Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
חשומה
קטגוריה:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 285
בחייה של עטרה הכול מסתדר בדיוק כפי שהיא רוצה, ובדרך כלל בדום מתוח: בעל, ילדים, חברת פרסום מצליחה, חברות אהובות, הורים תומכים וגם מיזם חדשני של שידורים חיים שאליו היא מגייסת שותף הרפתקן. את כל אלה היא מביאה עימה מדי שבוע אל ספת הפסיכולוגית, המקום היחיד שבו היא עוצרת רגע כדי לנשום ולהודות בפני מישהו בעולם שאולי - רק אולי - הדברים אינם כפי שהם נראים. אלא שכשחייה מתחילים להתפרק, עטרה מגלה שהכוח שמניע את חייה - החשומה, ה"מה יגידו" - הוא זה שממנו היה עליה להיזהר. במאבקה על המיזם שלה, ועל חייהן של חברותיה, עטרה מוצאת עצמה בסחרור של התמודדויות וגילויים, שנחוצים כדי שתוכל להציל את כל מה שיקר לליבה. בספר מצחיק ומרגש שכתיבתו קולחת ושופעת הומור מציגה סיגל אביטן את הכוח המניע החזק ביותר בעולם: החשומה. זוהי הגיבורה האמיתית של הסיפור והציר שסביבו באמת חג כדור הארץ. סיגל אביטן, אמא לשלושה בנים, יזמית, אסטרטגית, מרצה ואשת תקשורת.

חשומה זו בושה במרוקאית, בושה ערמומית, חמקמקה, כזאת שלובשת את המילים אצילות וצניעות ובלי בושה מתגאה בהישגים שלה.

עטרה כהן היא בעלת חברת תקשורת בשנות הארבעים לחייה, היא גם גרושה תל אביבית (למרות שקשה לה להכניס את הפרט הזה לרזומה שלה) ואם חד הורית לשלושה ילדים.
כל חייה היא היתה שאפתנית, מלאת מוטיבציה ויוזמה ושום דבר לא עמד בדרכה, הדבר היחיד שמעיב על חייה כרגע הוא כיצד היא הולכת להיפרד מהפסיכולוגית שלה סנדרה, לאחר שנים רבות של טיפול.
את חייה מלווה רונית, חברתה הטובה, אותה הכירה בשנות העשרים לחייה כשלמדו שתיהן יחד קורס תסריטאות.
רונית הנקראת גם דמסקי, היא פולניה מבית טוב שבניגוד לעטרה, ממש לא אכפת לה מה אחרים חושבים עליה והיא חיה את חייה ללא גבולות וגם תחת סוד משפחתי אפל.
ויש גם את לוטם, ילדת שמנת אותה הכירה עטרה בשיעור פילאטיס ומאז לא נפרדו דרכן.
כל אחת מהנשים שונה ונמצאת בסטטוס שונה בחיים ויחד הן מהוות צוות של שלוש מוסקטריות בלתי מנוצחות.

הנישואים שלי שרדו פחות מעשור. של דמסקי קצת יותר מארבע.  לוטם, לעומת זאת, נשואה לבועז כבר עשרים שנה. (עמ' 91)

בעוד שהחברה שעטרה הקימה בשתי ידיה קורסת אל מול עיניה והיא מלהטטת בין חייה האישיים והתובעניים לבין שאר הדברים שטורדים את מנוחתה, היא גם צריכה להתמודד עם החשומה של חייה, הבושה והפחד ממה יגידו, מה יגידו הוריה על התנהלות חייה, מה תגיד הסביבה אם העסק שלה יפול? החשומה הזאת שאחראית על כל החלטה חשובה בחיים שלה ובעוד היא חולמת להיות חופשיה ומשוחררת, היא בעצם ממשיכה להיות כבולה תחת פחד הבושה שמניע אותה להמשיך ולצעוד בדרכים שלא עושות אותה מאושרת.
עטרה ממשיכה לתפקד על אוטומט, לנהל את חייה והעסק המתפורר שלה ביד רמה ובשליטה מלאה אבל בדרך לעקוף את הבושה שממנה היא מנסה להמנע, היא נאלצת לבחור בדרכים שרק יכולות להמיט עליה בושה עוד יותר גרועה ולהביא אותה לדרך ללא מוצא.

מה יעלה בגורל העסק ואיך תצליח עטרה לצאת מכל הבלגן שנכנסה אליו בצורה אלגנטית?

הספר  'חשומה' מדבר על גאווה ודעות קדומות, על עדות, זוגיות ומה שביניהן ובעיקר על מה אחרים יגידו.
הזדהתי מאד עם דמותה של עטרה, מצאתי בה הרבה מעצמי וגם אהבתי את דמותה של אמא שלה שתמיד היתה שם במקום הנכון וידעה להגיד את המילה הנכונה כשצריך אותה.
בסופו של דבר כולנו צריכים להתמודד עם החשומה שלנו ועם ה"מה יגידו" שלנו ועטרה תלמד בדרך הקשה שהדרך להמנע מהבושה, רצופה בהרבה מכשולים מביכים.
הספר כתוב בצורה קולחת, משעשעת, הוא מצחיק/עצוב ומשקף המון רגעים מהחיים האמיתיים של כולנו – מומלץ ביותר.

קריאה מהנה,

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. תמי גנון

    ספר מרתק מצחיק חכם וקולח

    1. חגית בן-חור

      מסכימה עם כל מילה 🙂

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן