Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כאילו אין מחר
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 123
"כאילו אין מחר" מאת תומר קרן, בהוצאת הספרים "הנשר הלבן" הוא הזמנה לחלום, לבנות עולם מקביל שבו אפשר להחזיר את הגלגל לאחור. עולם שבו יש מקום לחרטות כי לעולם לא מאוחר לתקן את הטעויות שלנו. בגיל חמישים ושמונה לוקה ישראל שטרן, נשוי ואב לשתי בנות, בדום לב. לאחר שנקבע מותו הוא מגיע לחדר הטהרה של בית העלמין ברעננה. בזמן שעובדי חברה קדישא שוטפים את גופתו הוא פוקח את עיניו ורואה בתוך המים את בבואתה של מכשפה אינדיאנית שפגש בילדותו בפרו. המכשפה נותנת לו הזדמנות לחזור למשפחתו בתנאי שיבצע שלושה מעשים טובים שיגרמו לשינוי משמעותי בחיי הקרובים לו. התקופה שהוקצבה לו היא תשעה חודשים בדיוק בהם עומדות לרשותו שלוש זהויות שיתחלפו ביניהן מידי פעם. ההחלפה בין הזהויות אינה בשליטתו והיא נקבעת לפי מידת הנחיצות של אותה זהות באותו הרגע. המכשפה הזהירה אותו כי "אסור לך בשום פנים ואופן להסגיר את זהותך האמיתית. הדבר יביא לביטול העסקה מיד ולסבל נוראי לקרוביך. כן, אסור לך לחפש אותן, הן יגיעו אליך ברגע המתאים". האם ישראל יעמוד במשימה? האם יצליח לגרום למפנה בחיי הקרובים לו ולהשיב לעצמו את חייו? איזה סודות מרעישים יגלה בדרך?

ישראל שטרן הוא גבר בן 58 שיום בהיר אחד מקבל דום לב ומחזיר נשמתו לבורא באופן מפתיע.
ישראל שהיה מרצה למתמטיקה באוניברסיטה בפרו, החליט לעלות לארץ עם משפחתו ועבד קשה כל חייו בחנות אותה ניהל יחד עם שותפו אדגרדו.
לאחר דום הלב, בעוד גופו לא מגיב יותר, רוחו של ישראל חוזרת בזמן, לגיל 9 בו היה בטיול שנתי מחוץ ללימה יחד עם בני כתתו ושם נתקל לראשונה במערה בה גרה מכשפה אינדיאנית.
ישראל מותיר אחריו אשה- דבורה ושתי בנות- יסמין ושרי.
בדרכן של הנשים  לבית העלמין ברעננה יחד עם גופתו, ישראל מבין שהוא יכול לשמוע את המחשבות של הנשים אבל לא מסוגל להגיב.

מוזר, אבל אני שומע הכל. לא רק את המילים. אני גם שומע את המחשבות שלהם. (עמ' 11)

כאשר ישראל עובר טיהור של גופתו לפני הקבורה, הוא מבחין בדמות של אישה שמלווה אותו, אותה מכשפה אינדיאנית שפגש בילדותו במערה.
המכשפה מסבירה לישראל שיש לו הזדמנות שניה לחזור למשפחתו אבל עליו לבצע שלושה מעשים טובים שיגרמו לשינוי משמעותי בחיי אשתו ושתי בנותיו והוא יופיע בחייהן בצורת שלוש זהויות שונות.
יש לו תשעה חודשים לחזור לחייהן של הנשים בחייו ולגרום לשינוי הזה, אם השינוי המיוחל לא יקרה, ישראל יחזור לחלקת הקבר שלו.
ישראל הסקפטי לא מבין למה ומה המכשפה רוצה מחייו.

למה את עושה את זה?  מה יוצא לך מזה? מה זה?  עסקה עם השטן? אני צריך לתת לך את הנשמה שלי או משהו כזה? (עמ' 14)

במהרה ישראל מגלה שרוחו עברה לשכון בגופה של אחות בית חולים בשם מרינה קליימן, יועץ נישואין בשם ירון עוז שמטפל בקשיים שעוברים בתו יסמין ובעלה רוני ועורך דין בשם חיים שליו שעוזר לאשתו דבורה להשיג את כספי הביטוח לאחר מותו שלו.
ישראל המתוסכל מלהטט בין שלושת הדמויות, פתאום הוא מוצא את עצמו נותן עצות לגבי חיי נישואיה המקרטעים של בתו בזמן שבחייו בקושי דיבר איתה, עוזר לאשתו לתבוע את חברת הביטוח כשאין לו ידע מינימלי במשפטים ונותן שירותי רפואה כשהוא כמעט מסכן את חייה של אחת המטופלות.

אני רואה את החיים משני הכיוונים שלהם, ואני עדיין לא מבין אותם.  אני חושב שאני רוצה להיות מה שהייתי לפני שרציתי להיות מה שאני עכשיו. (עמ' 32)

ישראל נע בין הדמויות השונות, נפגש עם בני משפחתו ולאט לאט מתחברות כל הפיסות והופכות לגורל אחד סופי שאין ממנו דרך חזרה.
האם יצליח ישראל לחזור לעולם החיים ולבצע את כל המשימות שניתנו לו תוך תשעה חודשים?
הסופר תומר קרן מצליח בצורה הומוריסטית ושנונה להעביר מסר על החיים ועל המוות, מסר שאומר לנו: החיים קצרים, תחיו אותם במלואם, תהנו מהם, כי מי יודע מה יקרה עוד רגע? הכל הרי הוא בר חלוף (כבר אמרנו שאף אחד לא ייצא חי מהחיים האלה).

נהנתי מאד מהספר, היו הרבה קטעים שחייכתי לעצמי, ספר לחיים על המוות וכל מה שמעבר.
זהו ספרו השלישי של תומר קרן, סופר שכתב מחזות וספרים למבוגרים וילדים ועיתונאי ותיק שעורך כיום את רשת המקומונים של "מעריב".

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן