Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
יד אחות
קטגוריה:
תגית:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 328
תל אביב בסוף העשור השני של שנות האלפיים. חייהן של ארבע נשים שאינן מכירות זו את זו עתידים להצטלב ולהשתנות לבלי הכר. סיגי בת ה-25 עזבה את בית הוריה במושב דתי, מצאה עבודה כמנקה בספרייה ומקווה למצוא בעיר הגדולה אהבת אמת וחיים בעלי משמעות; רגינה הקשישה, תופרת ניצולת שואה, ערירית ונרגנת, שעייפה מהכול וחושבת ששום דבר בחיים כבר לא יכול להפתיע אותה, מתעוררת בשעת בוקר מוקדמת לקול חבטות בדלת דירתה; סווטלנה, שוהה בלתי-חוקית המגדלת את בתה בת החמש, מאסה בחיים שנכפו עליה על ידי מי שהביאו אותה לארץ ומחליטה לעשות מעשה; ואופירה בן-נעים, שמנהלת חנות לבגדים מיד שנייה ברחוב אלנבי, שאותה ירשה מאביה, מצטרפת לסיור מאורגן בתל אביב בעקבות דמויות היסטוריות שמתו טרם זמנן, ומשהו משונה מתחולל בה. אופירה אינה יודעת עדיין שהסיור שמתחיל בביקור בבית ברחוב בוגרשוב 5א' עתיד להתניע מהלך שיחשוף את הקשר שלה לרחל בלובשטיין, היא רחל המשוררת, אשר התגוררה בשנותיה האחרונות בעליית הגג של בית זה. דמותה החידתית של רחל, והסוד הכמוס של לאה כ"ץ, תלמידתה של רחל בבית הספר לנערות עזובות שהוקם בירושלים בתקופת מלחמת העולם הראשונה, מפעפעים באורח פלא אל חייה של אופירה. שלב אחרי שלב תגלה אופירה עד כמה נוכח סיפור חייה המיוסר של רחל בחייה שלה, וטפח אחר טפח ייחשפו אירועים ודמויות מחיי רחל המשוררת ויזכירו לנו את מה שאולי היינו מעדיפים לשכוח. יד אחות הוא סיפור ישראלי מסעיר ומסקרן, שעבר והווה שזורים בו זה בזה. הסופרת האהובה נאוה מקמל-עתיר מפיחה רוח חיים בדמותה של רחל בלובשטיין וטווה עלילה מרוממת לב שכולה שיר הלל להיאחזות בחיים, לכמיהה לאהבה, לכוחם של מעשי חסד ולכוחן של נשים לגאול זו את זו. נאוה מקמל-עתיר, סופרת ומחזאית, כלת פרס זאב לספרות ילדים. ספרה הקודם, אות מאבשלום, היה לרב-מכר ונמכר בלמעלה ממאה אלף עותקים.

התחברתי אל הספר מיד מהפרק הראשון, הוא מרתק וסוחף נהנתי לקרוא וקראתי אותו לאט לאט ולא רציתי שיגמר.

הדמויות הראשיות בספר הן ארבע נשים מרתקות, חזקות. רחל המשוררת, דמות חידתית והסוד של לאה תלמידתה, בבית ספר לנערות עזובות בירושלים בתקופת המלחמת העולם הראשונה.

עלילה מצוינת וחיבורים בין הדמויות שחלקם ברורים וחלקם מפתיעים, עטופים בהיסטוריה, של שירי רחל והרבה מאוד עושר תרבותי. הסופרת הצליחה לחבר אותי לתקופה של ארץ ישראל היפה.

לאורך הקריאה הדמיון שלי עבד שעות נוספות, כשאני אני רואה לנגד עיני את הדקלים שננטעו מול חלונה של רחל כמחווה לכנרת שרוחשת ברקע , טיילתי עם רחל בארץ, למדתי מסיגי ומאופירה ורציתי לאמץ אליי את סאשה הקטנה.

ביקור מקרי של אופירה בבית ברחוב בוגרשוב 5א' מוביל אותה בדרך לא דרך לקשר שלה לרחל בלושטיין (רחל המשוררת).

השינויים שעברה העיר תל אביב והיחס שלה למשוררים וגיבורי תרבות שנפטרו ונהניתי מכל רגע. היו לא מעט רגעים שחייכתי בהם במהלך הקריאה. אם זה בפגישה עם מניה שוחט וחנה רובינא, אם זה בשילובים החכמים והמשעשעים של קטעי שירה של רחל בתוך משפטים ולחבר בין כל הדמויות של העבר וההווה, השפה בה הספר נכתב הייתה קולחת מאד כאב לי על רחל שחייה ומותה עברו עליה בבדידות מזהרת למרות ההילה שאפפה את חייה כתוצאה ממחלת השחפת בה חלתה וממנה סבלה במשך שנים וכמיהתה לאהבה.

אהבתי את עריכת הפונטים השונים המבדילים בין עבר להווה, ספר מקסים שחשף בפני את סיפורה של רחל בשפה יפה מעניינת ונעימה לקריאה.

את סיפור רחל המשוררת, לא מספיק מספרים בביה"ס ואין ספק שהסופרת נאוה מקמל עתיר המקסימה, עשתה חסד עם הדמות של רחל, גיליתי תוך כדי קריאה, כל כך הרבה דברים על חייה של רחל, הייתי כל כך כאובה על הניקור של הסביבה כלפיה והיא היתה דמות כל כך מכילה וסלחנית. יש לי הרבה דברים לשתף אבל בשביל לא לעשות ספוילרים, אומר רק לכו לקרוא ללמוד ולהכיל את הדמויות, תעברו איתם דרך ותגלו שלכול דמות היתה אישיות מיוחדת קשורה יותר או פחות לעלילה, אבל הן סיפור מסגרת כל כך יפה והשפה להתמוגג.

ספר ראשון שקראתי של נאוה קמבל עתיר מה שבטוח הוא לא יהיה האחרון.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן