Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
צל ועצם
קטגוריה:
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2014
מס' עמודים: 304
האם תוכל נערה אחת לגבור על האופל ולהציל את ארצה ואת אהובה? מאומה לא הכין את אַלינה לקראת היום הגורלי שבו נשלחה לחצות את קפֶל הצל – מדבר חשוך שורץ מפלצות מעופפות אוכלות אדם. אבל כשהשיירה שלה מותקפת וחברה הטוב מאל נפצע אנושות, פורץ מתוכה לפתע כוח כביר שישנה לא רק את עולמה אלא את גורל הממלכה כולה. אלינה נעקרת מכל מה שהכירה ונלקחת לחצר המלכות לעבור הכשרה כבת גרישה, אליטה בעלת כוחות קסם שבראשה עומד האופל המסתורי. הוא מאמין שבעזרת כוחה יוצא הדופן של אלינה הם יוכלו סופסוף להרוס את קפל הצל. כעת צריכה אלינה למצוא דרך לשלוט בכישרונה הפראי ולהשתלב בחייה החדשים בלי מאל לצדה. אבל בעולם המפואר הזה שום דבר אינו כפי שהוא נראה. כשהאיום על הממלכה מתעצם ומשיכתה המסוכנת אל האופל מתגברת, תגלה אלינה סוד שיקרע את לבה – ואת ארצה – לשניים.

האם אתם מהאנשים שמעדיפים לקרוא את הספרים לפני שהם רואים את הספר או הסדרה שמבוססים עליהם?
אני לגמרי כן. ולכן, כש"צל ועצם" יצאה בנטפליקס, התחלתי לקרוא את ספרי טרילוגיית הגרישה – צל ועצם, מצור וסופה וחורבן ותקומה.

מה קורה בכללי: הסדרה מתרחשת בעולם שאינו העולם שלנו – אבל הוא מזכיר אותו. בניגוד למגוון ספרי פנטזיה/מד"ב שיצא לי לקרוא, הגיבורים שלנו מגיעים ממדינה בשם רבקה (Ravka) שמזכירה במאפיינים שלה את המדינות המזרח אירופאיות.  בעולם הזה יש אנשים רגילים, כמונו, ויש את הגרישה – בעלי כוחות קסם. הגרישה נולדים עם הכוחות שלהם, והם מאותרים בתור ילדים ומועברים לבית ספר מיוחד שמאמן אותם להשתמש בכוחות שלהם ובעצם מכווין אותם למקצוע ספציפי. הם מחולקים לשלושה מסדרים שונים: קורפולארקי (העוסקים בגוף האדם, ריפוי וגם ההפך), ארתלארקי (העוסקים ביסודות כדוה"א ) ומטריאליקי (עוסקים בחומר – מהנדסים וכימאים).ברבקה שולטים מלך ומלכה, ויש לה שני צבאות – צבא רגיל וצבא של אנשי גרישה, המונהג ע"י האופל.
רבקה מחולקת למזרח ומערב ע"י הקפל – איזור חשוך ורדוף מפלצות. למרות הסכנה, הצבא משתמש בדרך הזו כדי להעביר ציוד וסחורות שמגיעים מהים.

ומה קורה בספרים עצמם? הגיבורה שלנו, אלינה, היא יתומה שגדלה בבית יתומים וכאשר גדלה מספיק הצטרפה לצבא. היא עדיין נערה ונמצאת עדיין באימון כשרטטת מפות. אחד מהמסעות שהיחידה שלה עוברת בזמן האימון דורש מעבר בקפל, ושם, למרות ההכנות והנסיונות להתגונן, היא וחבריה מותקפים ע"י הוולקרה – המפלצות שבקפל. בניסיון להגן על חברה הטוב מבית היתומים, מאל, פורצים מאלינה כוחות גרישה שהיא לא הייתה מודעת לקיומם לפני כן. היא זמנית שמש – יכולה לשלוט באור. מהר מאוד היא מובאת בפני המלך ועוברת להתגורר בארמון הקטן – מרכז האימונים של הגרישה, שם היא מכירה גרישה נוספים, לומדת להשתמש בכוחות שלה בעזרת מורים מסורים, ומתיידדת עם האופל – המנהיג את צבא הגרישה. האופל מאמין שבעזרת הכוחות של אלינה יהיה אפשר לתקן את הקפל, לסלק את הוולקרה, ולשפר את החיים ברבקה. 

נשמע נפלא, אני יודעת. אבל מכאן מתחילים הטוויסטים 🙂

מה חשבתי?
נהנתי מהקריאה של הסדרה, ולצד זה יש כמה דברים מהותיים שהפריעו לי:
העולם שבנתה לי ברדוגו מקסים ומעניין – אבל קשה להבין אותו. בתחילת הספר יש עמוד קצר שמסביר על הארמיה השניה, צבא הגרישה – ומצאתי את עצמי חוזרת אליו שוב ושוב ושוב במהלך הקריאה של הספר הראשון, כדי לנסות להבין מה התפקיד והיכולות  של האדם שאני קוראת עליו באותו הרגע. בנוסף – כנראה בגלל שאני לא מכירה טוב את תרבות מזרח אירופה – היו מגוון של שמות (של מקומות, מאכלים, ועוד) שהיו לי לא ברורים. מניחה שיש כאלה שזה יפריע להם פחות.
מבחינת הדמויות – הן נחמדות, ואפשר להזדהות איתן פה ושם – אבל לצערי רובן הגדול שטוחות, ולא עוברות תהליכים אמיתיים במהלך הסדרה (ויש להן שלושה ספרים שלמים לעשות את זה).
ולבסוף, העלילה – אלינה והדמויות סביבה עברו חתיכת מסע לאורך הספרים. הוא היה מעניין ורווי בטוויסטים, אבל לפעמים קצת חוזר על עצמו והפתרונות הלכו והפכו לקלים מדי. הספר השלישי הוציא ממני כמה וכמה גלגולי עיניים.

אלה ספרים נחמדים לקרוא ולהנות מהם – רק אל תצפו ליצירות מופת. השמועה אומרת שהרמה של ספרי ההמשך (דואולגיית שישה עורבים – שמתוכה תורגם בינתיים רק הספר הראשון, ודואולוגיית מלך הצלקות – שאין צפי לתרגום שלה) הרבה יותר גבוהה.

קראתם את הסדרה? אשמח לשמוע בתגובות מה חשבתם!

גלי שטרן

מטפחת עציצים, מכורה ללונדון, אוהבת אנשים ותמיד עם ספר ביד (או מקסימום בתיק).

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן