Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
חיים לנצח
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 369
ב־1969 פושטת שמועה בניו־יורק על אישה מסתורית שביכולתה לחזות את תאריך מותם של אנשים, וארבעת ילדי משפחת גולד הצעירים באים אליה בסתר כדי לשמוע את עתידם. בשנים הבאות מתבגרים האחים ונעים במעגלי החיים, אבל אף שהם שבים ומדברים ביניהם על הנבואה שקיבלו, כל אחד מהם מתמודד איתה בדרכו. סיימון הפזיז נחוש לחיות בכל הכוח, ובחיפוש אחר אהבה בורח לסן־פרנסיסקו הצבעונית והעליזה של סוף שנות השבעים; קלרה החולמנית נעשית קוסמת בלאס־וגאס, והולכת ומתקרבת לגבול המסוכן שבין מציאות לפנטזיה; דניאל המחושב נחוש להאמין רק בעולם הרציונלי, עד שהביטחון שחיפש בתפקידו כרופא צבאי מתחיל להתערער; וּוריה השקדנית מתמסרת למחקר על אריכות ימים, עד שלאט לאט נפערים סדקים במרקם חייה, ומבעדם מבצבצים הסודות שמהם ניסתה לברוח. בצל הנבואה, מעצבים את ארבעתם גם הקשרים ביניהם, והם מתמודדים עם רגשות של אהבה, חרטה ושייכות. חיים לנצח הוא רומן שאפתני וסוחף הבוחן את הקו המפריד בין גורל לבחירה ובין מציאות לאשליה. ביד אמן רגישה מגלפת קלואי בנג׳מין סיפור עמוק ומלא רגש על טבעה של אמונה ועל עוצמתם של קשרים משפחתיים.

אופיו של האדם הוא גורלו.

בשנת 1969 ארבעה אחים מבלים את הקיץ האחרון שלהם יחד בעיר הולדתם, ניו יורק.
וריה הבכורה בת ה 13, דניאל בן ה 11, קלרה בת ה 9 וסיימון בן ה 7 הם ארבעה אחים יהודים לבית משפחת גולד.
באותו קיץ עוברת שמועה בשכונה שישנה אישה שיודעת לחזות את העתיד וסקרנותם של האחים מתעוררת. הם מתקבצים יחד והולכים לחפש את אותה אישה כדי לגלות מה צופן להם העתיד ועד איזה גיל יחיו.
האחים נכנסים כל אחד בנפרד לשמוע על עתידם אבל כשהם יוצאים החוצה רוחם נסערת ואף אחד לא מדבר יותר על מה שהיה ומה שנאמר להם.
כעבור תשע שנים, סיימון הוא תלמיד תיכון שמתקשה בלימודים כתוצאה מבעיות הדיסלקציה שלו. וריה ודניאל לומדים באוניברסיטה וקלרה עומדת לסיים את לימודי התיכון.
באותה שנה אב המשפחה הולך לעולמו והאחים שוב מתאחדים כדי לשבת שבעה.
בסיום השבעה כל אחד פונה לשגרה שלו, ואילו סיימון מרגיש שכל הנטל והטיפול באם המשפחה גרטי, הולך ליפול על כתפיו וגם סביר להניח שהוא יאלץ להמשיך את עסק החייטות שאביו הותיר אחריו.


ניתן גם להאזין לביקורת שמע על הספר 

קלרה שחולמת להיות קוסמת משכנעת את סיימון שיברח איתה לסן פרנסיסקו וכך השניים בורחים יחד אל עבר הלא נודע.
קלרה מתקשה למצוא לעצמה עבודה ואילו סיימון שמוכן לעשות הכל והעיקר לא לחזור הביתה לאמא שלו, מוצא עבודה כרקדן בבר.
סיימון רק רוצה לצאת לחיי עצמאות ולחיות את חייו לפי ראות עיניו ולא לפי מה שאמו או האחים שלו רוצים להכתיב לו אבל כשהוא וקלרה מנסים לשרוד בעולם הגדול הם מבינים שזה לא כל כך פשוט כמו שזה נראה.
קלרה עובדת קשה כדי להעלות מופע קוסמות מרהיב ואילו סיימון מאבד כל רסן וטורף את החיים כאילו אין מחר.
קלרה מאמינה בנבואות ובחיים אחרי המוות, היא וסיימון רוחניים וחופשיים יותר לעומת וריה ודניאל שהם המבוגר האחראי בעלילה.
וריה מהוגנת וקפדנית וקלרה חולמנית וחסרת אחריות ובזמן שקלרה וסיימון חיים את חייהם ללא פחד, וריה הופכת להיות סגורה, מתבודדת, סגפנית וחרדתית ולא יודעת איך לחיות.
לאורך כל העלילה מרחפת מעל ראשם של האחים נבואת המוות של מגדת העתידות שאותה פגשו בילדותם ולדבריה מהעבר יש השפעה על כל אחד מהם בעתיד, זה גם מה שמעצב את חייהם לאורך כל הדרך אבל האם אכן ניתן לנבא את העתיד ולקבוע את גורלנו מראש?

הספר מחולק לארבעה חלקים וכל חלק מתאר את חייו של אח אחר. אהבתי איך שכל סיפור בנפרד משתלב עם הסיפור הגדול של חיי משפחת גולד.
מבחינת הדמויות הכי התחברתי לדמותו השקולה של דניאל. העלילה כתובה בצורה רגישה ומיוחדת ומעבירה מסר ברור שמהות החיים היא בעצם המשפחה והיה לי עצוב לקרוא שלאורך כל העלילה כל אחד מהאחים היה כל כך מרוכז בעצמו ובגזר דין המוות שריחף מעל ראשו ואילו הקשר המשפחתי נזנח ונדחק לאחור, יש בו גם מסר לחיות את החיים במלואם וללא פחד, פשוט לחיות כל יום כאילו זהו היום האחרון.
אמא שלי תמיד אומרת שכל האצבעות לא יצאו שוות וגם כאן יש ארבעה אחים שנולדו לאותה משפחה וכל אחד שונה באופיו והם כמו אנשים זרים אחד כלפי השני.
"חיים לנצח" זהו ספר על החיים ועל המוות, על שליטה והשלמה עם מה שלא נמצא בשליטתנו, אמונה באלוהים ואמונה ביכולת הבחירה, אמונות תפלות, כוחו של גורל, כוחן של המילים ובעיקר על ערך המשפחה.
זהו ספר מעורר מחשבה שליווה אותי במחשבות גם אחרי שסיימתי לקרוא אותו.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן