Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
חקירתו של סרן ארז
סופר/ת:
סוגה:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 268
חיילת המשרתת בבסיס דרומי מאשימה קצין מצטיין באונס. לצורך בירור התלונה מגויס עורך דין צעיר ולא כל כך מצליח, השש להימלט מטרדות היומיום לכמה ימי מילואים של חקירה מרתקת. סרן ארז, הנחקר, הוא בחור זהב בן 24. חומר של רמטכ"ל. הוא נכון לעבור את החקירה ולהוכיח שהמעשה לא היה ולא נברא, כל עוד לא תפריע לשירותו החשוב בצה"ל. ואולם, ככל שחקירת המקרה מתקדמת ומעמיקה מתגלה כי מאחורי המציאות הפשוטה לכאורה מסתתרת אמת מורכבת, רבת־פנים ומתעתעת, שבה אף אחד מן המעורבים אינו מי שסבר שהוא בתחילת הפרשה. החקירה של סרן ארז נהפכת לחקירה של התרבות הישראלית על גווניה השונים, כשהעלילה נודדת בין מגדלי המשרדים הנוצצים ורחובותיה המוזנחים של תל אביב לבין שיכוניה של עיירת הפיתוח אופקים ומגיעה עד מוצב צה"ל בלבנון. חקירתו של סרן ארז הוא מהדורה מחודשת לספרו הראשון של ישי שריד, שיצא לאור לראשונה בשנת 2000 ונקרא במקור "טרף קל". מאז ביסס שריד את מעמדו כאחד מטובי הסופרים בישראל והוציא חמישה ספרים נוספים, שבכל אחד מהם הוא מיישיר מבט חומל אך חד כתער אל תת־גווניה העמוקים והעדינים ביותר של המורכבות הישראלית הייחודית והסבוכה. ישי שריד נולד בתל אביב וחי בה עם משפחתו. הוא עורך דין במקצועו וקצין מודיעין בעברו. מחבר הספרים "לימסול", "גן נעמי", "השלישי", "מפלצת הזיכרון" ו"מנצחת", כולם בהוצאת עם עובד.

חקירתו של סרן ארז

אנו עדים בתקופה האחרונה לתלונות רבות של נשים ונערות בגין פגיעה מינית  ברמה של הטרדה מינית ואונס. כאישה אני מגלה אמפתיה אל מול הנפגעת שצריכה לעבור "אונס שני" של מערכת החקירה המשטרתית ובתי משפט. לא לחינם ישנן רבות שלא מגישות כלל תלונה .

הספר מספר את סיפור חקירתו של סרן ארז קצין מוערך מאד שנועד לגדולות , משרת בלבנון אשר תלונת חיילת  בשם אלמוג המתגוררת באופקים עומדת מולו. לטענתה בעת שירותה בבסיס צאלים, ביקש ממנה סרן ארז להתלוות אליו ברכב הצבאי . עצר בפארק אשכול, שם יצאו מהרכב , הלכו רגלית עד למקום שעין אינה רואה ואז אנס אותה . לאחר מכן הורידה באופקים. מאז מצבה הנפשי מעורער מאד. הוריה לוחצים להעמידו לדין.

החוקר, עו"ד שזה עתה יצא ממשרד עו"ד מבוסס אך יהיר משהו, בעל משרד קטן משלו. פונים אליו מהפרקליטות הצבאית לחקור ולנסות להוריד את סרן ארז מהסיפור כיון שמכוון מעלה בדרגות. קובי חוקר צבאי מתלווה אליו במסע זה . אדם רגיש המטפל גם באחיו , נכה צה"ל המרותק לכסא גלגלים. אט אט הם מבינים כי יש עילה לתביעה. העדויות שהם צוברים מותירות שובל של עניינים נעלמים. סרן ארז אינו מסייע לחקירה. החוקר מגיע אליו ללבנון שוהה בתוך מוצב בטון עד אשר מועיל סרן ארז לקבלו וגם אז לא ממש עונה לשאלותיו. הסיפור חושף את הפן האחר של סרן ארז כמפקד שדואג לחייליו ברמת הפרט והם מצדם מוכנים להעיד לטובתו.

בבדיקת פוליגרף נמצאת אלמוג דוברת אמת. הסיפור מסתעף לו כאשר אלמוג מגיעה לרמת גן לבית בת דודתה כי אינה יכולה לשהות יותר בבית. היא מנסה להתחיל בחיים חדשים ללא הצלחה ממשית.

משרדו של עורך דינו של סרן ארז היה אותו אחד שהחוקר עזבו. הקשרים בצמרת מנסים להסיט את כיוון החקירה ולהוציאו זכאי. כל מי שמעורב בחקירה זו החל את החקירה בפן אחד ובמהלכה מתגלה בפן אחר. יש כאן מעין מבט על החברה הישראלית: מגדלי השן והממון אל מול עיירות הפיתוח והאנשים הפשוטים שאינם יכולים להגן על עצמם.

מה יעלה בסופה של החקירה? כדאי לצלול ולגלות. קריאתו קולחת. מעניין.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן