Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ילד קוביות
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 368
אלכס אוהב את משפחתו, ועם זאת מתקשה לתַקשר עם סאם , בנו בן השמונה שאובחן ונמצא על הרצף האוטיסטי. המצוקה מביאה את נישואיו למשבר. אלכס עובר לגור עם חברו הטוב ביותר, שחי חיי אושר נטולי דאגות, ונאלץ לישון על המזרן המתנפח העלוב ביותר בעולם. בעוד אלכס מנווט את דרכו בחיי הרווקות, בין סודות משפחתיים מהעבר ובין אבהות במשרה חלקית, בנו מתחיל לשחק ב"מיינקראפט". הדמיון של סאם פורח והמשחק פותח לפני האב ובנו עולם חדש ומסעיר. יחד הם מגלים שהחיים צריכים לפעמים להתפרק כדי שנוכל לבנות לעצמנו חיים טובים יותר. ילד קוביות , שנכתב בהשראת יחסיו של הסופר עם בנו שאובחן על הרצף האוטיסטי, הוא ספר מצחיק, סוחט דמעות ובעיקר רומן כן ואמיתי על כוחה של השונוּת ועל ילד אחד קטן ומיוחד.

החיים הם הרפתקה, לא טיול. בגלל זה הם קשים.

אלכס וג'ודי נשואים מזה תשע שנים והם הורים לסם בן השמונה.
סם נמצא בקצה העליון של הספקטרום האוטיסטי והגידול שלו לא פשוט לשניהם, אלכס מתקשה להתמודד עם התפרצויות הזעם של סם, עם הפחדים, הצרחות והאלימות בבית הספר ובבית.
הוא מרגיש כעס ותסכול והדרך היחידה שלו להתמודד עם סם היא בריחה.
אלכס פשוט מחליט לעזוב את הבית והוא עובר באופן זמני לגור עם חברו הרווק ההולל – דן.
בבוקר הוא קם לעבודה שהוא שונא בתור יועץ משכנתאות ובלילה הוא בקושי מצליח להרדם כשהוא ישן בדירה של דן על מזרן מתנפח שמזמן יצא ממנו כל האויר.
אלכס מקנא בדן שחייו טובים ופשוטים, אין לו יותר מידי דאגות על הראש והחיים מחייכים אליו בזמן שהוא עצמו לא מוצא נחת ושלווה בכלום וגם עזיבת הבית לא נותנת מנוח למחשבות שטורדות את ראשו.

הייתי מוכרח לעזוב את ג'ודי ואת סאם.  עזבתי כי כל הזמן רבנו והיינו לחוצים. אני חייב לנסות לחשוב איך להפסיק עם זה.

אלכס מתוסכל מכך שכל דבר קטן שקשור לסם הופך להיות פרויקט מסובך.
משהייה קצרה בפארק ועד ישיבה בבית קפה, תמיד יש גורמים חיצוניים שמפרים את שלוותו של סם ויכולים בשניות להפוך לאירוע קשה ולא צפוי, אלכס מביט בקנאה בשאר האנשים סביבו שמנהלים את חייהם באופן נורמלי ורגוע, משהו שכנראה לא יהיה מנת חלקו בזמן הקרוב.
אלכס לא מוצא דרכים כיצד לגשת לסם ואיך להתמודד איתו, הוא מעדיף להשאיר את ההתמודדות לג'ודי שאף היא כבר קורסת ומותשת.
כשסם מתחיל להתמכר באקסבוקס שלו למשחק שנקרא מיינקראפט, אלכס נרתע מכך והוא מנסה להציב לסם גבולות שרק יוצרות התנגדות והתקפות זעם מצידו ומביאות את שניהם לקרב אבוד מראש.
כשהחיים כפי שאלכס הכיר עד כה קורסים, הוא מבין שאם לא ייקח שליטה על החיים שלו, הוא יאבד ברגע אחד הכל, כולל את משפחתו.

האם ימצא אלכס את הדרך ללבו של סם, האם יחזרו הוא וג'ודי לחיות יחד ולתפקד כמשפחה תחת קורת גג אחת?

דמותו של אלכס הכעיסה אותי מהרגע הראשון, הוא התנהג בחוסר אחריות משוועת כשנתן לג'ודי להתמודד לבד עם הקשיים הכרוכים בגידולו של סם, גם היחס שלו כלפי סם וחוסר הסבלנות והסובלנות שלו כלפיו צרמו לי.
נקשרתי מיד לדמותה של ג'ודי, הערצתי את כוחות הנפש שלה, התחברתי לרגעי השבירה שלה, לאורך כל העלילה היתה תחושה שהיא בודדה במערכה ואלכס מתנהג כמו ילד מגודל ולא כשותף ומשענת או אוזן קשבת.
בסופו של דבר ילדים הם ילדים ומה הם רוצים מעבר לכך שיקשיבו אותם, יקבלו אותם כמו שהם ויאהבו אותם ללא תנאים?
דמותו של אלכס עוברת הרבה טלטלות ושינויים במהלך העלילה ובזמן שהוא לומד להכיר את הבן שלו טוב יותר, הוא גם לומד להכיר את עצמו ולצאת מאזור הנוחות האהוב עליו.
העלילה מבוססת על חייו האישיים של הסופר ועל חייו עם בנו זאק שגם הוא נמצא על הספקטרום האוטיסטי.
צחקתי ובכיתי בספר הנפלא הזה ואני ממליצה עליו בחום.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן