Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
ילד בולע יקום
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 463
״הספר הכי טוב שקראתי העשור."  רולינג סטון החיים של אילַיי בֶּל מסובכים. אבא שלו איננו, אמא שלו בכלא, ואביו החורג הוא סוחר הרואין. המבוגר היציב ביותר  בחייו הוא סְלים – עבריין ידוע לשמצה, ומחזיק שיא הבריחות המוצלחות מהכלא – ששומר על איליי ועל אוגאסט, אחיו הגדול הגאון והשותק. לא פשוט בשביל ילד בן שתים־עשרה שרוצה ללמוד איך להיות בן אדם טוב יותר, ומתאמן לקראת קריירה מזהירה בעיתונות. וזה עוד לא הכול. החיים, כך עושה רושם, פשוט מתעקשים להציב בדרכו מכשולים – בראש ובראשונה את טיטוס ברוז, סוחר הסמים האגדתי של בריסביין. אבל הצרות האמיתיות עוד מצפות לו: איליי עומד להתאהב, להתייצב מול חבר'ה רעים באמת ולנסות להציל את אמו מאבדון – הכול עוד לפני שיתחיל את לימודיו בתיכון. ילד בולע יקום הוא סיפור התבגרות מופלא של ילד על סף גילוי הגבר שהוא עתיד להיות, סיפור על אחוות אחים, אהבת אמת, משפחה, והחברוּת הכי פחות סבירה שאפשר להעלות על הדעת. טרנט דלטון עבד שנים כעיתונאי ב"ויקנד אוסטרליאן" וב"קורייר מייל". זהו ספר הביכורים שלו שכבש את אוסטרליה, זכה לאינספור שבחים ולשלל פרסים, וכיום מעובד לקולנוע.

ילד בולע יקום

הספר הזה הוא מסוג הספרים שהיה לי מאד קשה לקרוא ולסיים את קריאתו. ספר שקשה מאד לעכל. בדף הכריכה הפנימי מופיעות תגובות חיוביות. ציפיתי אף אני לחוות את אותן חוויות. זה לא קרה. זהו סיפור חיים יוצא דופן -הישרדותם של שני אחים איליי ואוגאסט בתוך עולם אכזר- ביקום.

אוגאסט בן 14 חווה טראומה בהיותו בן 6. מאז שותק מבחירה. אינו מדבר. יכולת התקשורת שלו עם הסביבה היא דרך תקשורת של כתיבה באוויר באצבעו . יש לו ראייה נבואית. המילים שכותב באוויר לא תמיד ברורות אך עם מסר. הן מהוות תשובות לשאלות שעוד לא נשאלו.

איליי בן 13 גדל למציאות מורכבת . חשוף  לסחר בסמים , לאלימות קשה . באחת הפעמים הקשות נכרתת אחת מאצבעותיו. הוא נחוש לצאת מהחיים העוטפים אותו שלא מבחירתו וחולם על קריירה של עיתונאות פלילית. אביהם נעלם . אמם מנהלת מערכת יחסים עם סוחר סמים . באחת התקריות בהן מעורבת האם, היא נשלחת לכלא ועל הילדים משגיח אחד העבריינים הכבדים, סלים. סלים מפורסם "בזכות" שיא הבריחות של מהכלא. במצטבר הוא בילה בכלא  שלושים ושש שנה . אחד הדברים שקיבל על עצמו הוא לכתוב מכתבים לאלה הכלואים באותו כלא. הוא עצמו לא הורשה לקבל מכתבים. סלים שיתף איליי בחשיבות כתיבת מכתבים לאסיר שמחכה לכל זיק של חיים. וכך איליי מחליט להתחיל בכתיבה שהייתה נקודת החוזק שלו.

כל רצונם של האחים הוא לחיות חיים נורמטיביים. לחזור מביה"ס לקבל ארוחה חמה, לשחק משחקים של ילדים, לספר על החוויות שלהם להוריהם אולם לחיים שלהם יש מסלול משלהם .  בביתם הם מגלים מחבוא נסתר. שבתוכו מכשיר טלפון אשר מצלצל בכל פעם שהם נכנסים אליו. מי מסתתר מאחורי קו הטלפון?

איך אפשר לחלום על קריירה עיתונאית בקצב חיים מטורף שכזה ? אוזר אומץ מגיע איליי  למשרדי העיתון הקהילתי . "באתי לפגוש את קייטלין ספייז". מהו הסיפור שרוצה לספר לה? האם סיפור חייו הקשה מנשוא יסייע בעדו בהגשמת חלומותיו?

הסיפור החשוב הוא למעשה סיפור של אחוות אחים העושים הכל כדי לשמור על שפיות משפחתית, על חברות בתנאים הכי פחות סבירים. האם כך נראה מסע של גיל ההתבגרות?

ספר לא פשוט , נועץ פיגיון בנפש הקורא.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן