Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
חיי השקר של המבוגרים
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 315
"שנתיים לפני שעזב את הבית אמר אבי לאמי שאני מכוערת מאוד" – כך, במשפט מצליף, נפתח הרומאן העז של אלנה פרנטה, מחברת 'החברה הגאונה'. מכאן מתחיל להתגלגל כדור־השלג המחולל את כל הספר, ומוליך אותנו מן המשפט האגבי הנפלט לאב – משפט שהופך את כל עולמה של בתו בת ה־12 – ועד לצונאמי העתידי של התפרקות המשפחה ושל השנים הכואבות שבעקבותיה, שנים שבהן תהפוך ג'ובנה, המספרת, מילדה חבוקה בחיק משפחתה לנערה בוגרת מפוכחת, ובהן יתחלפו תדיר תשובותיה לשאלה: מה אני ואיזה אדם אני יכולה להיות. עד לאותו רגע היתה ג'ובנה ילדת שמנת, בת להורים אינטלקטואלים ממרומי נפולי העילית המעודנת, המעריצה את אביה, שהעניק לה רק אישורים וחיזוקים. האמירה הטראומטית שלו מציתה בה אובססיה לפגוש את דודתה המוחרמת ויטוריה, שאליה השווה אותה האב. בהשראת דודתה, שמתגוררת בתחתית התחתיות של נפולי, נסחפת ג'ובנה לחשוף את הצביעויות, השקרים והבגידות בחיי המבוגרים. מבטה החדש מסעיר בה מערבולת של שקרים ופנטזיות ודוחף אותה לפעולות מערערות־סדרים. לאורך השנים הללו מלווה את אירועי הספר צמיד ממיט־אסונות שעובר במשפחה בדרכים עקלקלות, האם תוכל ג'ובנה לשמוט את הצמיד הזה מחייה? פרנטה הצליחה לברוא כאן לא רק סיפור מהפנט וממכר, אלא עולם שלם שלתוכו היא יוצקת, באינטליגנציה רגשית עילאית, מצבים נפשיים גועשים.

ספרה החדש של אלנה פרנטה נפתח באב חסר רגישות שטוען כי בתו מכוערת כמו אחותו ויטוריה. הוא אומנם אומר זאת לאשתו, מאחורי גבה של בתו ג'ובאנה אך היא שומעת אותו ומפה מתחיל מסעה לחיפוש אחר דודתה.

ג'ובאנה הינה נערה בת 12 חכמה ורגישה. הכל בחייה נראה יציב – היא תלמידה טובה, יש לה הורים מכובדים ושתי חברות טובות אידה ואנג'לה איתן היא חולקת את סודותיה. כשהיא שומעת את אביה משווה אותה לדודתה הסוררת ויטוריה היא מחליטה לבדוק אם יש בדבריו יסוד כלשהו של אמת. היא נוסעת ברשות הוריה, כמובן, לחלק הפחות טוב בנאפולי כדי לפגוש את ויטוריה ומגלה אישה קשת יום, מרירה, לא יפה ששונאת את אביה של ג'ובאנה.

ג'ובאנה מגלה את סיפור חייה הלא פשוט של ויטוריה ומדוע היא שונאת את אחיה, אביה של ג'ובאנה. אך היא גם מגלה אמיתות חדשות על הוריה שיטלטלו את מציאות חייה וישנו אותם מקצה לקצה. כל זה בזמן שהיא חווה את גיל ההתבגרות הסוער גם ככה, מתבגרת ולומדת להכיר את עצמה כאישה.

דעתי על הספר

אחרי שקראתי את ארבעת הרומנים הנפוליטניים המעולים של פרנטה, התלבטתי אם לקרוא גם את "חיי השקר של המבוגרים". חששתי כי פרנטה לא תצליח להתעלות על עצמה או אף גרוע מכך שהיא תחזור על עצמה. דבר מכך לא קרה.

מי שמחפש בימים טרופים אלה קצת אסקפיזם יקבל אותו כאן במשורה. פרנטה משרטטת את נאפולי ואת התחושות של גיבוריה באופן כזה שהקורא מרגיש כמו זבוב על הקיר. אולם המציאות המתוארת היא כואבת ומייסרת, כזו שנגעה עמוק בלבי.

זהו רומן חניכה, התבגרות ובעיקר התפכחות של נערה צעירה שצריכה לבחור במי היא בוטחת ולמי היא מאמינה. ג'ובאנה היא נערה פיקחית ותמימה שעוברת תהליך התבגרות מואץ המאלץ אותה להתבגר ואף לטעות וללמוד מטעויותיה. היא הרבה פעמים נעה בקו הדק שבין ילדה לנערה ולפעמים זה כואב כי לא תמיד היא יודעת כיצד לנהוג. במקרה שלה הגבול בין גילוי עצמי להרס עצמי מטושטש.

תמיד אהבתי את כתיבתה של פרנטה וכך גם ברומן הנוכחי. הכתיבה שלה ישירה, חשופה, מטלטלת ולא מרחמת על הקורא. היא מטיחה בנו את כל האמת גם אם היא כזו שלא נרצה לשמוע. ניכר כי יש לה המון כבוד למילה הכתובה וכי היא בוחרת כל מילה בקפידה.

"חיי השקר של המבוגרים" הוא ספר שנקרא לאט אבל הוא מכשף ולא אפשר לי לעזוב אותו, בעיקר בגלל דמותה של ג'ובאנה. כך שגם בסוף תהיתי לעצמי מה יהיה איתה ואיזו מן אישה היא תהיה בסוף.

לרכישת הספר דרך אתר עברית

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן