Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כדאי שתשבי
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 298
ליאת קנולר באה מבית רמת־שרוני אשכנזי, בורגני ולוחץ, ומאז מאכזבת בהתמדה את הוריה, למשל בכך שבגיל ארבעים היא עדיין רווקה בלי ילדים, או בבחירה שלה לא להצטרף לפירמת עריכת הדין של המשפחה, אלא לדשדש בשולי עולם העיתונות תמורת שכר רעב באתר אינטרנט זניח. לילה אחד מגיעה שיחת טלפון לא צפויה ובה גילוי מטלטל בדבר דוקטור לאנה ביטון, "כותבת הנאומים", הפוליטיקאית־הכוכבת שכולם אוהבים לשנוא ושונאים לאהוב, אחת הנשים המשפיעות ומעוררות המחלוקת ביותר במדינה. ביטון, שצמחה מהמיץ של הזבל, הפכה מילדת רחוב עבריינית ומסוממת לתקווה החדשה הגדולה של מערכת הבחירות הנוכחית. האישה הכריזמטית, החדה והנאה כובשת את הקהל באמצעות כרטיס הקיפוח ולא לוקחת שבויים. היא צמחה ממצוקות, היא יודעת היטב על מה היא מדברת, והיא מדברת: נאומיה הסוחפים הפכו מזמן לתופעה שלא נראתה כמותה בארצנו, וכולם יודעים שלטוב או לרע, לאנה ביטון היא אחת שהולכת "עם האמת שלה". אך מהי בעצם האמת שלה? זה מה שליאת נחושה לגלות, כי דווקא היא — שמעריצה את לאנה ומקנאה בה בו בזמן — קיבלה את הכוח להרוס אותה כליל, או אולי דווקא לבנות אותה. בעוד ליאת נסחפת למעמקי הסוד, היא מגלה שהאמת אף פעם לא פשוטה, וכמו לאנה — שום דבר אינו רק שחור או רק לבן. סדרת טלוויזיה המבוססת על הספר כותבת הנאומים, עומדת לעלות בקרוב.

ליאת קנולר היא רווקה בת 40 שעובדת כעיתונאית באתר אינטרנטי וכל חייה עוברים עליה מטעות לטעות ומפספוס אחד למשנהו.
היא גרה בדירת חדר וחצי בצפון הישן של תל אביב ורק יכולה לחלום על החיים שיכלו להיות לה ולקנא בבנות צעירות שבניגוד אליה, הגיעו רחוק.
כבר שנים שהיא עוקבת באובססיה אחר לאנה ביטון, אישה כריזמתית שעלתה מאשפתות והפכה לשם דבר בעולם הפוליטי ו"החזירה את הגאווה למזרחיים".
לאנה שעברה ילדות עשוקה באשדוד וגדלה בפנימיה, עלתה לגדולה והצליחה להקים מפלגה משלה ולהיות מועמדת בכירה בדרך לכנסת.
לילה אחד הכל מתהפך כאשר באישון לילה מקבלת ליאת שיחת טלפון אלמונית מגבר שמספר לה דברים על חיי העבר של לאנה שאף אחד לא יודע.
ליאת לא נחה על שמריה וחושי העיתונאית שבה שולחים אותה לחקירה מקיפה בעקבות העבר של לאנה. היא מגייסת לשורותיה את הבוס ההזוי שלה – אלפסי.

אלפסי שנא את לאנה ביטון.  הוא ביקר אותה באופן בלתי פוסק.  לעג באופן מופגן לכל התבטאות שלה שסחפה את ההמונים. (עמ' 37)

בעוד לאנה מלגלגת בנאומים שלה על "האשכנזים שגרים ברמת השרון ובצפון תל אביב", ליאת נהנית מעזרה כלכלית (גם בגילה המופלג) מהוריה העשירים, על אף שהיא כל החיים מהווה אכזבה גדולה בעיניהם.
לאנה כל חייה עורכת הרצאות ומטיפה לבעלי המעמד הגבוה שלא שמים פס על האנשים העניים במדינה אבל האם היא בעצמה לא משדרת צביעות? האם השלדים שהיא מסתירה בארון לא יחשפו את פרצופה האמתי?
ליאת ממשיכה לעקוב אחר רמזים שיובילו אותה לסוד השמור ביותר של לאנה אבל מבינה בין השיטין שמאחורי ההדלפה על הסוד מסתתר צעד פוליטי מובהק שמטרתו להפיל את לאנה בבחירות הבאות לכנסת ועכשיו היא צריכה לשקול טוב טוב את צעדיה כי כל דרך שתבחר בה תגרום למגדל שלאנה בנתה בעמל רב לקרוס כמו מגדל קלפים.

מה שכן היה בטוח הוא שמה שלא אבחר, יהיה בכך כדי לשנות את פני מערכת הבחירות הזאת.  לא ברור לחלוטין לאיזה כיוון, אבל הייתי צריכה להיות זהירה. (עמ' 121)

ליאת נלחמת עם ההיגיון ועם הלב, האם עליה להדליף את המידע הרגיש שיש לה על לאנה ובכך לזכות לראשונה בתהילה כעיתונאית מובילה ומשפיעה או לגנוז את הסיפור כדי לא להרוס את חייה המקצועיים והאישיים של לאנה שאותה היא באיזה שהוא מקום, מעריצה.
האם הבועה שבה לאנה חיה עד כה, תתפוצץ? האם היא תמשיך לעטות על עצמה את המסכה של האישה החמה, המחבקת, אהובת העם ומלכת הנאומים?

הספר "כותבת הנאומים" מדבר על עדות ומעמדות, על האמת מאחורי עולם הפוליטיקה הצבוע והמתקתק ועל הנושא הטעון הזה שנקרא: "יחסים בין אמהות לבנותיהן".
בצורה אינטליגנטית וסוחפת ובכתיבה יפה ורהוטה חושפת הסופרת מגי אוצרי את כל הסודות והתככים שקורים מאחורי הקלעים של העולם הפוליטי, נהנתי מאד מהעלילה, אהבתי את דמותה של ליאת ואפילו נשבתי בקסמה של לאנה, ספר מתח/מסתורין שמומלץ בחום לקריאה.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן