Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
חי בסרט יווני
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 182
"חי בסרט יווני" מאת שלמה בורלא בהוצאת "מדיה 10" מספר את סיפורו של האיש שעשה בית ספר לחיים בשפה קלילה, אמיצה וכנה. האירועים שעיצבו את חייו והתובנות שלו, שכולנו יכולים ללמוד מהן. הספר בנוי מקובץ פרקים אוטוביוגרפיים חושפניים ומפתיעים לצד פרקים של מודעות עצמית, מסות תיאורטיות בהתפתחות אישית ומודעות ברוח הניו אייג' הכוללים גם כלים ותובנות לחיים. תובנות שמסבירות כיצד אפשר לעבור מילד שמן, דחוי ונכשל למבוגר מצליח בשימוש בכלים אותם הוא ממליץ בספרו. הוא מראה שאפשר להיות מאושרים גם כשנדמה שהחיים פחות מחייכים אלינו ומפילים אותנו שוב ושוב לתהום עמוקה, שקשה לראות ממנה את האור. בספר זה מגולל המחבר את סיפור חייו. זהו סיפור חיים מאוד לא שגרתי בו שזורות כחוט השני תובנות שהגיע אליהן לאורך חייו מניסיונו המקצועי ומחוויותיו האישיות. דרך החתחתים שעבר בילדותו ובנעוריו שזיכו אותו בכינויים כמו "חתול רחוב" או "החתול בעל תשע הנשמות" ואשר שרד אותה. ההשתלמויות, הלימודים שלמד על צמיחה אישית וההתפתחות המקצועית שלו אשר  הפכו אותו למומחה בנפש האדם ובהתנהגותו. בספר חלקים אוטוביוגרפיים בהם משובצים מאמרים תיאורטיים קצרים בעלי תובנות שפותחות בפני הקורא פתח למודעות, להתפתחות ולצמיחה אישית.

הספר "חי בסרט יווני" מתאר את סיפור חייו האישי של הסופר שלמה בורלא.
שלמה בורלא הוא יועץ ארגוני, מורה דרך ומנחה קבוצות.
הספר משלב תובנות של בורלא מנסיונו המקצועי ומהחוויות שחווה במהלך חייו.

הסיפור מתחיל בתקופת מלחמת העולם השניה, משה, אביו של שלמה, הוא פרטיזן יווני שנלחם נגד הגרמנים הנאצים הפולשים ליוון  ומטרתם לאסוף יהודים ולהסיע אותם ברכבות למחנות בפולין ולהשמידם.
משה ומשפחתו מחליטים לברוח מסלוניקי אל עבר ההרים, הם עוברים תלאות רבות ולבסוף עולים לישראל ואביו של שלמה מוצא עבודה כחרט מומחה בחיפה והוא גם חבר פעיל במפלגה הקומוניסטית.
משה היה איש קשה יום, הוא היה אב אלים, מכה וכועס רוב הזמן.
שלמה מדחיק את הזיכרונות האלה ממוחו ולא ממש זוכר את עצמו כילד מוכה.

גם כיום, כשאני אומר את המילה אבא או שומע שירים על אבא, משהו בתוכי עמוק מתחיל לנוע באי נוחות ובגעגוע גם יחד, ביטוי מובהק ליחסי אליו-יחס אמביוולנטי של פחד והערצה בעת ובעונה אחת (עמ' 12)

כשהיה שלמה בן עשר, התאהב אביו באישה רוסיה מנשר ועזב איתה את הארץ כדי לחיות בברה"מ הקומוניסטית.
בצעירותה, היתה אמו מטילדה אישה יפה, דעתנית ואמיצה והשתייכה לארגון הפרטיזנים היוונים בתקופת מלחמת העולם השניה.
כשעלתה לארץ עם בני משפחתה, עבדה מטילדה כאחות בבית חולים לשחפת, והיו לה מחזרים רבים.
היא פגשה את משה בגיל שלושים וארבע לערב אחד בלבד במהלכו נכנסה להריון וגידלה את שלמה לבד ורק כשהיה שלמה בן שנה וחצי הסכים אביו תחת לחץ משפחתי להתחתן איתה.

המטילדה של משה היתה אישה שמנה, כנועה, עם ביטחון עצמי שאין נמוך ממנו. (עמ' 27)

וכך גדל שלמה כבן יחיד עם אמא חרדתית בעלת נתינה אינסופית אבל חסרת אהבה רגשית, לא מחבקת או מביעה רגש ואב מכה ואלים.
הוא מתאר את ילדותו במושבה הגרמנית בחיפה, והיותו ילד שמן וסורר בעל קשיים בלימודים.
בגיל 12 הוא עבר ללמוד ולגור בקיבוץ כילד חוץ ועבר התעללות קשה מצד ילדי הקיבוץ (בקטע הזה בספר כבר נשברתי ולא יכולתי לעצור את הדמעות) אך למרות הקשיים הוא גם מוצא הרבה דברים טובים ורגעים קסומים שגרמו לתקופת התבגרותו בקיבוץ להיות שמחה ומרגשת.
בגיל ארבע עשרה שלמה מקבל משפחה מאמצת בקיבוץ שעוזרת לו להתייצב ולעצב את אישיותו.
שלמה עובר תהפוכות וטלטלות רבות בחייו, הוא מתפרע, גונב והולך על הקצה עד שהוא הופך לבן אדם שהוא היום, איש שעוסק בנתינה, בשירות אנשים, בתרומת כספים ובמתן סדנאות.

סיפור חייו הגלוי לב של שלמה מלווה בעצות לחיים בנושאים שונים הקשורים לשליטה ברגשות, אסרטיביות, שינוי וקבלה עצמית, חשיבה חיובית ופרגון וכו'.
הספר "חי בסרט יווני" כתוב בצורה קולחת וקלה להזדהות, התרגשתי, דמעתי, צחקתי ולקחתי לעצמי עצות מלוות חיים מהספר הנפלא והמעצים הזה.
מומלץ בחום.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן