבל מצד שני, סאמי דווקא אופטימית יותר מחוסר הידע, והיא מקווה שהתסמינים שלה יהיו קלים יותר ויאפשרו לה להמשיך בחייה כרגיל.

סאמי מחליטה לכתוב יומן רשומות. היא כותבת אותו לעצמה ומכנה אותה – סאם העתידית. סאמי העתידית היא זו שכבר לא תזכור, ולכן תוכל לקרוא את היומן ולהיזכר בכל מה שהיא צריכה לדעת. דרך היומן הזה אנחנו למדים להכיר את סאמי, שם היא כותבת את מחשבותיה הכמוסות ואת כל מה שקורה בחייה: אליפות ארה"ב בדיבייט, הנער השכן שהיה חברה הקרוב ביותר וכעת כבר לא, המסיבה הראשונה, הנשיקה הראשונה, האהבה הראשונה, המשפחה שלה והנאום אותו היא עתידה לשאת בטקס סיום התיכון. במהלך הקריאה מצאתי את עצמי מתאהבת בדמותה של סאמי. איזו נערה חזקה, אמיצה ונחושה! לא יכול להיות גרוע יותר מכך שהילד שלך חולה במחלה גנטית חשוכת מרפא, וההתמודדות של הוריה של סאמי הייתה בעיני לא פחות מנערצת. סיימתי את הספר בסערת רגשות במובן הטוב של המילה.

פסק הדין:
ספר אנושי ומרגש מאד, רווי כולו בחמלה. זו הפעם הראשונה שאני קוראת ספר שעוסק באובדן זיכרון, וכל מה שחשבתי על הנושא התברר כסטריאוטיפי ולא נכון. הסיפור שופע מסרים חשובים, ולא רק שזה מרתק – זה מעורר השראה. הכתיבה של לארה אייברי הייתה מאד משכנעת והרגשתי קרובה כל כך לסאמי עד שרציתי להיכנס לתוך הספר ולחבק אותה חיבוק חזק חזק. דמויות המשנה היו מעולות, ובמיוחד אהבתי את קופר, השכן שלה, ואת אמה. למרות שמדובר בספר נוער בהגדרתו, אני מוצאת לנכון להמליץ עליו לכל גיל. כל אחד ימצא בספר הזה את מה שהוא מחפש.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן