Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
יש סוד לזמן
סופר/ת:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 392
מונה היא צעירה אירית שיוצאת לחיים עצמאיים בברמינגהם של שנות השבעים. היא מתחילה עבודה חדשה ומתגוררת בחדר משלה בפנסיון לנשים. בערב הראשון שלה בעיר היא פוגשת את ויליאם, בחור אירי מקסים עם חיוך שובה לב ועיניים טובות. רומן סוער נרקם ביניהם ומוביל לנישואים – אך כעבור זמן קצר אסון פתאומי מכה בהם וכופה עליהם פרידה. ועכשיו, עשרות שנים לאחר מכן, מונה היא אמנית שיוצרת בובות יפהפיות בעיר חוף ישנונית באנגליה. כל בובה מיוחדת. לכל בובה יש שם. פעם אחר פעם, נכנסות לחנות של מונה נשים מהוססות ומוסרות לה פרטים כדי שתוכל ליצור עבורן בובות שיביאו מזור לכאבן, שיפיחו בהן תקווה ונחמה. כי עבור מונה, לכל בובה יש משמעות נסתרת שקשורה לעבר שמעולם לא הצליחה להשלים איתו. קיט דה ואל משרטטת ביש סוד לזמן את דמותה של גיבורה המפלסת את דרכה באפלה ונאחזת בשביבי אור כדי למצוא רסיסי אושר. כתיבתה העוצמתית מצליחה לשזור בין הכאב והייאוש גם רגעים רבים של חמלה ויופי שיישארו עם הקורא זמן רב לאחר סיום הקריאה. קיט דה ואל גדלה בקהילה האירית בברמינגהם. רומן הביכורים שלה "שמי הוא ליאון" היה רב-מכר בינלאומי ומועמד לפרסים רבים. דה ואל פועלת לקידום סופרים ממעמד הפועלים בבריטניה ובאירלנד וזכתה בשל פועלה לפרס אשת השנה של איגוד המו"לות בבריטניה בשנת 2019.

"יש סוד לזמן", כך אמר אביה של מונה למונה כשהיתה קטנה. אימה היתה על ערש דווי ואביה של מונה הפציר בה לבלות יותר זמן עם אימה לפני שזו הולכת לעולמה. מונה היתה ילדה צעירה כבת 10 כשהתייתמה מאימה וגרה עם אביה שטיפל בבית ודאג לכל מחסורה.

הספר נע בין שני צירי זמן. הוא מספר על מונה הבוגרת ועל חייה כבת שישים ועל הילדות שלה שעיצבה את דמותה. וחייה כצעירה באנגליה לאחר שעברה מאירלנד.
בתור בוגרת, מונה חיה לבדה וניהלה חנות למכירת בובות מיוצרות מעץ כשאת הבגדים, התכשיטים ושאר האקססוריז היא יצרה בעצמה. היא אומנם גרה לבדה אך לא היתה בודדה מאחר והיתה מוקפת חברים שאהבו והעריכו אותה. החנות וייצור הבובות מלאו את חייה והיא היתה עסוקה מסביב לשעון.

נתחיל מההתחלה…
בסביבות גיל 18 מונה מחליטה שהיא רואה את חייה במקום אחר מזה שגדלה עם אביה ועוברת לגור באנגליה. היא לוקחת מזוודה אחת ומגיעה לעיירת חוף באנגליה. קשה לה להפרד מאביה אבל היא מרגישה שהיא חייבת את זה לעצמה והוא, עם כל הקושי, תומך בה ומעודד אותה. קשר מיוחד ואמיץ היה לשניים.
קצת אחרי שהגיעה לברמינגהם של שנות השבעים של המאה הקודמת והתמקמה בפנסיון לנשים בלבד היא פוגשת את ויליאם. הוא היה בחור מקסים ששבה את ליבה, הוא היה בודד ממש כמוה ובין השניים התפתח רומן שהוביל לבסוף לנישואים.
הנישואים היו מאושרים למרות שהתפרנסו בדוחק ומהר מאוד מונה נכנסת להריון. לאחר כמה חודשים שני אסונות פוקדים את המשפחה הקטנה שלהם והחיים מתהפכים, הכל משתנה…
הסיפור ממשיך והוא מספר על ההתמודדות של מונה עם האסונות שפקדו אותה. כל מה שעברה וחוותה עיצב אותה למה שהיא בחייה הבוגרים.
מונה הכינה בובות שהיוו תחליף למשהו שאחרים איבדו. נסיון החיים שלה הביא אותה להיות מסוגלת לתרום לאחרים, לעזור להם להתמודד עם מה שהם איבדו, גם בעזרת הבובות שהכינה וגם בעזרת שיחות שניהלה איתם.

אם אתם רוצים לדעת מה עלה בגורלה של מונה ומה קרה בהמשך הסיפור, אני ממליצה לכם בחום לקרוא את הספר המקסים הזה. הספר כתוב היטב, התרגום מצויין, הסיפור מרגש מה שגרם לי לקרוא את הספר בפחות מ 24 שעות.
אהבתי את דמותה של מונה, שעברה הרבה בחייה ומצאה את הנחמה שלה בלעזור לאחרים. הסיפור נוגע בלא מעט נושאים כואבים שנגעו לליבי וגרמו לי להתרגש ולהתחבר לסיטואציות שתוארו.

אהבתי במיוחד את הציטוט שחזר פעמיים בספר :"יש סוד לזמן, אפשר להרחיב או לכווץ אותו. אפשר להפיק את המירב ממה שיש". אני מזדהה עם המשפט ומנסה לישם אותו בחיי האישיים בהרבה דברים שאני עושה גם בחיי היומיום.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן