Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
חצר של ורדים וקוצים
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 432
פֵיירָה בת ה־19 מכירה את היער היטב. כציידת מיומנת המפרנסת את משפחתה, היא יודעת מה מותר ומה אסור לעשות באזורים הפראיים. כל זה משתנה כשהיא הורגת זאב ביערות, ויצור מבעית תובע תגמול על החיים שקיפחה: הוא דורש את חייה שלה. פיירה נגררת ללא יכולת להתנגד לארץ קסומה ובוגדנית, ולמרבה האימה מגלה שהשובה שלה הוא טַמְלין, אחד מבני הפיות הקטלניים ביותר ששלטו בעבר בעולמה. בעוד פיירה מתאקלמת בביתה החדש, רגשותיה כלפי טמלין משתנים מעֹוינּות קרה כקרח לתשוקה לוהטת, שממוססת את כל השקרים ששמעה על אודות הפיות. לפתע נראה שבילוי שארית חייה בארץ הפיות אינו נוראי כל כך. ואולם ביתה החדש של פיירה נתון בסכנה. צל עתיק ומרושע מאיים להשתלט על הארץ ועל יושביה. נראה שטמלין מבקש להרחיק את בת האנוש מהסכנה בכל מחיר, אבל פיירה יודעת שרק היא תוכל למצוא דרך לעצור את האופל, בטרם בן הפיות ועולמו יֹאבדו לעד. שרה ג'יי מאס היא סופרת נוער אמריקנית. את 'כס הזכוכית', סדרת רבי־המכר הראשונה שלה, החלה לכתוב כשהייתה בת 16. הסדרה השנייה שכתבה, שנפתחת בספר חצר של ורדים וקוצים, התקבלה גם היא בהתלהבות עצומה ברחבי העולם, תורגמה לשפות רבות וספריה היו לרבי־מכר. "אי אפשר להפסיק לקרוא." (יו־אס־איי טודיי) "מתח, רומנטיקה, תככים ופעולה. את הספר הזה אסור להחמיץ!" (האפינגטון פוסט)

פיירה היא בת למשפחה שפעם הייתה עשירה אך איבדה את נכסיה ואת מעמדה. היא גרה בבקתה עם אבא שלה ושתי אחיותה ומשתדלת לעשות כל שהיא יכולה כדי לעזור לפרנס את משפחתה. יום אחד, בזמן שהיא יוצאת לצוד ביער, היא נתקלת בזאב ענק ומצליחה להרוג אותו. היא חושבת שהתמזל מזלה, אבל למעשה ההפך הוא הנכון. כשזאב ענק אחר מופיע בביתה, פיירה מבינה שהיא עברה על חוקי הפיות ועכשיו היא צריכה לוותר על הכל ולעזוב. נגזר עליה לחיות את שארית חייה בממלכת הפיות כתשלום על כך שהרגה פיי נעלה ללא התגרות.

פיירה מתקשה לעזוב את משפחתה, שלא תוכל לשרוד בלי הפרנסה שהיא מביאה הביתה. היא מתקשה לעזוב את החיים שלה, גם אם לא היו הטובים ביותר. היא לא רוצה לחיות בין הפיות, שלמרות השלום ששורר בין בני האדם לביניהן, הן יצורים אכזריים ואי אפשר לסמוך עליהן.

האם תצליח אי פעם להשתחרר מהחוק שכולא אותה? ומה, למען ה׳, יש לה לעשות 24/7 עכשיו כשהיא לא חייבת לדאוג למשפחתה?

 

את הספר הזה אני רואה בטיקטוק כבר לפחות שנה. יש סביבו הייפ רציני וניסיתי מאוד לבוא בלי ציפיות. אז מצד אחד, הוא ענה על הציפיות שלי, מצד שני גם התאכזבתי ממנו.

מאוד אהבתי את ההתחלה. למרות שזה ריטלינג של היפה והחיה הסופרת לא נפלה פה לבנייה אחד על אחד. אהבתי את סיפור הרקע של המשפחה, את זה שיש מערכת יחסים מורכבת בתוך המשפחה.

ואז מהרגע שמתחיל האקשן הדמות הראשית שלנו נהייתה בילתי ברמה הכי גבוהה. היא לא עקבית, היא אימפולסיבית אבל לא בקטע מחמיא (אני יודעת שאני לא צריכה להגיד את זה אבל אני אגיד את זה בכל זאת ולעזאזל עם ההשלכות אני ממילא לא באמת אוהבת את עצמי כנראה- זה הווייב). בגדול דמות בלתי נסבלת. היא הזכירה לי מאוד את קליירי של קסנדרה קלייר, שגם אותה אני ממש לא אוהבת.

ככה עובר לו חצי ספר, אני לא אגיד מה שם עוד קרה שם כי ספויילרים וכו׳, אבל נגיד שאם הייתי אמורה להתאהב במישהו מהדמויות זה לא קרה.

ואז ה150 עמודים האחרונים היו נהדרים! אקשן ברמה גבוהה, טוויסטים, עלילה מתפתחת. עדיין לא הייתה בהכרח סיבה לכל דבר (שלי אישית קצת מפריע, אני אוהבת שיש היגיון לדברים שקורים) אבל כשקראתי את הסוף פחות או יותר הבנתי למה התכוון המשורר.

ה150 עמודים האלה מספיק טובים כדי לכפר, לדעתי, על כל מה שלא קורה שם מעמוד 100 ועד עמ׳ 300 בערך.
חשוב לי מאוד להגיד שאני לא צורכת ספרי רומנטיקה. כן, אני אוהבת שיש עלילה שיש בה גם לאב אינטרסט, אבל אני לא קוראת רומנים בהגדרה. אולי בגלל זה היה לי קשה קצת עם החלק הזה של הספר, כי במקום לגרום לי לחייך ולהתאהב, סתם התעצבנתי.

בספר אין יותר מידי תיאורי מין (יש, אני פשוט דילגתי) והרוב זה מחשבות של מישהי ש… אה… מאוד רוצה מישהו. מה שכן, יש שם מערכת יחסים די בעייתית. קצת כעסתי על פיירה שחצי ספר היא כועסת על זה שהיא לא יכולה לחזור הביתה אבל בסוף הספר כשהיא מתחילה לגלות כל מיני דברים היא כולה כזה לא אכפת לי תעשו בי מה שבא לכם. זאת לא אהבה בעייני ואני חושבת שזאת הסיבה, מעל לכל העניין של הוא והיא, שלא הייתי ממליצה לנוער לקרוא את הספר.

בהסתמך על החוויה הכללית של כל הספר, אני כן נהנתי. אני מחכה אפילו לראות מה יקרה הלאה, כי הסופרת כן זרעה נקודות קטנות שכנראה יתפתחו בספר הבא ואני ממש סקרנית לראות מה יקרה הלאה.

אני אסכם ואגיד שלי זה הרגיש כמו קסנדרה קלייר פוגשת את הולי בלק.
מי שקורא, בואו לדבר איתי על זה.

עדן עבודי

עדן, אמא לשלוש נסיכות תולעת ספרים בין הבישולים והכביסות. מלמדת את בנותיי שספרים הם מסע של חלומות, תקווה, מנגינה ואהבה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן