Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
יש סוד לזמן
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 391
מונה היא צעירה אירית שיוצאת לחיים עצמאיים בברמינגהם של שנות השבעים. היא מתחילה עבודה חדשה ומתגוררת בחדר משלה בפנסיון לנשים. בערב הראשון שלה בעיר היא פוגשת את ויליאם, בחור אירי מקסים עם חיוך שובה לב ועיניים טובות. רומן סוער נרקם ביניהם ומוביל לנישואים – אך כעבור זמן קצר אסון פתאומי מכה בהם וכופה עליהם פרידה. ועכשיו, עשרות שנים לאחר מכן, מונה היא אמנית שיוצרת בובות יפהפיות בעיר חוף ישנונית באנגליה. כל בובה מיוחדת. לכל בובה יש שם. פעם אחר פעם, נכנסות לחנות של מונה נשים מהוססות ומוסרות לה פרטים כדי שתוכל ליצור עבורן בובות שיביאו מזור לכאבן, שיפיחו בהן תקווה ונחמה. כי עבור מונה, לכל בובה יש משמעות נסתרת שקשורה לעבר שמעולם לא הצליחה להשלים איתו. קיט דה ואל משרטטת ביש סוד לזמן את דמותה של גיבורה המפלסת את דרכה באפלה ונאחזת בשביבי אור כדי למצוא רסיסי אושר. כתיבתה העוצמתית מצליחה לשזור בין הכאב והייאוש גם רגעים רבים של חמלה ויופי שיישארו עם הקורא זמן רב לאחר סיום הקריאה. קיט דה ואל גדלה בקהילה האירית בברמינגהם. רומן הביכורים שלה שמי הוא ליאון היה רב-מכר בינלאומי ומועמד לפרסים רבים. דה ואל פועלת לקידום סופרים ממעמד הפועלים בבריטניה ובאירלנד וזכתה בשל פועלה לפרס אשת השנה של איגוד המו"לות בבריטניה בשנת 2019.

יש סוד לזמן.. אפשר להרחיב או לכווץ אותו. אפשר להפיק את המירב ממה שיש. (עמוד 254)

לאחרונה יצא לי לקרוא מספר ספרים המתרחשים באירלנד, ואני מגלה כי האירים הם אנשים מאוד משפחתיים, חמים אך גם חמי מזג.

מונה היא בחורה ממוצא אירי שגודלה ע"י אביה במסירות ובאהבה רבה לאחר התייתמותה מאמה. כאשר התבגרה היא מחליטה לעזוב את העיירה הקטנה והמעט חונקת, לצאת לעצמאות ולנסוע לאנגליה לחפש עבודה.

כבר בימיה הראשונים באנגליה היא פוגשת את ויליאם, הקשר ביניהם הופך לרומן ולסיפור אהבה המוביל לנישואים, אך בסופו של דבר גם לטרגדיה.

מנגד מסופר סיפורה של מונה בהווה, בגיל שישים, מונה היא אמנית המנהלת חנות קטנה, בה היא מוכרת בובות עץ קטנות המעוצבות על ידה באופן אישי, ובאמצעות הבובות היא מנסה להביא מזור לנשים החוות טרגדיות.

הסיפור מסופר בגוף ראשון על ידי מונה בהווה (בגיל 60) כמעין סיכום או חשבון נפש של חייה, כשהיא נזכרת תוך כדי בעבר ובהיסטוריה שלה המלאי טרגדיות, למעשה באמצעות הכאב שלה היא מצליחה לסייע לנשים אחרות בכאבן.

בעיני זהו סיפור של אישה שבחרה להקריב את חייה על מזבח האהבה, היא נאחזת בתקווה כדי למצוא אושר. יש בה מסירות אין קץ לאהוביה וחבריה, וזה ניכר במיוחד בעיצוב הבובות שנעשה באופן ייחודי לכל בובה ובובה.

הספר הצליח לרגש אותי ולפרוט על נימי העצב הכואבים ביותר. הוא נוגע בנושאים חשובים שלרוב מושתקים, הנחשבים לעתים כ"טאבו", וכמעט ואין להם במה או התייחסות. הוא מאוד זורם, מעניין ומושך לקריאה.
בערך בשליש האחרון שלו הרגשתי שאני מחכה שתגיע כבר הפואנטה ואולי אפשר היה פחות להאריך בחלק הזה.

בשורה אחת: סיפור על עצמתה של האהבה, ועד כמה מוכן אדם להקריב למענה.

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן