Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
חיי השקר של המבוגרים
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 315
שנתיים לפני שעזב את הבית אמר אבי לאמי שאני מכוערת מאוד" – כך, במשפט מצליף, נפתח הרומאן העז של אלנה פרנטה, מחברת 'החברה הגאונה'. מכאן מתחיל להתגלגל כדור־השלג המחולל את כל הספר, ומוליך אותנו מן המשפט האגבי הנפלט לאב – משפט שהופך את כל עולמה של בתו בת ה־12 – ועד לצונאמי העתידי של התפרקות המשפחה ושל השנים הכואבות שבעקבותיה, שנים שבהן תהפוך ג'ובנה, המספרת, מילדה חבוקה בחיק משפחתה לנערה בוגרת מפוכחת, ובהן יתחלפו תדיר תשובותיה לשאלה: מה אני ואיזה אדם אני יכולה להיות. עד לאותו רגע היתה ג'ובנה ילדת שמנת, בת להורים אינטלקטואלים ממרומי נפולי העילית המעודנת, המעריצה את אביה, שהעניק לה רק אישורים וחיזוקים. האמירה הטראומטית שלו מציתה בה אובססיה לפגוש את דודתה המוחרמת ויטוריה, שאליה השווה אותה האב. בהשראת דודתה, שמתגוררת בתחתית התחתיות של נפולי, נסחפת ג'ובנה לחשוף את הצביעויות, השקרים והבגידות בחיי המבוגרים. מבטה החדש מסעיר בה מערבולת של שקרים ופנטזיות ודוחף אותה לפעולות מערערות־סדרים. לאורך השנים הללו מלווה את אירועי הספר צמיד ממיט־אסונות שעובר במשפחה בדרכים עקלקלות, האם תוכל ג'ובנה לשמוט את הצמיד הזה מחייה? פרנטה הצליחה לברוא כאן לא רק סיפור מהפנט וממכר, אלא עולם שלם שלתוכו היא יוצקת, באינטליגנציה רגשית עילאית, מצבים נפשיים גועשים.

 

ג'ובאנה בתחילת שנות העשרה שלה גרה עם שני הוריה בנאפולי שבאיטליה. יום אחד חרב עליה עולמה כשהיא שומעת את אביה אומר לאימה בכעס שג'ובאנה מתחילה להיות יותר ויותר דומה לאחותו, הכבשה השחורה של המשפחה. מאחר וג'ובאנה לא ממש זכתה להכיר את דודתה, היא מנסה למצוא תמונות ורמזים על הדודה, היא חייבת להבין מדוע השווה בניהן, היא נעלבה ממנו. מדוע הוא חושב שהיא מכוערת? למה הוא משווה אותה לזו שכולם אוהבים לשנוא?

ג'ובאנה לא מרפה, אביה מתנצל ואפילו מסכים שהיא תפגש עם דודתה. הוא חשב שהוא יספק את הסקרנות שלה והסיפור יסתיים, אבל מסתבר שהוא רק חשב. ג'ובאנה למדה להכיר את ויטוריה על צדדיה הטובים והרעים כאחד, היא נמשכת לדמותה ובעיקר סקרנית. דרכה היא לומדת על העבר של אביה, על העבר של המשפחה ועל הרבה סודות שהיו חבויים ומושתקים במשפחה. היא לאט לאט מגלה שהחיים של משפחתה הם בהחלט לא כפי שהם נראים.

למרות שהיא נמשכה למפגשים עם דודתה, ושהיא סיקרנה אותה, לבסוף דודתה העיקה עליה והקשר בניהן, האופי והדיבור של דודתה גרמו לג'ובאנה לרצות להתרחק, לנתק את הקשר. זה קרה במקביל להתערערות היחסים בין הורי של ג'ובאנה, אביה עזב לבסוף את הבית.

מכאן ואילך הכל הידרדר. היא חיה עם אימה שהתקשתה להתמודד עם הפרידה, היא התרחקה מהחברות שלה, הידרדרה בלימודים, היא היתה לבדה. התקופה הזו היתה קשה עבורה גם מעצם היותה קשה וגם בשל העובדה שג'ובאנה היתה בעיצומו של גיל ההתבגרות שבו הכל קשה ומסובך. הדימוי העצמי, הפחד והרצון להצליח, קשרים עם בני המין השני ומה לא. הסיפר עוסק בהתבגרות של ג'ובאנה. בתהליך שהיא עברה מילדה לנערה, בפרידה של הוריה, בדרך שלה לעצמאות ובקבלה שלה את מי שהיא.

הסיפור כמובן שממשיך ומתפתח, אבל מה שקורה בנאפולי, נשאר בנאפולי ובשביל לגלות תצטרכו לקרוא בעצמכם.
הספר נקרא באיטיות, הוא מעט כבד אבל פרנטה יודעת את העבודה והרגשתי שלמרות הכל קראתי אותו בשקיקה ובמהירות. הרגשתי איתם שם בנאפולי, אהבתי את תיאורי האוירה האותנטיים מהשמות של הגיבורים, הפיאצות, תיאורי הרחובות והחיים שם בנאפולי.
מומלץ בעיקר לאוהבי פרטנה!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן