Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
ילדה א'
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 320
לקס גרייסי לא רוצה לחשוב על המשפחה שלה. היא לא רוצה לחשוב על בית הזוועות שבו גדלה. והיא לא רוצה לחשוב על זהותה כילדה א': הילדה שנמלטה, האחות ששיחררה את אחֶיה מהגיהינום. אבל כשאִמה נפטרת בכלא ומשאירה את לקס ואחֶיה עם בית המשפחה, היא לא יכולה עוד לברוח מעברהּ. יחד עם אחותה, איווי, לקס מבקשת להפוך את הבית למרכז קהילתי לעשיית הטוב. אך תחילה עליה להשלים עם אחֶיה — ועם הילדוּת שחלקו. מה שמתחיל כסיפור בריחה והישרדות הופך למארג משפחתי פסיכולוגי מרתק על הבריתות והבגידות ביחסי אחים. אט־אט מתברר עד כמה עוצמתי הכישוף של המיתולוגיה המשפחתית המשותפת שלהם, מי מהם נותר משועבד ומי אכן יצא לחופשי. אביגייל דין, עורכת דין בריטית ומוכרת ספרים לשעבר, כתבה את ילדה א' במהלך חופשת קיץ לפני יום הולדתה השלושים, כהפוגה מעבודתה הקשה וכדי לשמח את עצמה. עם פרסומו הפך הספר לרב־מכר. הוא תורגם ב־36 מדינות ומעובד לסדרת טלוויזיה. "הופעת בכורה מחשמלת שלא תיאמן!"   וושינגטון פוסט "לא פחות ממדהים... לעתים רחוקות נתקלים בעלילה צורבת ייחודית כזו, דרמה פסיכולוגית על דינמיקה משפחתית שלא מרפה ממך, מהיפות שקראתי... קלאסיקה של ימינו."   הניו יורק טיימס "ספר עוצמתי שבלבו ניצבת התעלומה — לא מי ביצע פשע, אלא איך ממשיכים את החיים אחריו... רוגטקה שמניעה סיפור גדוש ניואנסים אנושיים מרעידי לב."   הטיימס "אביגייל דין לא מבזבזת זמן בצלילה אל הריסות שבט גרייסי, אלא בגיחה מהן... דיוקן של הישרדות, אנושיות, אינטליגנציה ואהבה."   הגרדיאן

ללקסי לא היתה ילדות רגילה, היתה לה ילדות מזוויעה. הוריה התעללו בה ובאחיה, הם היו קושרים אותם, מכים אותם ומרעיבים אותם, ככה כי הם יכלו.

רוב האחים לא היו הולכים לבית הספר, הם גדלו בהזנחה, בהתעללות נפשית ופיזית, במצבים שאדם נורמלי לא יכול להעלות על הדעת.
היו לה הרבה תוכניות כדי לברוח ולהפסיק את הזוועה הזאת והיא אכן הצליחה, היא נמלטה בעצמה כשהיתה בת חמש עשרה, אבל לא ממש יכלה להציל את שאר האחים שלה שנשארו שם.
אביה מתאבד והכל מתפרק.

אחרי הרבה שנים, אמא שלה מתה בכלא מסרטן. היא אמנם לא רצתה כלום מהמפלצת אבל כן רצתה את מה שנשאר, לא בשביל תועלתה האישית, בשביל אחרים, היא מונתה למוציאה לפועל של הצוואה. מותה של אימה סוגר את הגולל על התקופה שהיתה, מתחילה חדשה ועכשיו לקסי צריכה להפגש עם האחים שלה, כל העבר צף למעלה והזכרונות עולים.

אחד מאחיה מעלה רעיון. להפוך את בית המשפחה למרכז קהילתי שיעשה טוב לאחרים. להפוך את הרע שהיה בבית הזה למשהו טוב בתקווה שזה יעזור להם להתמודד עם הילדות המזעזעת שעברו.
המפגש המחודש עם העבר, עם האחים הבוגרים שלה מאלץ אותה להזכר ולהתמודד עם החיים שהיו להם. כל אח עם החבילה שלו, עם מה שחווה, עם הדרך שלו לנורמליות, עם מה שהפך להיות היום.

קראתי את הספר והתקשתי להאמין. התקשתי להאמין שדברים כאלו אכן קורים גם במציאות. אני יודעת שהיא עולה על כל דמיון ועדיין קשה לי להבין איך הורים יכולים להתנהג ככה לבשר מבשרם, לילדים שלהם…
ילדים שהם חסרי ישע אל מול ההורים שלהם, בבית שלהם, היכן שהם אמורים להרגיש הכי מוגנים.

רוב הספר מסופר מקולה של ילדה א ואינו עוסק בזוועות שקרו אלה בהשלכות שלהן ובמה שקרה לאחר מכן. הרי ברור לכולנו שמה שילדים סופגים בצעירותם משפיע עליהם רבות בבגרותם. אם תרצו לדעת איך הזוועות השפיעו על האחים, קראו את הספר.

ספר שקראתי לעיתים מבלי יכולת לעצור ולעיתים היה לי איטי מידי ועיניין אותי פחות, הכתיבה היתה מושכת מצד אחד ומסורבלת מצד שני.

ציפיתי לספר שהוא יותר מתח ומצאתי משהו מעט שונה. בעיקר המשכתי לקרוא בו מתוך סקרנות, רציתי לדעת מה קרה לכל אחד מהאחים ואיך הזוועות השפיעו עליו לאורך השנים. ספר מצמרר ומעורר מחשבה.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן