Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
חנות הספרים
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 296
בעיירה קטנה ומוקפת מרחבים ירוקים באוסטרליה מתגורר טום הופ. הוא חוואי כבן שלושים, והוא שבור לב. טרודי אשתו קמה ועזבה אותו בוקר אחד בלי לספק הסבר מניח את הדעת. טום קיווה וחיכה, וכשחזרה טרודי לבסוף, כשהיא הרה מגבר אחר, שתק. זו היתה שתיקה שטמנה בחובה החלטה: הם יגדלו יחד את הרך הנולד. אלא ששנים ספורות לאחר הלידה טרודי תעזוב שוב, הפעם לתמיד, ותיקח עמה את פיטר הקטן. עולמו של טום ייחרב עליו. כעבור כמה חודשים תגיע לעיירה האנה בייבל, אישה חכמה וסוערת, מלאת חיים אבל גם בעלת סוד נורא שהיא אינה מוכנה לדבר עליו: הרגע הקצר שלאחריו חייה השתנו ללא הכר, שבעקבותיו חצתה עולם שלם רק על מנת לברוח ממנו. לאט לאט, בסבלנות אין קץ ומתוך חשש גדול ילכו ויתקרבו שתי הנפשות הפצועות, יתנחמו ויתאהבו. האנה תקים את "חנות הספרים של שבורי הלב" שעליה חלמה עוד בהונגריה, ובאמצעות הסיפורים יסללו השניים דרך זה לעולמו של זה, עד לרגע מכונן אחד שיהפוך עליהם את עולמם. שוב. חנות הספרים של שבורי הלב הוא ספר כובש על זיכרון ועל שכחה, על כוחם של החיים ועל עוצמתו הערמומית של המוות. רוברט הילמן האוסטרלי הוא סופר עטור פרסים ושבחים. חנות הספרים של שבורי הלב הוא ספרו הראשון המתורגם לעברית.
בזכות ההטבה שקיבלנו בקבוצה "פרלמנט הספרים The Books Parliament" מאייקאסט העניקו לנו 15 שעות האזנה בחוה"מ פסח. אני מימשתי והאזנתי לספר הבא.
איך מתקנים לב שבור?! אנשים שמצליחים להתאהב "עד הסוף" הם גם עלולים להתרסק שלבם נשבר.
הסיפור מספר את סיפורו העצוב של טום הופ, טום הוא גבר שנפגע מאהבה נכזבת אבל, עדיין מלא בתקווה שהמזל יאיר לו פנים. טום הוא גבר חזק פיזית, איש עבודה עם ידי זהב, איש מסור חווי מוצלח ואהוב גר בעיירה אוסטרלית קטנה מוקפת מרחבים וגבעות ירוקים הוא נשוי לטורדי ומאוהב בה עד ככלות נפשו אשתו משחקת בליבו אבל, הוא נלחם בקיים ונאמן לה גם שיום אחד היא נעלמת הוא מחכה לבואה הוא בטוח בכל ליבו שהיא תחזור אליו. וביום כשהיא חוזרת האיחוד בניהם מרגש התקווה הגדולה שהאמין בה בכל ליבו כמעט מתממשת רק שטרודי מספרת לטום שהיא הרה מגבר אחר. טום מכיל את אשתו האהובה ואת העובר שהיא נושאת עימה. ולמרות הבגידה וההשפלה וכשבנה פיטר נולד, טום מקבל אותו באהבה אין סופית כאילו היה בנו שלו.
טרודי לא בדיוק בריאה בנפשה ומחפשת את מקומה, היא לא מוצאת את מנוחה עם טום ושוב מחליטה לעזוב הכל ולחזור שתמצא את הדרך ומשאירה לטום לגדל את פיטר, טום מגדל את הילד במסירות ואהבה גדולה החיבור בניהם מיוחד. שטרודי חוזרת היא דורשת את בנה פיטר ומבטיחה שמצאה מקום ראוי לה ולבנה בכנסיה של הכומר, טום שבור לב ידיו כבלות ואין ביכולתו לעשות שום דבר ונפרד מפיטר.
במהלך חודשי העצב ויגון לאישה שנטשה ובנה שהיה קשור אליו הוא מחפש תכלית לחיים כי, החיים ממשיכים. טום מגלה חנות ספרים חדשה בעיירה שמושכת את תשומת ליבו. אנשי העיירה יודעים לספר לטום על בעלת החנות האנה לייבל, שהיא יהודיה שהיגרה מהונגריה והיא קצת מוזרה וממליצים לו להתרחק ממנה כמו מאש אבל, לאור מה שטום חווה שום "אש" לא תרתיע אותו ועל כן זה יוצר בו סקרנות. בביקור סתמי בסיפריה האנה מבקשת את עזרתו המקצועית בהתקנת מדפים עבורה בחנות הספרים.
בחנות הספרים לשבורי הלב, מסתירה האנה סיפור חיים לא פשוט של אובדן נורא שלאורך הקריאה מגלים רבדים של שכול. כל אחד מדמויות, טום והאנה שחוו אהבות קשות מפחדים להיפתח ולבטוח אחד בשני ודווקא מהמצוקה הפנימית והנפשית של כל אחד מהם, הם מצליחים למצוא נחמה. האנה יודעת להחמיא לגבר וטום מצידו היה זקוק לחיזוקים חיוביים דברים שבתפיסתו היו רגילים ובעיניה היו מרגשים במיוחד. בהתחלה הוא סלד מדיברי החנופה ואחר כך הבין שזה גורם לה עונג ולמד להנות מכך.
אומרים שניגודים נמשכים אבל, זה סתם מיתוס, כבר בתחילת הקשר ברור שטום והאנה לא נועדו להיות יחד אבל נסיבות האירועים חיברו בין השתיים. הרגשתי שאפילו לסופר הילמן, היה קשה החיבור בכתיבת הדמויות הכל הרגיש מאולץ ובכוח, לא זרם ולא היה טבעי בכלל. הדמויות לא הצליחו לגעת אחד בשני, לא שכנעו אותי כקוראת שזה יכול להתממש, גם אם כן זה לא יחזיק מעמד לאורך זמן. הרגשתי פספוס של הספר שאיבד אותי מחוסר נאמנות של הכתיבה וחבל.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן