Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
כאן ועכשיו
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 413
"ספר עם דמויות נפלאות, מצחיק, עצוב, מעורר מחשבה ומכמיר לב... הכינו את הממחטות" מגזין Choice סיפור נוּגה ומעורר מחשבה מחד, ומנגד שופע אופטימיות, קסם והומור, על התבגרות והתפכחות, ועל זיכרונות שעוברים מדור לדור. מריגולד ודניס הם זוג מאושר בסוף שנות השישים לחייהם. לאחר שנים של טיפול בכל הסובבים, ניהול חנות המכולת ותפעול סניף הדואר בכפר, מריגולד מוכנה להתחיל ליהנות מימי גיל הזהב עם בעלה בכפר האנגלי הפסטורלי שהקימו בו את ביתם. אמנם הבית מסרב להתרוקן – נוסף על אמה שעברה לגור איתם והבת הצעירה שלא חושבת לעזוב, גם הבת הבכורה חוזרת – אבל מריגולד נהנית מהקרבה המחודשת. הבנות דייזי וסוז אמנם מתענגות על הנוחות הביתית המוכרת, אבל אט-אט הן מגלות שאמן כבר אינה כתמול שלשום. נכון, היא עדיין טובת לב ותמיד נכונה לעזור, אבל משהו בה השתנה, ולבני המשפחה קשה יותר ויותר להתעלם מכך. לראשונה בחייהם הם מוצאים את עצמם מטפלים במריגולד ולא להפך. גם הקהילה המקומית מתגייסת לתמוך במשפחה האהובה, ויחד כולם מראים למריגולד שאיבוד הזיכרון הוא לא הדבר הנורא מכול כאשר את מוקפת אנשים שזוכרים וחוגגים את חייך בשבילך. מחברת רבי-המכר סנטה מונטיפיורי טווה באמפתיה מארג משפחתי שובה לב ומרגש עד דמעות. זהו רומן מנחם ויפהפה, עם דמויות מקסימות שכמו קמות ויוצאות מבין הדפים וחודרות היישר אל תוך הלב.

אני תמיד אומרת שכדאי לחיות את חיינו עכשיו. להנות מהם, להעריך אותם, לנצל כמה שאפשר. אי אפשר לדעת מה ילד יום.

זה נכון לגבי חוויות שאנחנו צוברים לעצמנו וגם כמובן לחוויות שלנו עם היקרים לנו מכל, עם המשפחה. במיוחד כשאנחנו מתבגרים והורינו הופכים למבוגרים יותר, כל בילוי איתם הוא יקר מפז, כל בילוי איתם הוא יכול להיות כזה שלא יחזור…

תכירו את מריגולד. היא באמצע שנות השישים לחייה וגרה בעיירה קטנה ומרוחקת שבה כולם מכירים את כולם. היא נשואה לדניס שמעריץ כבר הרבה שנים את האדמה שעליה היא דורכת, הם גרים יחד עם שתי בנותיהן ואימה הקשישה של מריגולד. משפחה גדולה ומאושרת.
מריגולד היא אשת אשכולות שדואגת לכולם. גם לארוחת הבוקר של דניס, גם לכוסות הקפה של בנותייה, דייזי שחזרה הביתה וגם לסוז שמתחתנת. היא מנהלת את חנות המכולת וסניף הדואר המקומי ובשעות הערב אף מתנדבת במיזמים כאלו ואחרים. היא עסוקה כל הזמן, יש לה לא מעט על הראש.

כשהיא מתחילה לשכוח דברים, היא מתחילה לדאוג. בהתחלה חשבה שזה בגלל שהיא עמוסה, חשבה שזה מיקרי, חשבה שיעבור, אבל זה לא.
מריגולד החלה לשכוח את הדרך לחניה, את יום החופש של העובדת שלה ואפילו את המדידה של שמלת החתונה של ביתה. גם היא וגם משפחתה הקרובה מבינים שיש למריגולד בעיה והיא מצידה מתחילה לבדוק.

גיבורה נוספת היא דייזי, ביתה של מריגולד שחזרה זה עתה לגור בהית הוריה. היא נפרדה מבן הזוג שלה בשנים האחרונות מאחר והבינה ששניהם רואים את עתידם באופן שונה. היא מגיעה לעיירה, רוצה לפתוח דף חדש ואף פותחת בקריירת ציור חדשה, רצתה להגשים חלום. לגמרי במקרה היא פוגשת בחור נאה וגם עשיר שלמד איתה בבית הספר, גם הוא חדש ישן בעיירה. טארן הוא עוד סיבה של דייזי להמשיך ולהתמסר לחייה החדשים.
דייזי היא בחורה צעירה ומקסימה שרצתה לשקם את חייה אחרי מערכת יחסים ארוכה ומאכזבת נקרעה בין הרצון לעשות לעצמה לבין הרצון להיות שם בשביל אימה. דילמה לא פשוטה, החלטות קשות שצריכות להלקח. אהבתי את המסירות שלה למשפחה ואת דמותה הבלתי מתפשרת.

אם תרצו לדעת מה יקרה למריגולד ואיך יתפתחו חיי האהבה של דייזי? הכל בספר שלפניכם.

הספר קולח, זורם, אבל זורם לאט. העלילה נעימה ומזמינה, יש סיפורי רקע מעניינים אבל מה ששבה את ליבי הוא מוטיב הספר. החמלה להורים שמזדקנים, הפחד מהזקנה וגם אהבה שנותנת תקווה.

אל תתנו לכריכה היפה להטעות אתכם, נושא הספר הוא לא רק סיפור אהבה מתוק. יש בו הרבה מעבר וזה בדיוק מה שאני אוהבת בספרים, משהו שיגע בי וישאר איתי גם כאסיים לקרוא.
גם כשהספר היה לעיתים איטי, גם שהנושא המרכזי כיווץ את ליבי, נהנתי לקרוא את הספר מאחר והוא ריגש אותי, גרם לי לחשוב מעבר לקריאתו ובעיקר להעריך יותר את הורי היקרים ולרצות לבלות איתם אפילו יותר.

אהבתי לקרוא על המסירות של המשפחה, על הדמות המקסימה והנוגעת של מריגולד ועל דייזי שנקרעה בין הרצון לעזור להורים לבין הרצון לעשות לעצמה. התחברתי במיוחד לקטע שכתבה הסופרת באחרית הדבר שסיכם את הספר ואיתו בחרתי לסיים את הסקירה שלי.

"ליבי יוצא אל כל האנשים שחיים עם דמנציה ואל חבריהם ובני משפחותיהם שאוהבים אותם ותומכים בהם. כאן ועכשיו הוא סיפור ההידרדרות של מריגולד, אבל מעל לכל הוא על סיפור אהבה, אהבה מתמשכת, אהבה מהסוג ששורד גם כשיש מכשולים בדרך".

 

מהי דמנציה? (מתוך הרשת)
דמנציה (קיהיון) מאופיינת בירידה משמעותית בתפקודים הקוגניטיביים (יכולות החשיבה) של אדם. מחלת הדמנציה פוגעת באופן הדרגתי בזיכרון, ביכולת החשיבה, בהתמצאות בזמן ובמרחב וביכולת לזהות אנשים וחפצים ועקב כך חלה ירידה הדרגתית גם ביכולת לבצע פעילויות יומיומיות ולתקשר עם הסביבה. כחלק ממהלך המחלה סובל החולה מתופעות של בלבול, רוגז, חשדנות ואף התקפי אלימות. עם הזמן, בנוסף לפגיעה הקוגניטיבית, מתרחשת גם פגיעה ביכולות הפיזיות.
דמנציה מהווה את אחד הגורמים העיקריים למוגבלות בקרב קשישים ונחשבת לאחת המחלות הקשות לאדם, לבני משפחתו ולחברה.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן