Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
יוספה בעלת החלומות
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 320
יוספה נמצאת בעשור הרביעי לחייה. היא מתגוררת לבדה בדירה קטנה בתל אביב. סיפור חייה נארג דרך עיסוקה הבלתי שגרתי ותוך מפגש עם דמויות מעברה ומההווה. בדרכה השונה והייחודית נגלית אישה המסרבת להיכנע לתכתיבי הסביבה ובוחרת את בחירותיה, נאמנה לעצמה. היא נעה בין הקיים לנעדר, בין המציאות לפנטזיה, בין כניעה וויתור לבין תשוקה וחיוניות, בין זוגיות לחיי בדידות. סוגיות של קשר, אהבה וניכור מעסיקות אותה ואת הסובבים אותה. במשאלתה להבין את עצמה, את החיים ואת העולם החברתי הסובב אותה, מאפשרת יוספה להתוודע אליה דרך מפגש חוויתי ותחושתי המעורר הזדהות אך גם בוחן את העולם במבט ביקורתי, הומוריסטי וציני לעיתים. “קרעי סיפורים, שברי אותיות ומילים, משפטים שנשכחו, לחנים שהתנגנו בראשה, חלומות אותם חלמה, הרכיבו את פסיפס חייה של יוספה. ומה יוספה רצתה, אף פעם לא ידעה...”

יוספה היא רווקה בשנות הארבעים לחייה בעלת חושים חדים וחזיונות עתידיים.
מאז ומתמיד היתה יוספה שונה ומיוחדת ולמרות שהיתה שקטה ומוזרה, היא ניחנה בתובנות עצומות וחזקות.
יוספה גרה בתל אביב, בבית הרעוע של הוריה שהלכו לעולמם והיא מעבירה את ימיה כמתקשרת ויועצת רוחנית שעוזרת לאנשים במצוקה הרוצים לדעת מה צופן להם העתיד.
מאז שהוריה ואהוב נעוריה, נועם, נהרגו בתאונת דרכים והיא נותרה עם רגל מרוסקת,  יוספה חיה את חייה בבדידות גמורה והיא לא מוכנה להיענות להצעותיהן של שתי אחיותיה: ארנונה ומאירה שרק רוצות לראות אותה מעורה יותר בחברה ונמצאת בזוגיות מאושרת.

עיסוקה של יוספה נדון תכופות בשיחותיהן של אחיותיה, מידי פעם ניסו השתיים לגרום לה למצוא עבודה בחוץ, להתערבב בין אנשים אמתיים ולצאת מבדידותה. כך אולי תוכל למצוא סוף סוף בן זוג ראוי. (עמ' 8)

יום בהיר אחד נכנס בסערה לחייה של יוספה, גיל – לקוח חדש שמגיע אליה לפגישה.
גיל הוא בעלה של יעל (לקוחה ותיקה של יוספה) שנמצא בצומת דרכים מבחינה מקצועית והוא מגיע אליה לייעוץ והכוונה.
עוד לפני שגיל מגיע, יוספה מרגישה חזיונות חזקים ולא ברורים שקשורים אליו.
היא לא מצליחה לעזור לגיל וכשהיא מנסה להיכנס לתוך מחשבותיו היא מרגישה חסימה.
משהו בנוכחות שלו מטלטל את עולמה, אחרי ש 12 שנה הסתגרה בביתה ולא יצאה אל העולם הגדול, פתאום היא מודעת למראה החיצוני שלה, והיא רוצה להראות יפה יותר ומושכת בשבילו.

דמותה ניבטה אליה מהמראה. שיערה הארוך כיסה מעט את פניה, ובאצבעותיה ניסתה להרחיק קווצת שיער, כאשר לפתע קלטה משהו זר, מסעיר ומוזר. (עמ' 71)

יוספה וגיל מתקרבים זה לזו ולמרות הרגש שסוחף את יוספה למקומות שהיא כבר מזמן שכחה שהם קיימים, היא מרגישה שמשהו כאן לא בסדר.
אחיותיה לא אוהבות את הקשר שנרקם בין אחותן הקטנה לבין גיל – הגבר הנשוי והמבולבל והן מזכירות לה שמאז ומתמיד היא היתה מגנט לגברים עזובים וחסרי בטחון שלא התאימו לה, אך יוספה ממשיכה בדרכה להיות נפש חופשיה שהולכת עם הלב שלה לאין שהוא מושך אותה.
במהלך העלילה יוספה מנהלת שיחות נפש עם רוחו של נועם המת, הוא סוג של יועץ סתרים וקול ההגיון שמוביל אותה למקומות חדשים וכל דבר שקורה לה מוביל אותה עוד צעד לסגירת מעגל עם עצמה ועם סודות שנשמרו עמוק בתוך חיי משפחתה.

הכוחות שיש לך בחרו בך ואת בחרת בהם. גם כשהדברים נקשרים, תמיד יישארו קצוות פרומים. זה כל היופי בחיים. (עמ' 315)

לאורך כל העלילה הזדהיתי עם דמותה של יוספה, אהבתי את הרוחניות שבה ואת הרצון החזק שלה להישאר מיוחדת ושונה ולא להיכנע לדפוסי החברה שמנסים להכניס אותה למשבצת מסוימת.
יוספה ממשיכה להיות מאושרת בדרכה גם כשאחרים חושבים שהיא לא שפויה והיא לא מהססת למרוד במוסכמות ולהגיד את המילה האחרונה.
אהבתי את הספר היפה, מרגש ורוחני הזה.

זהו ספרה השני של הסופרת/פסיכולוגית קלינית, תמר מריאנו, כמו יוספה, גם תמר עברה בצעירותה תאונת דרכים שהותירה אותה נכה ומרותקת לכסא גלגלים אבל זה לא מנע ממנה לחיות חיים מלאי עשיה והצלחה.
המסר שתמר רוצה להעביר באמצעות ספרה הוא: "החופש האמיתי נמצא בתוכנו וגם בתוך עולם של אילוצים, יש לנו את היכולת לבחור."

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן