Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
חיפושית הזהב של מיס בנסון
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 356
רג'רי מעולם לא היתה מה שמכונה "חביבת הגברים". מצד שני, היא גם לא היתה חביבה במיוחד על נשים. בגיל 47, כל בוקר שלה נראה בדיוק כמו קודמו: היא תלמד כמה שעות בבית הספר ובערב תחזור לבית אפרורי וריק. אבל יום אחד, בעקבות מקרה שאולי נראה פעוט, מגיעה מרג'רי לנקודת שבירה. היא אינה יכולה עוד, ועל כן היא נוטשת במפתיע את בית הספר, תוך שהיא חומסת זוג נעליים שאינו שלה, פונה עורף לקיום הזעיר של חייה ויוצאת להגשים חלום ילדות עתיק: לנסוע לצד השני של העולם, לקלדוניה החדשה, כדי לחפש שם חיפושית מוזהבת שאולי קיימת ואולי לא. השנה היא 1950. אף אישה לא נוסעת לבדה מבריטניה לקלדוניה החדשה, ודאי לא למשימה מדעית מטעם עצמה, ומרג'רי מבינה שהיא זקוקה לבת לוויה. היא מפרסמת מודעה, מראיינת מועמדים ובסופו של דבר מוצאת את עצמה דווקא עם האישה האחרונה עלי אדמות שתתאים למסע שכזה: איניד פריטי הצעירונת, על חליפותיה הוורודות, הבלונד המתנפנף ושגיאות הכתיב האיומות. יחד, ימצאו עצמן השתיים בהרפתקה חוצת ימים ויבשות, כזו שעולה על כל דמיון וגם על העצבים, אשר תביא לחייהן משהו שאף אחת מהן לא ציפתה לו: חברות אמת. חיפושית הזהב של מיס בנסון הוא ספר מקסים ומלהיב על השינוי הגדול שמצפה לכולנו, אם רק נשכיל לצאת לדרך דווקא כשנראה שכל האפשרויות מוצו עד תום. ספרה של רייצ'ל ג'ויס הפך לרב-מכר מיד עם צאתו לאור, זכה לביקורות משבחות ונמכר לתרגום למדינות רבות.

תכירו את מרג'רי. היא כבר בת 47, מלמדת בבית הספר, אין לה ממש סבלנות לילדים, אין לה ממש חברים או משפחה, די נמאס לה מהחיים שלה.

יום אחד בהחלטה של רגע, היא עוברת על חוקי בית הספר ומחליטה שהיא יוצאת לדרך חדשה. היא מגיעה למסקנה שעכשיו או לעולם לא, היא מחליטה לצאת למסע של חייה מעבר לים לקלדוניה החדשה כדי לחפש את חיפושית הזהב שקראה עליה כל כך הרבה.

היא מוכרת את כל מה שיכלה למכור, מוצאת לה בת לוויה שתעבור איתה את המסע (אחרי הכל היא אישה ב 1950 ולא מקובל שאישה תסע לבד), כך היא מכירה את איניד פריטי הצבעונית והמיוחדת. לשתיהן לא היה מושג איך יסבלו האחת את השניה ומה הן יעברו במסע שלהן. איניד היתה התפשרות עבור מרג'רי, היא לגמרי לא כוס התה שלה.

המסע לקלדוניה החדשה ארוך ולא פשוט. הזמן הזה הן מתרגלות האחת לשניה, לומדות להכיר, ומתקרבות. למרג'רי יש חלום למצוא את החיפושית המיוחדת ומסתבר שגם לבת הלוויה שלה יש חלום, להיות אמא.

מה יקרה להן במסע והאם יגשימו את החלומות שלהן? הכל בספר שלפניכם.

מודה שקראתי ביקורות על הספר חיוביות וחיוביות פחות. השתדלתי להגיע נקיה וזרמתי עם העלילה. מודה שהיו רגעים בעלילה שפחות עיניינו אותי אבל מה שגבר על הכל היה סיפור החברות והמסירות של השתיים שהעלה לא פעם חיוך על פני ואפילו ריגש אותי בסוף.

אהבתי את הסיפור על הבחור שמאיים עליהן בנקודות מסויימות במסע שלהן, זה הוסיף מעט מתח ועיניין. אהבתי ששולב סיפור נוסף במקביל, אמנם קטן אבל גם הוא הוסיף עיניין. הדמות של איניד היתה מעניינת ועגולה ונהנתי לקרוא על החיבור שלה למרג'רי ששונה ממנה מאה שמונים מעלות.

זהו סיפור על מסע עצמי להגשמה עצמית שהסתיים בדרך מעט שונה. זהו סיפור על דבקות במטרה ובעיקר על חברות אמת שנדיר למצוא.

יש לנו הרבה חברים אבל את חברי האמת שלנו אפשר לספור על יד אחת אם בכלל. אז אם יש לכם כזה, חבר אמת, תחבקו אותו ותוקירו אותו, הוא לא מובן מאיליו.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. צביה

    אני מאד אהבתי את הספר, למרות כשלים קטנים פה ושם(אולי בתרגום). הדמויות מהלכות איתי עדיין למרות שסיימתי אותו לפני יותר משבועיים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן