Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
חרדים
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 327
"בקמן לוכד שוב את הבלגן הנלווה לקיום האנושי... זה חכם ומחלחל, וככל הנראה יגרום לכם לצחוק בקול באותה מידה שיגרום לכם לבכות". הוושינגטון פוסט פשע שמעולם לא התרחש, שודד בנק בפוטנציה שנעלם ושמונה זרים הנלקחים כבני ערובה ומגלים שיש להם הרבה יותר במשותף ממה ששיערו בנפשם.  פרדריק בקמן רוקח תסבוכת עלילתית משעשעת, מפתיעה ומרגשת כפי שרק הוא יודע לעשות. בימים כתיקונם חיפוש דירה אינו משימה הטומנת בחובה סכנת מוות, אבל אל דירה מסוימת, ביום שבו מתקיים בה בית פתוח לקונים פוטנציאליים, מתפרץ שודד בנק כושל ולוקח את הנוכחים כבני ערובה. בשלב כלשהו מתברר לשודד שבני הערובה שלו ממש בעייתיים: הם לא ממושמעים, הם דורשים פיצה, הם חייבים ללכת לשירותים ובאופן כללי הם כנראה בני הערובה הגרועים ביותר שהיה יכול לבקש לעצמו. כל אחד מבני הערובה טעון במטען נפיץ של מרמור, פגיעות, סודות ותשוקות, שרק מחכה לגפרור הנכון. איש מהם לא דומה לדמות שהוא מציגים בפני העולם, וכולם – כולל השודד עצמו – כמהים נואשות ליד שתושט לעזרתם. מחוץ לדירה כוחות שיטור ותקשורת מתחילים לכתר את זירת הפשע, ובעל כורחם מוצאים את עצמם השותפים לגורל חושפים אמיתות מפתיעות שיניעו שרשרת אירועים כל כך לא צפויה, עד שאפילו הם יתקשו בדיעבד לשחזר את מהלך האירועים. בכישרונו הייחודי לחצוב דיאלוגים בטון המדויק והאנושי ביותר, רוקם פרדריק בקמן קו עלילה גאוני ומשבץ בחן תובנות לגבי כוחן הבלתי-נלאה של חברוּת, של מחילה ושל תקווה – הדברים שמצילים אותנו גם בזמנים הכי מעוררי חרדה שיש.

הסיפור מתחיל בשוד. גבר מצטייד בכובע גרב ואקדח נכנס לסניף בנק מקומי ונותן פתק לפקידה הראשונה שנקרתה בדרכו. בפתק הוא ביקש 6500 קרונות. הפקידה מצידה מתחילה לצחוק על השודד ועונה לו שהוא נכנס לסניף בנק ללא מזומנים כך שעם כסף הוא לא יצא מפה.

היא לא ממש מפחדת ממנו, חושבת שהאקדח שלו לא אמיתי ומתקשרת למשטרה.

השודד בורח מהסניף ונקלע למחסה הראשון שמצא בסמוך לבנק, לאחת הדירות. לגמרי במקרה, באותה הדירה היו נוכחים לא מעט אנשים שכן הגיעה אליו מתווכת עם קונים פוטנציאליים והשודד הפתיע את כולם. מפה לשם הם הפכו להיו בני ערובה של השודד.
גם פה הוא לא ממש הצליח להשיג את מבוקשו, המשטרה הצליחה לשחרר את בני הערובה כשהשודד נשאר לבדו בדירה. יריה נשמעה, שלולית דם נקוותה בדירה ואילו השודד נעלם כאילו בלעה אותו האדמה.

המשטרה מתחילה בחקירה, תגבורת לחקירה משטוקהולם בדרך, מישהו מבני הערובה משקר. לא יכול להיות שבלעה אותו האדמה בשעה שהמשטרה כיתרה את הדירה. אבל מי?

דרך החקירה אנחנו מגלים את דמויות המשנה שהיו נוכחים בדירה שאליה הגיע השודד בטעות.
אנחנו מכירים את זארה מנהלת הבנק הסמוך שהיא עשירה אולי בכסף אבל עניה בחברים שיכלו לעטוף אותה. היא הגיעה לדירות שהוצעו למכירה מתוך הרגל וסקרנות לצפות באנשים אחרים שהם לא כמוה.
גם את רו ויוליה אפשר להכיר מעט דרך העלילה, זוג חברות שאחת מהן בהריון והשניה מוצאת סיבה למה לא לקחת כל דירה שהן רואות.
זוג נוסף שבא לדירה הם אנה לנה שהכירה את הקטלוג של איקאה בעל פה ובעלה המסור רוג'ר.
כולם נקלעו לגמרי במקרה לדירה בעקבות מתווכת הזויה שלקחה אותם להתרשם מהדירה בערב השנה החדשה.

הכל לגמרי במקרה אבל קרה. כולם היו בדירה כשגבר קטן קומה עם מסיכה ואקדח נקלע לדירה כשברח משוד הבנק שהסתבך. הסיטואציה מוציאה מכל אחד מבני הערובה את האמוציות שלו וחושפת את הצורך שלהם באהבה ובאמפטיה מהסביבה, כל אחד והחבילה שלו.

אם תרצו לדעת איך בדיוק הסתיימה הסיטואציה של החטיפה ומה קרה לאיש עם כובע הגרב והאקדח? תצטרכו לקרוא בעצמכם.

הספר נע בין צירי הזמן ומספר בהדרגה את שקרה וכן משלב קטעים מחדר החקירות.
אהבתי את הרעיון של הספר ופחות התחברתי לעלילה שלא המריאה מבחינתי למרות שהרגשתי שהיו לא מעט הזדמנויות.
הדמויות לא היו עגולות, לא היו סיפורי רקע, הן היו מסקרנות אבל לא ממש הצלחתי להתחבר או להזדהות עם אף אחת מהן.
הכתיבה של בקמן ייחודית ושנונה, לא פעם עלה החיוך על שפתי אל לצערי זה לא הספיק כדי שאתחבר לגמרי לסיפור.

מאמינה שמי שהתחבר ואהב את ספריו הקודמים של בקמן יהנה גם פה.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן