Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כאן ועכשיו
תגית:
סוגה:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 413
סיפור נוּגה ומעורר מחשבה מחד, ומנגד שופע אופטימיות, קסם והומור, על התבגרות והתפכחות, ועל זיכרונות שעוברים מדור לדור. מריגולד ודניס הם זוג מאושר בסוף שנות השישים לחייהם. לאחר שנים של טיפול בכל הסובבים, ניהול חנות המכולת ותפעול סניף הדואר בכפר, מריגולד מוכנה להתחיל ליהנות מימי גיל הזהב עם בעלה בכפר האנגלי הפסטורלי שהקימו בו את ביתם. אמנם הבית מסרב להתרוקן – נוסף על אמה שעברה לגור איתם והבת הצעירה שלא חושבת לעזוב, גם הבת הבכורה חוזרת – אבל מריגולד נהנית מהקרבה המחודשת. הבנות דייזי וסוז אמנם מתענגות על הנוחות הביתית המוכרת, אבל אט-אט הן מגלות שאמן כבר אינה כתמול שלשום. נכון, היא עדיין טובת לב ותמיד נכונה לעזור, אבל משהו בה השתנה, ולבני המשפחה קשה יותר ויותר להתעלם מכך. לראשונה בחייהם הם מוצאים את עצמם מטפלים במריגולד ולא להפך. גם הקהילה המקומית מתגייסת לתמוך במשפחה האהובה, ויחד כולם מראים למריגולד שאיבוד הזיכרון הוא לא הדבר הנורא מכול כאשר את מוקפת אנשים שזוכרים וחוגגים את חייך בשבילך. מחברת רבי-המכר סנטה מונטיפיורי טווה באמפתיה מארג משפחתי שובה לב ומרגש עד דמעות. זהו רומן מנחם ויפהפה, עם דמויות מקסימות שכמו קמות ויוצאות מבין הדפים וחודרות היישר אל תוך הלב.

כאן ועכשיו

אימא שלי עברה תאונת דרכים לפני כמעט שש עשרה שנים אשר שינתה את חייה מקצה לקצה. היא נכה.  מאז המשפט שלה הוא " לא מתכננים. חיים את היום" הוא כעין מנטרה חוזרת. זה משפט כל כך נכון גם לגבי הספר הקסום והמרגש "כאן ועכשיו". אנחנו רגילים שהורינו מטפלים בנו , דואגים לנו לכל צרכינו. אבל כשהגלגל מתהפך והילדים צריכים לטפל בהורים הרגש מולם מתעצם וכל רגע איתם הוא רגע שיש לנצור היטב בלב. לעיתים זה רגע שלא יחזור לעולם.

מריגולד ודניס הם זוג מאושר בסוף שנות השישים שלהם. מריגולד מנהלת את חנות המכולת וסניף דואר מקומי ובעלה דניס- עוסק בנגרות. לשניים שתי בנות דייזי שגרה באיטליה עם חברה לוקה וסוז- בלוגרית. הם מתגוררים בכפר אנגלי פסטורלי עם נופי טבע שעוטפים אותם. אמה של מריגולד , נאן, מצטרפת לגור איתם. מדי יום ראשון היא מכינה לבעלה אורחת בוקר קבועה, דואגת להביא לו תה. "כי כוס תה פותר את הכל".  מריגולד דואגת גם לצרכי הקהילה. לכאורה חיים טובים , פשוטים , חיי שגרה מאושרים עד לאותו רגע שמריגולד מרגישה כי זיכרונה בוגד בה. היא שוכחת שמות, את מקום החנייה של רכבה בסיום הקניות ופרטים רבים שמדירים את נפשה. בתה כעסה עליה ששכחה להגיע למדידת שמלת הכלה שלה עד שהבינה כי אמה חולה. מריגולד מחליטה לרשום משימות בפנקס קטן, במחברת האדומה ליד הדלפק אך לרוע מזלה- גם אותם שוכחת. משפחתה וחבריה לקהילה שמים לב לאיבוד זיכרונה ומנסים לסייע לה בכל דרך יצירתית. סיפור משני נוגע בדייזי אשר חזרה לגור בביתם .לדייזי כשרון מבורך בציור והיא מחליטה לנצל אותו בציורי בעלי חיים. היא קוצרת הצלחה רבה. היא פוגשת בטארן בנה של ליידי שרווד , בחור צעיר אדריכל שגר בקנדה ולמד איתה בבית הספר . בין השניים מתפתח סיפור אהבה איטי ומיוחד. ודייזי מוצאת עצמה בהתלבטות בין רצונה לסייע לאמה שזקוקה לה יותר מכל ברגעי חייה לבין רצונה לפתוח דף חדש בחייה. מה תחליט?

לאחר בדיקות שונות מגלה מריגולד , לצערה הרב, כי היא סובלת  מדמנציה. מאותו רגע היא מוקפת באהבת קהילה מחממת לב. משפחתה תצטרך לקבל החלטות קשות עם החמרת המחלה. מה תהיינה? אודה ואתוודה כי דמעות זלגו מעיניי לקראת סופו של הספר. ללא ספק הספר נוגע בנימי נפשו של הקורא. הספר קולח , נוגה ומחדד את מצוות "כיבוד הורים" במלוא הרגש והעוצמה.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן