Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ילדי הלילה
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 224
בשנות השמונים של המאה הקודמת, בכפר קטן בסין, נולדת מינג כבת יחידה להוריה. ילדותה המוקדמת והמאושרת טובלת בניחוחות של קטורת ותבשילים ביתיים ובמראות של הרים מוריקים ושדות אורז אינסופיים. בעקבות מדיניות הילד היחיד, תרים השלטונות הסיניים אחר ילדים שניים במשפחה, כולאים אותם בבתי ילדים, ושם הם עובדים ועוברים "חינוך מחדש". הילדים הללו, מחשש להיתפס, ערים בלילה וישנים ביום, במרתפי הבתים, ולכן נקראים בפי כול "ילדי הלילה". מינג נמשכת כבחבלי קסם אחר ילדי הלילה האלה. כמותם, היא ישנה ביום ובלילה מתגנבת החוצה בחשאי כדי לשחק איתם ולשהות במחיצתם. לילה אחד, בזמן פשיטת השלטונות על מקום שבו משחקים ילדי הלילה, נלקחת גם מינג עם שאר הילדים, למרות זעקותיה ותחינותיה של אמה כי בתה היא בת יחידה. מינג ושאר הילדים מושלכים באכזריות למשאיות ונלקחים לבית ילדים מרוחק בגבולה הדרומי של סין; ושם, בתנאים קשים של קור, רעב והתעללות פיזית, עוברות על מינג שנות התבגרותה. נקודות האור היחידות בחייה הן חבריה והקריאה. הגעגועים להוריה ולביתה מעכירים את עולמה מדי יום אך גם מחדירים בה את הרצון העז לברוח. האם תצליח מינג בניסיונותיה החוזרים ונשנים להימלט ממקום כלאה ולמצוא עתיד טוב יותר בהונג קונג החופשית? האם תגשים את חלומה לשוב לארץ ששללה ממנה את החופש ולפגוש שוב את הוריה? ילדי הלילה, הכתוב בשפה חסכנית ומדויקת, הוא סיפור עדין ומלא השראה על גורל, על תקווה ועל אהבה. תמר פול־כהן, ילידת תל אביב, נשואה ואם לשלושה, היא משפטנית ועורכת דין. שימשה כדוברת בתי המשפט וכיועצת תקשורת לנשיא בית המשפט העליון, כדוברת במשרד המשטרה ובעיריית תל אביב וכשליחת הסוכנות היהודית בניו יורק. ילדי הלילה הוא ספרה הראשון.

האזנתי לספר באפליקציה אייקאסט, זאת חוויה חדשה ומיוחדת עבורי, אבל לא הראשונה ובטח שלא האחרונה האזנתי בנשימה עצורה, ההפסקות היו מאולצות מקורח הנסיבות ובכל רגע פנוי חיכיתי להמשיך ולהאזין. הספר לרגעים ריסק אותי נפשית ההתמודדות של גיבורת הספר מינג הכאיבה לי עמוק בלב. האם מינג מצליחה לישון בלילה? אני לא יודעת כי, לי היו ניגודי שינה..

בסין שבשנת 1979 הוגבלה הילודה, ילד אחד לכל זוג ההורים, מי שעבר על החוק נענש.

מינג נולדה ואמה מצאה פתרון יצירתי וטיפלה בעוד 3 ילדים נוספים בזמן שההורים שלהם בעבודה וככה למינג המתוקה, היתה חברה ברוב שעות היום שגדלה מינג גם סקרנותה גדלה ולגמרי במקרה נתקלה ב"ילדי הלילה" היא לחצה על הוריה לתת לה לצאת ולהכיר חברות חדשות בכך שתהיה עם "ילדי הלילה", בלב כבד הוריה איפשרו לה זאת.

מי הם "ילדי הלילה" ולמה הם ערים בלילה ולא באור היום?! אלו ילדים שהוריהם עברו על החוק והביאו לעולם יותר מילד אחד ועל כן הורשו לצאת ולשחק בלילה, שרשויות החוק בסין ישנו, עד שלילה אחד כל ילדי הלילה נתפסו ע"י רשויות החוק ונדחסו למשאיות נלקחו אל הלא נודע ומינג יחד איתם.

הם נלקחו לכוח עבודה זול בשדות האורז הגדולים בתת תנאים ובליבה של מינג שידעה שנעשתה טעות גדולה והאמינה בכל ליבה שזה עניין של זמן ואמה תבוא לחלץ אותה מהצרה ובכל יום שעבר חיכתה לה, זה מה שהחזיק אותה בשפיות זמנית, אבל כשאמה בוששה לבוא תקוותיה הלכו ואבדו, היא קיבלה החלטה על גורלה ותכננה תוכניות לברוח האם תצליח, מה צופן לה העתיד האם תצליח לצאת מעבדות לחירות?!

ליבי יצא אל מינג הילדה, נערה, אישה דמות עם חוזק נפשי וחוסן שלא ניתן לעלות על הדעת, הישרדות יומיות בתנאים קשים שחוותה של קור, רעב והתעללות פיזית. כמה כאב, פחד ולבטים הילדים האלו עברו במהלך חייהם ואיזה צלקות בליבם נשארו, איך ניתן לסמוך אח"כ על בני אדם?!

 

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן