Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
יערה
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגה:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 140
את האזור הכרתי, ובכל זאת רק בעיצומה של המדידה, כשצפיתי מחלונו של חדר קריר ומוצל אל בניין שכן שמרפסותיו סגורות בתריסים, ידעתי בוודאות שבדירה הזאת התגוררה יערה. מן החלון הזה צפתה בי, ואני ראיתיה לראשונה. הייתי משוקע בשגרת אותם ימי אוגוסט ארוכים ומצערים. ישבתי נבוך ומשועמם בכיסא הגלגלים, שם במרפסת ממול, ואילו יערה נופפה אלי בתנועת יד רחבה, כאותם תיירים שספינותיהם הלבנות חולפות חגיגיות על פני חופים של חולין. ״יערה״ מאת אסף עמית הוא רומן סוחף, רגיש ומדויק. במרכז הספר דמותו של גור בן השלושים, אדריכל מתוסכל והתמודדותו עם טראומת ילדות קשה שממשיכה לנגוס בפולשנות בפרקיי זמן שונים בחייו. גור מעביר את חודשי ההיריון של אשתו הטרייה בחיפוש כפייתי אחר חברת נעוריו - יערה היפה והמסתורית שהופיעה בחייו לפני 18 שנה כשהשתקם מפציעה קשה בתאונה קטלנית בה נהרג אביו. יערה נתנה לו אז מבט ומגע שכה נזקק להם. בספרו מאפשר עמית לקורא לצלול למסע אותנטי לתוך נבכי רגשותיו של גיבור מסוכסך כשהוא מנווט בתבונה בעקבות זרם התודעה של גיבורו, הוא מוביל אותנו בין פרקי חייו הסוערים של הגיבור באופן אינטואיטיבי נטול מגמה. הספר נכתב בתשומת-לב ובהקשבה נדירה להוויה הפנימית והסביבתית של הדמויות בשימוש בשפה מוקפדת, מדויקת ורגישה. המסע שנשזר מאותם שיטוטים במרחבי הזמן והסביבה מאפשרים לקורא לחוות באופן נדיר הצצה אותנטית ומרתקת לנפשו הפגועה של גור, גיבור ספרו שמתמודד באופן כרוני עם טראומה. כשהוא מתחקה אחר השתלשלות חייה של יערה, חוזר גור אל מקומות ששנים רבות נמנע מהם, ובתוך כדי שהוא צולל למעמקי הזיכרונות הכאובים וההזיות שהם מעוררים בו, נרקמים זה בזה כמה מסלולי עלילה: יחסיהם המורכבים של הגיבור עם זהרה, רעייתו שרק מבט זר מצית בה תשוקה, מהווה חייהם ואל ראשית הקשר ביניהם כשהיו סטודנטים בירושלים; הסיפור מאחורי ערגתו של הגיבור אל יערה; תהפוכות חייה ואהבת נעוריהם החשאית, בצל מות אביו, פציעתו הקשה ואמו השוקעת בייאוש. אסף עמית הוא אדריכל ומעצב, שכתיבתו בוחנת טראומת ילדות והלכי נפש של דמויות מורכבות, מבעד לשכבות של פרקי חיים ותעתועי זיכרונות. ברומן יערה הוא מתאר פרשיית אהבה משולשת במסע של התבגרות מאוחרת. ״העדינות היא המאפיין הבולט ביותר בפואטיקה של אסף עמית. היכולת לשרטט אירועים מורכבים, כמיהות נפש וזיכרונות שאינם מרפים, בקו דק ויפהפה שמעניק לקורא חוויית קריאה מפעימה." רון דהן, סופר ומשורר

הכריכה קצת הרתיעה אותי ועיכבה אותי מלקרוא אך ברגע שהתחלתי, סגנון הכתיבה שאב אותי פנימה לתוך הסיפור.

למעשה סגנון הכתיבה ודרך הצגת העלילה גרמו לי להרגיש כאילו הכל מתנהל בדמיון, בחלום ולא במציאות מלבד סצינת הפתיחה וסצינת הסיום.

הספר נפתח בכך שאנו מתוודעים לכך שזוהרה, אישתו של גור, הדמות הראשית בספר, בהריון.

זהו הריון ראשון לזוג, ועבור גור, הוא מהווה טריגר לזכרונות מהעבר לצוף ולעלות וליצור התמודדות מחודשת.

בהיותו ילד עבר גור תאונת דרכים קשה אשר פגעה בו פיזית ונפשית. במהלך תהליך ההחלמה שלו הוא פגש ביערה אשר היתה לו כקרן אור בחשכת הייסורים שעברו עליו.

כעת, עם הריונה של זוהרה, הוא נזכר ביערה ומנסה לאתר אותה. בדיעבד עלתה בליבי המחשבה שאולי הוא חיפש נחמה, עידוד, תמיכה, כמו אז כשנפצע. שאולי המחשבה שהוא עומד להיות אבא, טלטלה אותו וערערה את שלוותו לנוכח עברו הכואב.

הספר משלב זכרונות מהעבר שלו ושל יערה, זכרונות מהתאונה וקשיי ההתמודדות שלו ושל אימו, סיפור היכרותו עם זוהרה וקפיצות להווה, למאמצי חיפושיו, התקדמות ההריון ומערכת היחסים שלו עם זוהרה.

שפת הכתיבה פיוטים כזו, עשירה ולא ישירה ומפורטת. מצד אחד הרגשתי שהמחבר חסך במילים, מצד שני הוא כתב בדיוק את מה שהיה צריך והשאיר מקום לדמיון להשלים.

מעניין שגם אירועים שנחשבים לשמחים יכולים ליצור טלטלה בנפש וליצור התמודדות מחודשת עם זכרונות מהעבר.

הגיבור בספר חש שהוא צריך לסגור מעגל, למצוא איזון ויציבות. כל אחד צריך את זה בחיים, השאלה היא באיזו דרך והאם בכל מחיר.

קריאה נעימה.

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן