Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
יש סוד לזמן
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 391
מונה היא צעירה אירית שיוצאת לחיים עצמאיים בברמינגהם של שנות השבעים. היא מתחילה עבודה חדשה ומתגוררת בחדר משלה בפנסיון לנשים. בערב הראשון שלה בעיר היא פוגשת את ויליאם, בחור אירי מקסים עם חיוך שובה לב ועיניים טובות. רומן סוער נרקם ביניהם ומוביל לנישואים – אך כעבור זמן קצר אסון פתאומי מכה בהם וכופה עליהם פרידה. ועכשיו, עשרות שנים לאחר מכן, מונה היא אמנית שיוצרת בובות יפהפיות בעיר חוף ישנונית באנגליה. כל בובה מיוחדת. לכל בובה יש שם. פעם אחר פעם, נכנסות לחנות של מונה נשים מהוססות ומוסרות לה פרטים כדי שתוכל ליצור עבורן בובות שיביאו מזור לכאבן, שיפיחו בהן תקווה ונחמה. כי עבור מונה, לכל בובה יש משמעות נסתרת שקשורה לעבר שמעולם לא הצליחה להשלים איתו. קיט דה ואל משרטטת ביש סוד לזמן את דמותה של גיבורה המפלסת את דרכה באפלה ונאחזת בשביבי אור כדי למצוא רסיסי אושר. כתיבתה העוצמתית מצליחה לשזור בין הכאב והייאוש גם רגעים רבים של חמלה ויופי שיישארו עם הקורא זמן רב לאחר סיום הקריאה. קיט דה ואל גדלה בקהילה האירית בברמינגהם. רומן הביכורים שלה "שמי הוא ליאון" היה רב-מכר בינלאומי ומועמד לפרסים רבים. דה ואל פועלת לקידום סופרים ממעמד הפועלים בבריטניה ובאירלנד וזכתה בשל פועלה לפרס אשת השנה של איגוד המו"לות בבריטניה בשנת 2019.

"יש סוד לזמן. אפשר להרחיב או לכווץ אותו. אפשר להפיק את המרב ממה שיש"- משפט עמוק שאם רק נצלול לתוכו , נבין כי בסופו של דבר עלינו להפיק את המיטב מהזמן שאנו חיים.

כן…שמו של הספר והתמונה על כריכתו עוררו בי מיד עניין. משהו בי הרגיש כי אתחבר לספר במיוחד כאשר הוא חולש על שתי תקופות. עבר והווה.

מונה האירית מתייתמת מאמה, גדלה עם אביה האהוב עליה ומסור לגדילתה. לימים עוזבת היא את ארץ הולדתה לאנגליה. שם פוגשת את ויליאם ,אף הוא בחור אירי. השניים נישאים אך זמן קצר לאחר חתונתם  אסון פתאומי פוקד אותם וכך נפרדים הם.   דודותיו של ויליאם מנסות בכל דרך לסייע ולעזור בדרכן שלהן , מנסות כולן להבין היכן ויליאם. הגילוי לאחר חיפוש נרחב מוביל לתשובה לא צפויה….

כאן מתחיל סיפורה של מונה בת ה -60 , אומנית המתמחה בהכנת בובות עשויות עץ על פי הזמנה של מידות ומשקל. היא מלבישה אותן מכל מיני בדים וחפצים ממוחזרים. הבובות נקנות ע"י נשים אשר עבורן הן כעין תרפיה או מרפא לכאב אותו חוו כמו אובדן. מונה יוצרת קשרים עם חלק מהנשים כדי לשוחח איתן על כאבן, בה בעת היא מרפאה את כאבה האישי שלה.

את הבובות מכין הנגר, אותו פוקדת מונה לבקרים. איש מסתורי משהו, בודד, מונה בטוב ליבה מסייעת לו בחוליו, מביאה לו מזון ומסדרת ביתו.

קרל השכן ממול נצפה ע"י מונה דרך המרפסת. אט אט נוצר קשר בין השניים. מטיילים, מבלים אך משהו במונה עוצר מלפתח את הקשר בגילה זה. האם לא מגיעות לי נגיעות של אושר? שואלת את עצמה? כשנוקשת בדלתו עם בקבוק של יין. היא אינה יכולה לשכוח את ויליאם שלה אהובה.

הספר קולח, מרתק, מענג. אפשר להזדהות עם גיבורת הספר. למותר לציין כי הסוף היה מפתיע ומרגש. לא נותר אלא להזמין אתכם לקרוא וליהנות.

 

 

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן