Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
יד אחות
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 328
תל אביב בסוף העשור השני של שנות האלפיים. חייהן של ארבע נשים שאינן מכירות זו את זו עתידים להצטלב ולהשתנות לבלי הכר. סיגי בת ה-25 עזבה את בית הוריה במושב דתי, מצאה עבודה כמנקה בספרייה ומקווה למצוא בעיר הגדולה אהבת אמת וחיים בעלי משמעות; רגינה הקשישה, תופרת ניצולת שואה, ערירית ונרגנת, שעייפה מהכול וחושבת ששום דבר בחיים כבר לא יכול להפתיע אותה, מתעוררת בשעת בוקר מוקדמת לקול חבטות בדלת דירתה; סווטלנה, שוהה בלתי-חוקית המגדלת את בתה בת החמש, מאסה בחיים שנכפו עליה על ידי מי שהביאו אותה לארץ ומחליטה לעשות מעשה; ואופירה בן-נעים, שמנהלת חנות לבגדים מיד שנייה ברחוב אלנבי, שאותה ירשה מאביה, מצטרפת לסיור מאורגן בתל אביב בעקבות דמויות היסטוריות שמתו טרם זמנן, ומשהו משונה מתחולל בה. אופירה אינה יודעת עדיין שהסיור שמתחיל בביקור בבית ברחוב בוגרשוב 5א' עתיד להתניע מהלך שיחשוף את הקשר שלה לרחל בלובשטיין, היא רחל המשוררת, אשר התגוררה בשנותיה האחרונות בעליית הגג של בית זה. דמותה החידתית של רחל, והסוד הכמוס של לאה כ"ץ, תלמידתה של רחל בבית הספר לנערות עזובות שהוקם בירושלים בתקופת מלחמת העולם הראשונה, מפעפעים באורח פלא אל חייה של אופירה. שלב אחרי שלב תגלה אופירה עד כמה נוכח סיפור חייה המיוסר של רחל בחייה שלה, וטפח אחר טפח ייחשפו אירועים ודמויות מחיי רחל המשוררת ויזכירו לנו את מה שאולי היינו מעדיפים לשכוח. יד אחות הוא סיפור ישראלי מסעיר ומסקרן, שעבר והווה שזורים בו זה בזה. הסופרת האהובה נאוה מקמל-עתיר מפיחה רוח חיים בדמותה של רחל בלובשטיין וטווה עלילה מרוממת לב שכולה שיר הלל להיאחזות בחיים, לכמיהה לאהבה, לכוחם של מעשי חסד ולכוחן של נשים לגאול זו את זו. נאוה מקמל-עתיר, סופרת ומחזאית, כלת פרס זאב לספרות ילדים. ספרה הקודם, אות מאבשלום, היה לרב-מכר ונמכר בלמעלה ממאה אלף עותקים.

אופירה היא רווקה בת 45 שמתגוררת בבניין ישן בדרום תל אביב ומנהלת חנות לבגדים יד שניה שעברה במשפחתה בירושה במשך דורות על דורות.
אופירה מרגישה שלא הצליחה להגשים את עצמה למרות שעוד בצעירותה נחשבה להצלחה גדולה בזכות יופייה וחכמתה הרבה.
בילדותה הסבירה לה דודתה קלרה שהיא נולדה עם "קללת ברכה" מעל ראשה.
אופירה לא מבינה מה הכוונה בקללה הזאת עד שיום אחד היא יוצאת לסיור מודרך ברחובות תל אביב וכשהיא מגיעה לביתה של רחל המשוררת היא חשה שרוחה של רחל קוראת לה ומבקשת להגיד לה משהו.
אופירה לא נרגעת ומחליטה לצאת למסע בעקבות חייה של רחל, היא חורשת את הארץ לאורכה ולרוחבה ועוברת בכל המקומות בהם שהתה רחל בחייה הקצרים והמיוסרים, היא קוראת את שיריה וכתביה, נסחפת אחר חלומותיה ואהבתה הנכזבת עד יומה האחרון למיכאל ברנשטיין.
אופירה מרגישה קירבה לרחל ורואה את עצמה בתוך נפתולי חייה של המשוררת הנודעת, אף היא מבכה את אהבתה הנכזבת לאביגדור, הגבר היחיד שאהבה כל חייה והותיר אותה שבורת לב.

היא מבקשת למצוא את עקבותיה בטרם תאבד לה, לחפשה במקומות שבהם דרכו רגליה כאן בתל אביב. להיכן הלכה כשירדה מהספינה בנמל יפו בבוקר הגשום של דצמבר 1919 מששבה ארצה אחרי שנים? (עמ' 67)

אופירה נעזרת במחקר שלה אודות חייה של רחל בסיגי, בחורה צעירה ודתיה שברחה ממשפחתה והחליטה לפתוח דף חדש בתל אביב.
סיגי מבלה את ימיה כמנקה וכורכת ספרים קרועים בספריה העירונית והיא שמחה להצטרף לאופירה בהתחקות אחר עקבותיה של רחל ומיכאל ואנשי העלייה השניה שהקיפו את חייהם באותם זמנים.
לחייה של סיגי גם נכנסות רגינה, שכנתה הקשישה ניצולת השואה וסאשה, ילדה שאמה ברחה והותירה אותה למשמורת בידי רגינה, בעל כורחה.
סיגי עוזרת לשתיהן ונפשה נקשרת לנפשן.

אנשים לא נכנסים לעולם שלנו סתם כך, סיגי. כל אחד בונה בנו משהו, רק בסוף אנחנו מבינים מה. (עמ' 120)

אופירה וסיגי עוברות טלטלות רבות בחייהן האישיים, כל אחת בדרכה שלה, ובתוך כל זה מסתובבת רוחה של רחל המשוררת ולמה היא רודפת את אופירה?
כל אחת מהנשים בעלילה חיה בבדידות ועוברת חיבוטי נפש עם עצמה, הכי נגעה ללבי דמותה של רחל שלמרות הקסם וההילה שסבבו את חייה היתה אישה מאד בודדה וגלמודה עקב מחלת השחפת שממנה סבלה במשך שנים ושאכלה כל חלקה טובה בגופה השברירי.

זהו ספרה השלישי של הסופרת נאוה מקמל עתיר שאני קוראת (אהבתי מאד את ספריה הקודמים "אות מאבשלום" ו"הנערה במרפסת ממול"), ביד אמן מצליחה הסופרת לרקום סיפורים מהעבר הנוגעים בדמויות מההווה ומותירים את הקורא סקרן ונרגש…מומלץ ביותר לקריאה.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן