Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
ילדת הפרפרים
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 264
נעמי, בלשית פרטית המתמחה באיתור ילדים שנעלמו, הבטיחה לעצמה שלא תיקח מקרה נוסף לפני שתמצא את אחותה הצעירה שנחטפה ביחד איתה לפני שנים רבות ומאז לא נודעו עקבותיה. לנעמי אין תמונה של אחותה, ואפילו לא שם. כל שיש לה הוא זיכרון עמום של שדה תותים בלילה בעת שנמלטה על חייה. החיפוש מוביל אותה אל שכונת עוני שבה ילדים חסרי בית משוטטים ברחובות בחיפוש אחר כסף, מזון וחברה. כשמתחילות להתגלות גופותיהן של ילדות רחוב בנהר הסמוך, נעמי לא מסוגלת לעמוד מנגד על אף הנדר שנדרה. את ליבה כובשת ילדה בת שתים עשרה בשם סיליה, שנמלטה מאביה האלים ומאמה המכורה לסמים, וכעת היא נותנת את אמונה רק בפרפרים שבדמיונה, השומרים את צעדיה ברחובות המסוכנים. ככל שהאימה גוברת, נעמי וסיליה מתקרבות ומוצאות זו בזו נחמה והדים לעברן הכואב. אך כאשר ילדת הפרפרים נעלמת אף היא, עברה של נעמי חוזר לרדוף אותה והיא יודעת שעליה למצוא הן את סיליה והן את אחותה האבודה על מנת להציל גם את עצמה. רנה דנפלד היא מחברת ספרי מכר בינלאומית, עיתונאית וחוקרת. ספרה הקודם, ״מאתרת הילדים״, שבו אנו פוגשים לראשונה את נעמי, ראה אור גם הוא בהוצאת ״דני ספרים״ וזכה להצלחה גדולה ולביקורות מצוינות. היא מתגוררת בפורטלנד, אורגון, עם ילדי האומנה שלה.

אתחיל את הסקירה שלי בכך שברגע שהבנתי שילדת הפרפרים הוא המשך למאתרת הילדים קראתי אותם בסדר הנכון. וטוב שכך. התחלתי במאתרת הילדים והמשכתי לילדת הפרפרים.

במאתרת הילדים היה רקע על נעמי, על האישיות שלה ובעיקר על הילדות שלה ועל איך שהיא גדלה. היא הגיעה למקצוע הזה מאחר ובתוך תוכה היא רצתה למצוא את עצמה והרגישה ילדה אבודה. בכל השנים הללו היא ידעה שיש לה אחות ביולוגית רק שהיא לא ידעה איך למצוא אותה. ופה אנחנו מגיעים לילדת הפרפרים.

נעמי החליטה שזהו הזמן למצוא את אחותה האובדת. היא לא ידעה היכן לחפש, לא היתה לה תמונה שלה ועברו הרבה שנים מאז שראתה אותה, לא היה לה קצה חוט. יחד עם בעלה הטרי, ג'רום, ילד האמנה שגדל איתה, הם נודדים כדי למצוא את האחות האובדת.

נעמי הגיעה לעיירה ששמעה שילדות רחוב נמצאו מתות בנהר המקומי, זה היה נראה לה מקום טוב להתחיל. מאחר וידעה את נקודת הפתיחה של אחותה, הניחה שהיא מתגלגלת איפשהו ברחוב ולכן השאירה מודעה בלוח המודעות בבית תמחוי מקומי שהיא מחפשת את אחותה.

סליה היא ילדת רחוב. היא בת 12 בלבד, חיה עם חבורת נערים ברחוב ששומרים עליה, ישנים ברחוב, מקבצים נדבות ואוכלים בבית תמחוי. לסליה הכנסה נוספת, יש לה לקוחות וככה יש לה עוד כמה גרושים כדי להתקיים. החולשה שלה היתה הפרפרים,היא הרבתה לקרוא עליהם בספריה המקומית והיא כל הזמן דמיינה שהם מסביבה, עוטפים אותה זה לקחת אותה למקום אחר, נתן לה בטחון ולפעמים גם אומץ. היא חזרה מידי פעם לביתה כדי להיות שם עבור אחותה, אימן מסוממת ואביהן החורג אוהב ילדות… היה לה עדיף לגור ברחוב.

אז מה הקשר בין סליה לנעמי? האם נעמי תמצא את אחותה האובדת? איך?

האמת? בתחילה חשבתי שאני מחזיקה בידי ספר מתח. אבל הספר היה רחוק מזה. הוא עוסק בנושא חשוב ועצוב של ילדים חסרי הגנה שחווים התעללות או חיים ברחוב. לא פעם במהלך הסיפור הרגשתי צורך לחבק ולאמץ את כולם. היו לספר רגעים טובים שעניינו אותו ונגעו לליבי אבל לצערי זה לא הספיק כדי להפוך את הספר למומלץ. הקריאה לשיקולכם.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן