Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ילד בולע יקום
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 463
הספר הכי טוב שקראתי העשור."  רולינג סטון החיים של אילַיי בֶּל מסובכים. אבא שלו איננו, אמא שלו בכלא, ואביו החורג הוא סוחר הרואין. המבוגר היציב ביותר  בחייו הוא סְלים – עבריין ידוע לשמצה, ומחזיק שיא הבריחות המוצלחות מהכלא – ששומר על איליי ועל אוגאסט, אחיו הגדול הגאון והשותק. לא פשוט בשביל ילד בן שתים־עשרה שרוצה ללמוד איך להיות בן אדם טוב יותר, ומתאמן לקראת קריירה מזהירה בעיתונות. וזה עוד לא הכול. החיים, כך עושה רושם, פשוט מתעקשים להציב בדרכו מכשולים – בראש ובראשונה את טיטוס ברוז, סוחר הסמים האגדתי של בריסביין. אבל הצרות האמיתיות עוד מצפות לו: איליי עומד להתאהב, להתייצב מול חבר'ה רעים באמת ולנסות להציל את אמו מאבדון – הכול עוד לפני שיתחיל את לימודיו בתיכון. ילד בולע יקום הוא סיפור התבגרות מופלא של ילד על סף גילוי הגבר שהוא עתיד להיות, סיפור על אחוות אחים, אהבת אמת, משפחה, והחברוּת הכי פחות סבירה שאפשר להעלות על הדעת. טרנט דלטון עבד שנים כעיתונאי ב"ויקנד אוסטרליאן" וב"קורייר מייל". זהו ספר הביכורים שלו שכבש את אוסטרליה, זכה לאינספור שבחים ולשלל פרסים, וכיום מעובד לקולנוע.

 

איליי בל הוא נער צעיר שאינו חי חיים רגילים. אימו נכנסת לכלא לסירוגין על עיסקאות סמים, אביו נעלם והוא גר יחד עם אחיו הקטן אצל עבריין מוצהר המכונה בשם סלים.

אחיו אוגאסט הפסיק לדבר כבר בגיל שש ובקושי מתקשר עם הסביבה שלו. הוא ילד חכם מאוד, מצליח בבית הספר, התלמידים כבר למדו לא להתעסק איתו. מי שלעג לו קיבל ממנו מכות רצח והושתק, הוא מכונס בתוך עצמו וכותב את מחשבותיו באויר. אוגאסט הוא ילד מיוחד שלמרות שאינו מדבר הוא מצליח להעביר את מה שהוא צריך בדרכים שונות.
לייל הוא החבר של אימם שבדרך כלל נמצא במצב מסומם יחד עם אימם. אוגאסט מטפל בכולם כשצריך, דואג לאיליי לאוכל או לשיעורי בית ומטפל באימא שלהם שהיא מסוממת. חתיכת תפקיד לילד צעיר, לא פלא שהוא בטראומה תמידית והדיבור נעלם.

איליי ואוגאסט הם ילדים בני 13 ו 14 כשהם מתחילים להתלוות בשבתות ללייל בזמן שהוא עובד ואימם מתנדבת בקהילה. נשמע רגיל וטריוויאלי רק שלייל עובד בהפצת סמים לדילרים והילדים יודעים זאת. האחים נחשפים לעיסקאות סמים, לאנשים מפוקפקים ואפילו נקלעים לסכנה בעצמם. יום אחד אחת העיסקאות מסתבכת, לייל נלקח בשבי של הסוחרים את אימם לקחו למאסר והיד של איליי נפגעה, לקוחות לא מרוצים קטעו לו את האצבע.

איליי ואחיו עוברים לגור עם אביהם השיכור, מיותר לציין שהם מגדלים את עצמם ואפילו מטפלים ודואגים לאביהם. חיים לא פשוטים יש לשני האחים האלו אבל החיים הקשים האלו עיצבו אותם למי שהם באמת. שניהם גדלו להיות נערים ערכיים, עצמאים, עם חוכמת חיים שאין להרבה מבוגרים. הם חיו לתוך מציאות קיימת, כמה שהיא היתה קשה אבל היא זו שעיצבה אותם.

זהו ספר על התבגרות של איליי, ילד שגדל לבד, בלי מבוגר אחראי (אח שלו שגדול ממנו בשנה לא נחשב), ילד עם חלום. איליי חלם להיות עתונאי כבר כשהיה נער קטן, הוא ניסה ליצור קשר עם עורך של עיתון מוערך אך זה דחה אותו. איליי לא ויתר ועשה הכל כדי להגשים את אותו.

מה יעלה בגורל האחים? האם למרות הכל ישארו בדרך הישר? האם איליי יגשים את החלום להיות עיתונאי?

זהו סיפור מקסים על אחוות אחים, התבגרות לא פשוטה, תושיה, משפחה, חברות, אהבה והכי חשוב, על תקווה.
אני אוהבת ספרים שבהם הגיבור יוצא למסע, אני אוהבת אף יותר ספרים שלוקחים אותי איתם למסע יחד עם הגיבור, רחוק, למקום שונה ומיוחד. בזכות כתיבה מצויינת הספר שלפנינו הצליח לקחת אותי למסע יחד עם איליי, הנער המסכן הזה נכנס לי אל הלב ולא פעם הרגשתי שאני רוצה לאמץ אותו לביתי. משהו בעלילה עבד לי פחות והיו רגעים שהרגשתי שיש "נפילות בעלילה" עובדה שפגמה לי מעט בחוויית הקריאה.
נהנתי בכל זאת מהספר, הוא היה שונה ומיוחד ולמרות "הנפילות" אני כן ממליצה לכם לקרוא אותו, במיוחד למי שאוהב לקרוא על מסע התבגרות של הגיבור.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן