Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
חנות הספרים האחרונה בלונדון
קטגוריה:
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 303
גרייס בנט חלמה תמיד לעזוב את כפר הולדתה ולעבור לגור בלונדון, והנה סוף סוף חלומה מתגשם. אולם החיים בעיר הגדולה ערב מלחמת העולם השנייה קשים משחשבה. ניסיונותיה למצוא עבודה כמוכרת בחנות כולבו גדולה כושלים, וגרייס - שמעולם לא אהבה במיוחד לקרוא - נאלצת להתחיל לעבוד בפרימרוז היל, חנות ספרים קטנה ומאובקת, לצידו של הבעלים, גבר שתקן וזועף שמתעקש שאינו זקוק לה כלל. גרייס לא מוותרת, מפשילה שרוולים ומתחילה להשליט סדר בחנות ולחשוף את האוצרות החבויים בה, ואט אט קסמם של הספרים - ושל לקוח אחד נאה - כובשים את ליבה. היא מתאהבת בקריאה ולומדת ללכת לאיבוד בעולמות הרבים הטמונים בין מדפיה של החנות. כשהמלחמה פורצת, החיים בלונדון נעשים קשים עוד יותר. לצד העוני והמחסור תושבי העיר נאלצים להתמודד עם הבליץ, ההפצצות הליליות של חיל האוויר הגרמני על בירת אנגליה. מתקפה קטלנית אחת מותירה את רוב חנויות הספרים בלונדון בחורבות, אך באורח נס פרימרוז היל שורדת את ההפצצה והופכת למעין מפלט עבור אנשי הקהילה, שמתכנסים לשמוע את גרייס קוראת באוזניהם ספרים.

משפחתה של גרייס מתה והיא משארה לחיות עם דודתה המרשעת, בית המשפחה כבר לא היה ברשותה.

לחיות עם הדודה לא היתה אופציה וכן גרייס וויו, חברתה הטובה בחרו להוציא את החלום אל הפועל ולעבור לגור בלונדון.
שתיהן הגיעו עם מזוודה קטנה ברכבת הישר לביתה של החברה הכי טובה של אימה המנוחה, היא הבטיחה לעזור להם. גברת ותרפורד קיבלה אותן בזרועות פתוחות ואפילו עזרה להן למצוא עבודה. גרייס התחילה לעבוד אצל מר אוונס, היתה לו חנות ספרים.

בהתחלה מר אוונס לא הסביר לה פנים, האמת היתה שהוא לא ממש רצה עובדת בחנות הספרים שלו. לא רק שהיה קשה לגרייס להתמודד עם העבודה החדשה, היא נאלצה להתמודד עם הסביבה החדשה, החיים החדשים בלונדון ועם המלחמה שבדיוק פרצה.

השנה היא 1939, גרמניה הכריזה מלחמה על פולין, אנגליה היתה גם היא בסכנה וגם היא נגררה בעל כורכה למלחמה. הרחובות היום שוממים עם רדת החשיכה, אטמו את חלונות הראווה, האפילו את החלונות, פינו את הילדים למקומות מרוחקים, גייסו חיילים והכינו מקלטים. האוירה היתה קשה מסביב ,חבל שכך קרה שכן גרייס וויו בדיוק הגשימו את חלומן לעבור לעיר הגדולה ולהתפתח כל אחת בדרכה שלה.

לגרייס לא היה כל קשר לספרים, היא בקושי קראה ספרים בחייה. האופציה לעבוד בחנות הספרים קסמה לה שכן לא היה בידה מכתב המלצה והיא נזקקה לפרוטקציה של גברת ותרפורד. כשהתחילה לעבוד בחנות הספרים לא היה לה מושג לאיזה עולם היא נכנסת… היא לא ידעה שתתאהב ולא רק בספרים.

בהתחלה הסיכום עם בעל החנות היה שהיא תעבוד שם רק לתקופה של חצי שנה. היא שנאה את העבודה, לא ממש אהבה לקרוא ספרים, מר אוונס היה צנונית ועשה לה טובה שדיבר איתה אבל גרייס הצליחה לעשות מהלייון לימונדה. היא ניקתה וסידרה את החנות, כל הספרים סודרו לפי הסוגות, היא הוסיפה שלטים ופינות ישיבה נעימות, היא התיידדה עם הלקוחות, היא עשתה מהפך.

הימים היו ימי מלחמה בלונדון. גרייס וויו לא חוו את לונדון כפי שחלמו. היו האפלות, היו אזעקות, היו הפצצות, היה קיצוב וחוסר במוצרי מזון, הגברים גוייסו למלחמה, המצב היה לא פשוט.
הספר לגמרי הצליח להעביר לי את התחשות הקשות של תושבי לונדון באותה תקופה. את הפחד להפגע מפצצה, את השיבוש באורחות החיים, את התסכול מאיך שהחיים השתנו ומדאגה לחיי אדם.

גרייס נאלצה להתמודד עם הגרמנים, עם הדאגה לגברת ותרפורד, עם הגעגועים לחברתה שעזבה את לונדון והתנדבה ועם הערגה לג'ורג' הנאה שרק הכירה וכבר נאלץ לצאת למלחמה.

ממליצה לכם לקרוא את הספר ולגלות איך גרייס שרדה את המלחמה ומה עלה בגורלה.

ספר מקסים, מעט איטי אבל לגמרי הצליח להעביר לי את האוירה של לונדון המופצצת ואת כל מה שנאלצו התושבים שלה לעבור.
הכתיבה מזמינה ונעימה, גרייס דמות מעניינת ומלאה ואני לגמרי נהנתי לקרוא על התפקיד של הספרים המלחמה ועל קלאסיקות ששולבו בעלילה.

נהנתי מקריאה הספר אך לצערי לא ממש עד הסוף. לא הצלחתי להתחבר לעומק ולהתרגש ממנו למרות שנושא הספרים קרוב לליבי ולמרות שאני אוהבת לקרוא על התקופה. אין לי משהו מסויים להצביע עליו, אולי הקסם לא פעל הפעם…

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן